Britaniyaning inson huquqlari bo'yicha elchisi bilan suhbat
2021 yilning 21 yanvar kuni O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari Akmal Saidovning Buyuk Britaniyaning Jeneva shahridagi BMT bo'linmasi va boshqa xalqaro tashkilotlardagi doimiy vakolatxonasi rahbarining o'rinbosari, inson huquqlari bo'yicha xalqaro elchisi Rita French bilan onlayn uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Uchrashuv avvalida A. Saidov R.Frenchni Inson huquqlari sohasida Britaniyaning birinchi elchi etib tayinlangani munosabati bilan tabrikladi. Shuningdek, BMTning Inson huquqlari bo'yicha kengashi a'zoligiga O'zbekiston Respublikasining nomzodini qo'llab-quvvatlagani uchun Britaniya tomoniga minnatdorlik bildirdi.
Onlayn uchrashuv davomida tadbir qatnashchilariga O'zbekiston Respublikasi Prezidenti SH.M.Mirziyoev rahbarligida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy o'zgarishlar, inson huquqlarini himoya qilish va ta'minlash sohasidagi islohotlar, O'zbekistonning jahon hamjamiyatiga nisbatan bo'lgan pragmatik siyosati, Parlamentning inson huquqlari soxasida olib borayotgan ishlarini, yangi tahrirda «Vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar to'g'risida»gi qonunni tayyorlash, Buyuk Britaniyaning Global sheriklik boshqaruvi (Global Partners Governance) nodavlat tashkiloti bilan hamkorlikda inson huquqlari sohasida hukumat faoliyatini monitoring qilish yuzasidan parlament kuzatuv komissiyasining rolini kuchaytirish bo'yicha loyihani amalga oshirilayotgani haqida batafsil ma'lumot berildi.
Shuningdek, Inson huquqlari bo'yicha Milliy strategiyani bosqichma-bosqich amalga oshirish, bolalar mehnatini bekor qilish, xalqaro mehnat standartlari va me'yorlari, qabul qilingan yangi qonunlar, ayollarning huquqlarini mustahkamlash, nodavlat-notijorat tashkilotlarini ro'yxatdan o'tkazish tartibini soddalashtirish, ommaviy axborot vositalari erkinligini kuchaytirish borasidagi ma'lumotlar yetkazildi.
Britaniyalik elchi o'z chiqishida O'zbekistonda so'nggi yillarda inson huquqlari sohasida ijobiy o'zgarishlar amalga oshirilayotganligidan xabardor ekanini ta'kidlab o'tdi.
O'zbekiston Prezidentining inson huquqlari himoyasiga oid juda ko'plab Farmon va Qarorlar qabul qilayotgani va shu bilan barobar qonunchilik bazasi kengayib borayotganidan mamnunligini izhor etdi.
Shuningdek, Rita French Qonunchilik palatasida ayol deputatlar sonining oldingi chaqiriqqa nisbatan sezilarli ravishda oshgani va 32 foizga  yetganini qayd etib, Britaniya parlamentida ayol deputatlar 34 foizni tashkil etayotganini qiyoslab o'tdi.
Bundan tashqari, britaniyalik elchi so'nggi yillarda qabul qilinayotgan qonunlarning shaffofligi va xalqaro normalarga to'la mos tushayotganligini ta'kidlab, O'zbekistonning xalqaro hamjamiyat oldidagi majburiyatlarini to'liq bajarishga intilayotganligini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Muzokaralar chog'ida tomonlar O'zbekiston-Buyuk Britaniya hamkorligini yanada kengaytirishda parlamentlararo aloqalarni chuqurlashtirish muhimligini qayd etdilar.
Uchrashuvda Buyuk Britaniyaning O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Tim Torlou ishtirok etdi.

Диалог с послом Великобритании по правам человека
21 января 2021 года Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Национального Центра по правам человека Акмал Саидов провёл встречу в онлайн режиме с заместителем главы Постоянного представительства Великобритании при ООН и других международных организациях в Женеве Ритой Френч.
В начале встречи А. Саидов поздравил Р. Френч с назначением первым послом Великобритании по правам человека. Он также поблагодарил британскую сторону за поддержку кандидатуры Республики Узбекистан в члены Совета ООН по правам человека.
В ходе онлайн-встречи узбекской стороной была дана информация о масштабных социально-экономических и политических изменениях, происходящих в стране под руководством Президента Ш.М. Мирзиёева, реформах в области защиты и продвижения прав человека, в том числе, принятии новой версии Закона «О свободе совести и религиозных организациях», усилению роли парламента в области прав человека, реализации в партнерстве с британской неправительственной организацией Global Partners Governance проекта по усилению роли Парламентской комиссии по надзору за деятельностью правительства в сфере прав человека.
Также была предоставлена ​​информация о поэтапной реализации Национальной стратегии в области прав человека, отмене детского труда, имплементации в законодательство Узбекистана международных стандартов и ​​норм, новых законах, усилении прав женщин, упрощении процедуры регистрации ННО, усилении свободы СМИ.
В своем выступлении посол Великобритании по правам человека отметила, что осведомлена о позитивных изменениях в области прав человека в Узбекистане за последние годы.
Ритой Френч было с удовлетворением отмечено принятие Президентом Узбекистана указов и постановлений о защите прав человека, значительном расширении правовой базы данной сферы.
Посол Великобритании также подчеркнула значительное увеличение по сравнению с предыдущим созывом количества женщин-депутатов в парламенте Узбекистана, число которых достигло 32% от общего количества. Это практически столько же, сколько в британском парламенте – 34%.
Кроме того, Р. Френч с удовлетворением отметила прозрачность принятых в последние годы законов и их полное соответствие международным нормам, что является свидетельством стремления Узбекистана в полной мере выполнять свои обязательства перед международным сообществом.
В ходе переговоров стороны отметили важность углубления межпарламентских связей для дальнейшего расширения узбекско-британского сотрудничества.