Sudlar va huquqni muhofaza qiluvchi organlar rahbarlari uchun inson huquqlari bo'yicha vebinar o'tkazildi
26 yanvar kuni Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, Bosh prokuraturasi va Oliy sudi tizimlari rahbar xodimlari uchun “Inson qadr-qimmati – eng oliy qadriyat” maxsus o'quv moduli doirasida o'quv mashg'ulotlari tashkil etildi.
Vebinar shaklidagi mashg'ulotlarda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.Saidov, Bola huquqlari bo'yicha vakil A.Yunusova, Milliy gvardiya boshqarma boshlig'i I.Turg'unov, Ichki ishlar vazirligi Akademiyasining "Inson huquqlari nazariyasi va amaliyoti" kafedrasi professori A.Matchonov  o'z ma'ruzalari bilan ishtirok etdi.
Akademik A.Saidov "Inson huquqlari bo'yicha xalqaro standartlar, ularning sudlar va huquqni muhofaza qiluvchi organlar faoliyatidagi o'rni hamda ahamiyati" mavzuida ma'ruza qilar ekan, keyingi yillarda O'zbekistonda olib borilayotgan inson huquqlari sohasidagi davlat siyosatining ustuvor yo'nalishlariga e'tiborni qaratdi. O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Farmoni asosida 2020 yili tasdiqlangan Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasining asosiy qoidalariga atroflicha to'xtaldi.
O'z navbatida, professor A.Matchonov inson huquqlari bo'yicha xalqaro standartlarning ushlab turilgan, hibsga olingan, shuningdek majburiy davolanishga yuborilgan shaxslarga nisbatan qo'llanishi xususida so'z yuritdi. I.Turg'unovning chiqishida xalqaro standartlar huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari faoliyatiga tatbiq etilishining amaliy jihatlari tahlil qilindi.
A.Yunusova sudlar va huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarining bolalar huquqlarini himoya qilish borasidagi majburiyatlari va javobgarligi masalalari haqida gapirdi. Bundan tashqari, keyingi davrda Bola huquqlari bo'yicha vakilga bolalar tomonidan eng ko'p tushayotgan murojaatlarning ma'no-mazmuni va mohiyati amaliy misollar orqali o'rganildi.
Tadbir yakunida ushbu vebinar sudlar va huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarining inson huquqlari bo'yicha bilimlarini oshirishga qaratilgan joriy o'quv kursi turkumidagi oxirgi mashg'ulot ekani ta'kidlandi.

26 января 2021 года Национальный центр по правам человека Республики Узбекистан провел Вебинар для руководителей структур Министерства юстиции, Генеральной прокуратуры и Верховного суда Республики Узбекистан.
В мероприятии с докладами приняли участие первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А.Саидов, Уполномоченный по правам ребенка А.Юнусова начальник управления Национальной гвардии И. Тургунов, профессор кафедры теории и практики прав человека Академии МВД А.Матчанов.
С докладом на тему «Международные стандарты прав человека, их роль и значение для судебных и правоохранительных органов» выступил А.Саидов, в которым отметил основные тенденции реализации государственной политики в области прав человека в Узбекистане за последние годы. Подробно остановился на основных положениях Национальной стратегии по правам человека Узбекистана, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан в 2020 году.
В выступлении А.Матчанова основное внимание было уделено международным стандартам прав человека и их применению в отношении прав задержанных, заключенных под стражу, а также лиц, направленных на принудительное лечение. Практические аспекты реализации международных стандартов деятельности сотрудников правоохранительных органов были раскрыты в выступлении И.Тургунова.
Обязанности и ответственность работников судебных и правоохранительных органов по защите прав детей были изложены в докладе А.Юнусовой. Кроме того, были приведены основные примеры типичных обращений детей к Уполномоченному по правам ребенка за последнее время.
Было отмечено что данный вебинар является заключительным в цикле учебного курса и что он будет полезным и даст возможность повысить грамотность в области прав человека в работе судов и правоохранительной деятельности.