O'zbekiston delegatsiyasi Rossiyada yurtdoshlarimiz huquqlari ta'minlanishi holatini o'rganmoqda
O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiyasi Rossiya
Federatsiyasiga tashrif buyurdi.
Delegatsiya tarkibida Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi vakillari va Oliy Majlisning Inson huquqlari bo'yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova rahbarligidagi Ombudsman ofisi xodimlari bor.
17 may kuni O'zbekiston delegatsiyasi a'zolari Rossiya Federatsiyasi Prezidenti maslahatchisi, Rossiya Prezidenti huzuridagi Inson huquqlari va fuqarolik jamiyatini rivojlantirish kengashi raisi Valeriy Fadeev hamda Rossiya Federatsiyasining Inson huquqlari bo'yicha vakili Tatyana Moskalkova bilan uchrashdilar.
Muloqotlar asnosida migrantlar huquqlarini ta'minlash, ularga qo'shimcha qulayliklar yaratish borasida istiqboldagi hamkorlikning asosiy yo'nalishlari belgilab olindi.
O'zbekiston delegatsiyasi a'zolari Rossiya Ichki ishlar vazirligining Moskva shahridagi migrantlarni vaqtincha saqlash markazi, shuningdek Saxarovo qishlog'ida joylashgan "Moskva ko'pfunktsiyali migratsiya markazi"da ham bo'ldilar.
Ushbu muassasalarda o'zaro hamkorlikda tashkil etilgan qabul jarayonida o'zbekistonlik 20 nafardan ortiq mehnat migrantining murojaatlari qabul qilindi. Yurtdoshlarimizga zarur hollarda ularning huquqlarini ta'minlash borasida huquqiy maslahatlar berildi.
Tashrifdan ko'zlangan maqsad – musofirchilikda o'zga yurtlarda mehnat qilayotgan hamyurtlarimiz yashayotgan va ishlayotgan ob'ektlarga borib, ular bilan suhbatlashib, o'zbekistonliklarning yashash, ishlash va tibbiy xizmatdan foydalanish holatlarini o'rganishdan iborat, deyiladi ombudsman.uz sayti xabarida.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo'yicha vakili (ombudsman) Matbuot xizmati qayd etishicha, Ombudsman F.Eshmatova Rossiyaga amaliy tashrifi doirasida O'zbekiston Respublikasi fuqarolarining Rossiya Federatsiyasidagi huquqlari: mehnat migrantlari va ularning oila a'zolari" mavzusidagi O'zbekiston – Rossiya forumida ham ishtirok etadi.

В Российской Федерации находится делегация нашей страны во главе с первым заместителем спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директором Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмалом Саидовым.
В состав делегации вошли представители Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и Аппарата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека во главе с омбудсманом Ферузой Эшматовой.
17 мая члены узбекской делегации встретились с советником Президента Российской Федерации, председателем Совета по правам человека и развитию гражданского общества при Президенте России Валерием Фадеевым и Уполномоченным Российской Федерации по правам человека Татьяной Москальковой.
В ходе переговоров были определены основные направления будущего сотрудничества в обеспечении прав мигрантов, создании для них дополнительных возможностей.
Узбекская делегация также посетила Центр временного содержания мигрантов МВД России в Москве, а также Московский многофункциональный миграционный центр в Сахарово.
В процессе совместного приема в эти учреждения поступили заявки от более 20 узбекских трудовых мигрантов. При необходимости нашим соотечественникам были предоставлены юридические консультации по вопросам обеспечения их прав.
Цель визита - посетить объекты, в которых живут и работают наши соотечественники в зарубежных странах, пообщаться с ними и изучить условия жизни, работы и здоровья узбекистанцев.
Члены делегации также примут участие в узбекско-российском форуме «Права граждан Республики Узбекистан в Российской Федерации: трудовые мигранты и их семьи».