Farg‘ona tinchlik forumi: barcha davrlarda dolzarb bo‘lgan hamjixatlik an’anasi
Farg‘ona, 16-oktyabr — 15-oktyabr kuni Farg‘ona shahrida birinchi xalqaro tinchlik forumi o‘z ishini boshladi. Tinchlikni saqlash sohasi mutaxassislari va yetakchi diplomatlar etnik xilma-xillikka ega bo‘lgan Farg‘ona vodiysi mintaqasida tinchlikni mustahkamlashda asosiy omil bo‘lgan Markaziy Osiyodagi hamjixatlikning azaliy an’anasiga yuksak baho berishdi.
17 million atrofida aholi yashaydigan O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston hududlaridagi bu keng mintaqada, o‘n yillar davomidagi keskinliklardan keyin, tinchlik o‘rnatishning muvaffaqiyatli namunasi yaratildi. Bu yerdagi tinchlik va barqarorlikning qayta tiklanishiga Markaziy Osiyodagi uch davlat rahbarlarining qat’iy siyosiy irodasi sabab bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripov joriy yil mart oyida Xo‘jand shahrida “Abadiy do‘stlik to‘g‘risida”gi deklaratsiya va “Davlat chegaralarining tutashgan nuqtasi to‘g‘risida”gi shartnomaning imzolanishi qadimiy tinch-totuv yashash an’anasini qayta tiklash yo‘lidagi muhim qadam bo‘lganini ta’kidladi.
U Prezident Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasining yubiley 80-sessiyasida aytgan so‘zlarini esladi: “Markaziy Osiyoda yopiq chegaralar, hal etilmagan nizo va mojarolar davri o‘tmishda qoldi. Bugun Yangi Markaziy Osiyoni shakllantirish jarayoni boshlandi.”
“O‘nlab yillar davomida Farg‘ona vodiysi murakkab ziddiyatlar hududi sifatida qabul qilingan. Bugun esa u yaxshi qo‘shnichilik, ochiqlik va birgalikda bunyodkorlik orqali ishonchsizlikning tarixiy merosini qanday yengib o‘tish mumkinligi bo‘yicha namunaga aylanmoqda”, — dedi Eldor Aripov.
“Shuni unutmaslik kerakki, qadim zamonlardan vodiy karvonlar, g‘oyalar, tillar va madaniyatlarning ochiq chorrahasi bo‘lib kelgan. Bu yerda asrlar davomida turli xalqlar yonma-yon yashab kelishgan va farqli jihatlariga qaramay, ular bir yer, bir suv, bir quyoshni baham ko‘rib, tinch-totuv yashashgan. Ayni shu o‘zaro tushunishning tarixiy merosi ularga doimo muvozanatga erishishga yordam bergan”, — dedi Aripov kirish so‘zida.
“Farg‘ona shunchaki vodiy emas. Bu — Markaziy Osiyoning ko‘zgusidir. Agar bu yerda tinchlik bo‘lsa, u butun mintaqada aks etadi”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Forum SMTI tomonidan Progressiv islohotlar markazi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YeXHT) va Tinchlik o‘rnatish xabi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
“Farg‘ona vodiysi: tinchlik va taraqqiyot yo‘lida birdamlik” mavzusidagi tadbir Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tashabbuslar milliy instituti, Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi, Tojikiston Respublikasi Milliy fanlar akademiyasining Osiyo va Yevropa mamlakatlari muammolarini o‘rganish instituti bilan hamkorlikda o‘tkazilmoqda.
Forum asosiy xalqaro tashkilotlar, jumladan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT), Shanxay hamkorlik tashkiloti (SHHT), Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash (OHICHK), Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi (MDH) va Yevropa Ittifoqi (YeI) tomonidan qo‘llab-quvvatlandi. Tadbirda dunyoning turli mamlakatlaridan 300 ga yaqin tinchlikparvar va mojarolarni hal qilish bo‘yicha ekspertlar ishtirok etdi.
