Voyaga yetmagan bolalarning taʼminoti uchun aliment undirish va to‘lash tizimini takomillashtirish bo‘yicha parlament so‘rovi yuboriladi
Senatning sakkizinchi yalpi majlisida voyaga yetmagan bolalarning taʼminoti uchun aliment undirish va to‘lash tizimini takomillashtirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga parlament so‘rovi yuborish masalasi ko‘rib chiqildi.
Taʼkidlanganidek, so‘nggi yillarda mamlakatimizda bolalar huquqlarini taʼminlash va kafolatlash hamda ularni ijtimoiy himoya qilish, xususan, bolalarning taʼminoti uchun aliment undirish va to‘lash tizimini takomillashtirish borasida muayyan ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida bolaning to‘laqonli rivojlanishi uchun eng yaxshi shart-sharoitlarni yaratish davlatning majburiyati ekanligi mustahkamlab qo‘yildi.
Shuningdek, qonunchilikda aliment to‘lashdan bo‘yin tovlaganlik uchun maʼmuriy va jinoiy javobgarlik choralari kuchaytirilgan.
Qarzdor tomonidan uzrsiz sabablarga ko‘ra sud hujjati ijro etilmaganda qarzdorning mamlakatimizdan chiqishini vaqtincha cheklash mumkinligi belgilangan.
Shu bilan birga, Bosh prokuratura huzuridagi Majburiy ijro byurosida “Aliment to‘lovlari” jamg‘armasi tashkil etilib, 50 mlrd so‘m mablag‘ ajratilgan.
Sohada olib borilgan islohotlar natijasida bir qator ijobiy natijalarga erishildi. Xususan, Majburiy ijro byurosi organlari tomonidan 2024-yil davomida 2,1 trln so‘m mablag‘lar, shundan oldindan to‘lov sifatida 46,3 mlrd so‘m miqdorida aliment pullari undirilgan.
2025-yil yanvar holatiga ko‘ra, “Aliment to‘lovlari” jamg‘armasi hisobidan 1 723 nafar undiruvchiga 40,6 mlrd so‘m mablag‘ to‘lab berilgan.
Shuningdek, o‘tgan yilda 13 252 ta oila yarashtirilgan, ishsiz bo‘lgan 25 113 nafar qarzdor, shundan 8 201 nafari “Bandlik platformasi” orqali ishga joylashtirilgan.
Muhokama davomida bolalarning taʼminoti uchun aliment undirish va to‘lash jarayonida ayrim muammo va kamchiliklar borligi senatorlar tomonidan taʼkidlandi.
Xususan, Bosh qomusimizda ota-onalar o‘z farzandlarini voyaga yetguniga qadar to‘laqonli va har tomonlama kamol topishi xususida g‘amxo‘rlik qilishga majburligi belgilangan bo‘lsa-da, ayrim ota-onalar ushbu majburiyatiga masʼuliyat bilan yondashmayotganiga eʼtibor qaratildi.
2023-yilda 5 697 shaxs, 2024 yilda esa bu ko‘rsatkich 35 foizga ortib, 8 833 shaxs moddiy taʼminlashdan bo‘yin tovlaganlik uchun maʼmuriy javobgarlikka tortilgan hamda o‘tgan yilning o‘zida jinoyat ishlari bo‘yicha sudlar tomonidan 1 109 ta ayblov hukmi chiqarilgan.
Muhokama davomida ish joyi bo‘lmagan va daromadi aniqlanmagan qarzdorlardan alimentni undirish borasidagi ayrim muammolarga ham eʼtibor qaratildi.
Bolalarga aliment undirish va oilani taʼminlashning boshqa shakllarining xalqaro tartibi to‘g‘risidagi Gaaga Konvensiyasiga qo‘shilish, “Aliment to‘lovlari” jamg‘armasini shakllantirish manbalarini kengaytirish va aliment majburiyatlarini ijro etish va nazorat qilishning yagona axborot tizimini Iqtisodiyot va moliya vazirligining G‘aznachiligi elektron tizimi bilan integratsiya qilish vazifalari ijrosi kechikayotgani senatorlar tomonidan tanqid qilindi.
“Aliment to‘lovlari” jamg‘armasi hisobidan 1 723 nafar undiruvchiga 40,6 mlrd so‘m mablag‘ to‘lab berilgan bo‘lsa-da, ushbu mablag‘larning atigi 2 foizi, yaʼni 849,2 mln so‘mi jamg‘armaga qaytarilgani mazkur yo‘nalishda ham taʼsirchan choralar ko‘rish lozimligi taʼkidlandi.
