Senatning Yoshlar, xotin-qizlar,madaniyat va sport masalalari qo‘mitasi aʼzosi M. Kadirxanova Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Zulayxo Maxkamova nomiga senator so‘rovi yubordi.
So‘rov mamlakatimizda xotin-qizlarning huquqlarini himoya qilish, tazyiq va zo‘ravonlik holatlarini bartaraf etish borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan yuborilgan.
Senator taʼkidlaganidek, qabul qilingan qonunlar va choralariga qaramay, so‘nggi yillarda ayollarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik holatlari oshib bormoqda.
Statistik maʼlumotlarga ko‘ra 2025 yilning birinchi yarmida respublika bo‘yicha 48 303 ta tazyiq va zo‘ravonlik holati qayd etilgan bo‘lib, bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 121 foizga ko‘pdir.
Eng ko‘p holatlar Toshkent viloyatida (9 414 ta), Buxoro (5 612 ta), Qashqadaryo (5 268 ta) va Andijon viloyatlarida (4 808 ta) qayd etilgan. Shu davrda 930 nafar ayolga takroriy himoya orderlari berilgan.
Senator so‘rovida Qo‘mita va uning hududiy bo‘linmalari tomonidan tazyiq va zo‘ravonlikka olib keluvchi sabablarni aniqlash, profilaktik ishlarni kuchaytirish, vakolatli organlar bilan hamkorlikni rivojlantirish va mahallalarda xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlikka murosasizlik muhitini shakllantirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar yuzasidan asoslantirilgan tushuntirishlar taqdim etish so‘ralgan.

Член Комитета Сената по вопросам молодежи, женщин, культуры и спорта Малика Кадирханова направила сенаторский запрос на имя председателя Комитета семьи и женщин Зулайхо Махкамовой.
Запрос направлен относительно проводимой в стране работы по защите прав женщин, искоренению случаев притеснения и насилия.
Сенатор отметила, что, несмотря на принятые законы и меры, в последние годы участились случаи притеснения и насилия в отношении женщин.
Согласно статистике, в первом полугодии 2025 года по республике зарегистрировано 48 303 случая притеснения и насилия, что на 121% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Наибольшее количество случаев зарегистрировано в Ташкентской области (9 414), в Бухарской (5 612), Кашкадарьинской (5 268) и Андижанской (4 808) областях. За этот период 930 женщинам выданы повторные охранные ордера.
В сенаторском запросе выражена просьба представить обоснованные разъяснения о принимаемых Комитетом и его подразделениями мерах по выявлению причин, приводящих к притеснению и насилию, усилению профилактической работы, развитию взаимодействия с уполномоченными органами и формированию в махаллях атмосферы нетерпимости к случаям притеснения и насилия в отношении женщин.