Farg‘ona viloyati hokimi Xayrullo Bozarov so‘nggi to‘qqiz yil ichida O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi hamkorlik misli ko‘rilmagan yuqori darajaga ko‘tarilganini ta’kidladi. Transport aloqalarini tiklash, chegaralarni ochish va davlatlararo muloqotni faollashtirishda sezilarli yutuqlarga erishildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Farg‘ona vodiysida to‘plangan mintaqaviy hamkorlikning muvaffaqiyatli tajribasi Markaziy Osiyoning boshqa qismlarida ham mamlakatlar o‘rtasidagi konstruktiv munosabatlarni rivojlantirish uchun namuna bo‘lib xizmat qilishi mumkin.
Tojikistonning Sug‘d viloyati raisi Rachabboy Ahmadzoda Farg‘ona vodiysi shunchaki geografik makon emas, balki mintaqa xalqlarini birlashtirgan boy ma’naviy va madaniy merosga ega hudud ekanligini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘izistonni nafaqat umumiy chegaralar, balki ko‘p asrlik tarixiy va qarindoshlik rishtalari bog‘lab turadi. R.Ahmadzodaning fikricha, mintaqadagi davlatlarning vazifasi Farg‘ona vodiysini barqarorlik, yaxshi qo‘shnichilik va umumiy kelajak makoniga aylantirishdir.
Qirg‘iziston Prezidentining Botken viloyatidagi vakolatli vakili Aybek Shamenov xavfsizlik, suv resurslari, savdo, ekologiya va madaniyat bilan bog‘liq asosiy masalalarni hal qilishda birgalikda yondashish zarurligiga e’tibor qaratdi. U faqat muloqot, sheriklik va doimiy o‘zaro anglashuv orqali mintaqada tinchlik o‘rnatish va mustahkamlash mumkinligini ta’kidladi.
Forum ochilishida BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi rahbari Kaxa Imnadze, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Eduards Stiprays, YeXHT Nizolarning oldini olish markazi direktori Keyt Firon, OHICHK bosh kotibi Qayrat Saribay, SHHT bosh kotibi o‘rinbosari Xan Soxayl tabrik so‘zlari bilan chiqish qildilar.
Ishtirokchilar orasida tinchlik o‘rnatish sohasidagi nufuzli xalqaro tuzilmalar ham bor. Germaniyaning Bergxof fondi, M.Axtisaari nomidagi Finlyandiya tinchlik fondi, Shveysariyaning “PisNekcus” fondi, Stokgolm tinchlik muammolarini o‘rganish xalqaro instituti (SIPRI) forumda ishtirok etdilar. Unda iqtisodiy imkoniyatlardan tortib, iqlim inqirozi bilan bog‘liq kuchayib borayotgan xavflar sharoitida ayollar va yoshlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirishgacha bo‘lgan keng doiradagi masalalar muhokama qilindi.
Farg‘ona vodiysi — mashhur o‘zbek ipak va ipakli matolari, jumladan, ikot ishlab chiqariladigan markaz bo‘lib, asosan qishloq xo‘jaligiga ixtisoslashgan mintaqadir. Shu bilan birga, bu hudud O‘zbekistonning madaniy boyliklarini saqlovchi muhim maskan hisoblanadi. Bu Markaziy Osiyodagi eng serhosil hududlardan biri bo‘lib, u yerda bug‘doy va mevalarning yuqori hosili olinadi.
16-oktyabr kuni, forumning ikkinchi kunida, vodiy xalqlari o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro tushunishni ifodalovchi (Birdamlik kuni) “Intimak kuni” (“Yagona birlik kuni”) ilk bor nishonlanadi.

Форум мира в Фергане: традиция гармонии, актуальная во все времена
15 октября в Фергане открылся первый международный Форум мира. Специалисты в сфере миростроительства и ведущие дипломаты высоко оценили давнюю традицию гармонии в Центральной Азии, которая стала ключевым фактором в укреплении мира в этнически многообразном регионе Ферганской долины.
Этот обширный регион, в котором проживает около 17 миллионов человек на территориях Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана, после десятилетий напряжённости превратился в пример успешного миростроительства. Восстановлению мира и стабильности здесь во многом способствовала решительная политическая воля глав трёх центральноазиатских государств.
Директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдор Арипов отметил, что подписание Декларации о вечной дружбе и Договора о точке стыка государственных границ
в Худжанде в марте текущего года стало важным шагом на пути к возрождению древней традиции мирного сосуществования.