Bundan tashqari, Oila kodeksining 107-moddasiga asosan voyaga yetmagan bola sud qarori bilan ota-onasidan olinib, bolalar tarbiya muassasasiga joylashtirilgan bo‘lsa, ota va onaning har biridan mazkur bola foydasiga belgilangan miqdorlarda alimentlar undiriladi. Bunda undirilgan alimentlar mazkur bola nomiga ochilgan bank hisobvarag‘ida jamlanadi va u voyaga yetganda to‘lanadi.
Biroq voyaga yetmagan bolalar nomiga bank hisobvarag‘i ochishning huquqiy asoslari belgilanmaganligi uchun bugungi kunga qadar alimentlar boshqa hisobvaraqlarga to‘lab borilgan.
Muhokama yakunida yuqorida tilga olingan dolzarb masalalarni o‘z ichiga olgan parlament so‘rovini Vazirlar Mahkamasiga yuborish to‘g‘risida Senat qarori qabul qilindi.

Будет направлен парламентский запрос по совершенствованию системы взыскания и уплаты алиментов на содержание несовершеннолетних детей
На восьмом пленарном заседании Сената рассмотрен вопрос о направлении парламентского запроса в Кабинет Министров о принимаемых мерах по совершенствованию системы взыскания и выплаты алиментов на содержание несовершеннолетних детей.
Отмечалось, что в последние годы в стране проводится определенная работа по обеспечению и гарантированию прав детей и их социальной защиты, в частности, по совершенствованию системы взыскания и уплаты алиментов на содержание детей.
Так, Конституция Республики Узбекистан устанавливает, что создание наилучших условий для полноценного развития ребенка являются обязанностью государства.
В законодательстве также усилены меры административной и уголовной ответственности за уклонение от уплаты алиментов.
Закреплено, что в случае неисполнения должником судебного акта по неуважительным причинам ему может быть временно ограничен выезд из страны.
Вместе с тем, в Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре создан Фонд выплаты алиментов, которому выделено 50 млрд сумов.
В результате проведенных реформ в данной сфере достигнут ряд положительных результатов. В частности, Бюро принудительного исполнения в течение 2024 года взыскано 2,1 трлн сумов алиментов, в том числе 46,3 млрд сумов авансовых платежей.
По состоянию на январь 2025 года из Фонда выплаты алиментов 1723 взыскателям выплачено 40,6 млрд сумов.
Также в прошлом году осуществлено примирение 13 252 семей, трудоустроены 25 113 безработных должников, в том числе 8 201 – через «Платформу занятости».
Во время обсуждения сенаторы отметили, что имеются некоторые проблемы и недостатки при взыскании и уплате алиментов на содержание детей.
В частности, хотя в Основном законе закреплено, что родители обязаны содержать своих детей до их совершеннолетия, внимание обращено на то, что некоторые родители с ответственностью не относятся к выполнению этой обязанности.
В 2023 году за уклонение от материального обеспечения к административной ответственности привлечено 5697лиц, а в 2024 году этот показатель вырос на 35 процентов. 8833 лица привлечены к административной ответственности за уклонение от материального обеспечения и только в прошлом году судами по уголовным делам вынесено 1109 обвинительных приговоров.
В ходе обсуждения также было обращено внимание на то, что возникают некоторые проблемы при взыскании алиментов с должников, которые не имеют работы и определенного дохода.
Сенаторы подвергли критике затягивание реализации задач по присоединению к Гаагской конвенции о международном порядке взыскания алиментов на детей и иных форм содержания семьи, расширению источников формирования Фонда выплаты алиментов, интеграции единой информационной системы исполнения и контроля алиментных обязательств с электронной системой Казначейства Министерства экономики и финансов.
Хотя из Фонда выплаты алиментов 1723 взыскателям выплачено 40,6 млрд сумов, в Фонд возвращено лишь 2 % этих средств, то есть 849,2 млн сумов. Отмечалось, что необходимо принять действенные меры и в этом направлении.
Кроме того, в статье 107 Семейного кодекса закреплено, что в случае, если несовершеннолетний ребенок по решению суда отобран у родителей и помещен в детское воспитательное учреждение, алименты взыскиваются с каждого из родителей в установленных размерах в пользу этого ребенка. При этом взысканные алименты аккумулируются на банковском счете, открытом на имя данного ребенка, и выплачиваются ему по достижении совершеннолетия.
Однако, поскольку правовые основания для открытия банковского счета на имя несовершеннолетних детей не определены, алименты до настоящего времени выплачивались на другие счета.
По итогам обсуждения Сенат принял постановление о направлении в Кабинет Министров парламентского запроса, содержащего вышеуказанные актуальные вопросы.