Он напомнил слова Президента Шавката Мирзиёева, озвученные на юбилейной 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН: «Эпоха закрытых границ, нерешённых споров и конфликтов в Центральной Азии ушла в прошлое. Сегодня начался процесс формирования Новой Центральной Азии».
«На протяжении десятилетий Ферганская долина воспринималась как зона сложных противоречий. Сегодня же она становится примером того, как можно преодолеть историческое наследие недоверия через добрососедство, открытость и совместное созидание», – отметил Элдор Арипов.
«Важно помнить, что с древних времён Долина была открытым перекрёстком караванов, идей, языков и культур. Здесь веками соседствовали разные народы, и, несмотря на различия, они мирно делили одну землю, одну воду, одно солнце. Именно этот исторический код взаимопонимания помогал им всегда обретать равновесие», – сказал Арипов в своём вступительном слове.
«Фергана – это не просто Долина. Это зеркало Центральной Азии. Если здесь будет мир, он распространится на весь регион», – дополнил он.
Форум организован ИСМИ совместно с Центром прогрессивных реформ, Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) и Хабом по миростроительству.
Мероприятие на тему «Ферганская долина: объединяя усилия ради мира и прогресса» проводится в партнерстве с Национальным институтом стратегических инициатив при Президенте Кыргызской Республики, Центром стратегических исследований при Президенте Республики Таджикистан, Институтом изучения проблем стран Азии и Европы Национальной академии наук Республики Таджикистан.
Форум получил поддержку со стороны ключевых международных организаций, включая Организацию Объединённых Наций (ООН), Шанхайскую организацию сотрудничества (ШОС), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), Содружество Независимых Государств (СНГ) и Европейский союз (ЕС). В мероприятии приняли участие около 300 миротворцев и экспертов по разрешению конфликтов из разных стран мира.
Хоким Ферганской области Хайрулло Бозаров заявил, что за последние девять лет сотрудничество между Узбекистаном, Таджикистаном и Кыргызстаном вышло на беспрецедентно высокий уровень. Значительный прогресс достигнут в восстановлении транспортных связей, открытии границ и активизации межгосударственного диалога. По его словам, успешный опыт регионального взаимодействия, накопленный в Ферганской долине, может служить моделью для развития конструктивных отношений между странами и в других частях Центральной Азии.
Председатель Согдийской области Таджикистана Раджаббой Ахмадзода подчеркнул, что Ферганская долина – это не просто географическое пространство, а территория с богатым духовным и культурным наследием, объединяющим народы региона. Он отметил, что Узбекистан, Таджикистан и Кыргызстан связаны не только общими границами, но и многовековыми историческими и родственными узами. По мнению Р.Ахмадзоды, долг стран региона – превратить Ферганскую долину в пространство стабильности, добрососедства и совместного будущего.
Полномочный представитель Президента Кыргызстана в Баткенской области Айбек Шаменов акцентировал внимание на необходимости совместного подхода к решению ключевых вопросов, связанных с безопасностью, водными ресурсами, торговлей, экологией и культурой. Он подчеркнул, что только через диалог, партнёрство и постоянное взаимопонимание можно создать и укрепить мир в регионе.
На открытии форума с приветственными обращениями выступили глава РЦПДЦА Каха Имнадзе, спецпредставитель ЕС по Центральной Азии Эдуардс Стипрайс, директор Центра ОБСЕ по предотвращению конфликтов Кейт Фирон, генеральный секретарь СВМДА Кайрат Сарыбай, заместитель генсека ШОС Хан Сохайл.
Ведущие международные организации в сфере миростроительства, такие как Фонд Бергхоф (Германия), Фонд мира имени Мартти Ахтисаари (Финляндия), Фонд ПисНексус (Швейцария) и Стокгольмский международный институт исследований проблем мира (SIPRI) приняли участие в форуме, где обсуждался широкий круг вопросов начиная от экономических возможностей до расширения прав и возможностей женщин и молодёжи в условиях нарастающих рисков, связанных с климатическим кризисом.
Ферганская долина – центр производства знаменитых узбекских тканей икат и шелка, который также является важным хранителем культурных ценностей Узбекистана. Это одна из самых плодородных территорий Центральной Азии, где получают высокие урожаи пшеницы и фруктов.
16 октября, во второй день форума, впервые будет отмечаться «День Ынтымака» («День Единства»), символизирующий дружбу и взаимопонимание народов долины.