Hududlarda ijtimoiy xizmatlar qamrovini kengaytirish va bolalarni himoya qilish masalalari ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev ijtimoiy himoyaga muhtoj aholini qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish, hududlarda kompleks ijtimoiy va reabilitatsiya xizmatlarini kengaytirish hamda bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilishga qaratilgan takliflar bilan tanishdi.
Kambag‘al hamda kambag‘allikka tushish xavfi bo‘lgan oilalarni aniqlash, ularga ko‘rsatiladigan ijtimoiy yordam va xizmatlarni yagona tizim asosida, aholining real ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda tashkil etish yo‘nalishidagi ishlar ko‘rib chiqildi.
O‘tgan davrda Ijtimoiy himoya yagona reyestri doirasida 1,8 million oilaning ijtimoiy holati baholanib, 739 ming oila, shu jumladan kambag‘al hamda kambag‘allik chegarasidagi oilalar reyestrga kiritildi. Ularga nafaqa va moddiy yordamlar tayinlandi.
Endilikda bu boradagi ishlarni yanada takomillashtirish maqsadida Ijtimoiy himoya yagona reyestri va Kambag‘al oilalar reyestri negizida Ijtimoiy reyestr yuritiladi va unda oilalar ijtimoiy-iqtisodiy ahvolidan kelib chiqib alohida toifalarga – davlat ta’minotidagi oilalar, kambag‘al oilalar hamda kambag‘allik chegarasidagi oilalarga ajratiladi, har bir toifaga mos yordam va xizmatlar ko‘rsatiladi.
Ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash choralari aholining daromad darajasi va bandlik imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda differensial yondashuv asosida amalga oshiriladi.
Xususan, ayrim toifadagi imkoniyati cheklangan oilalar uchun bandlik talab etmagan holda ijtimoiy yordamlar berish tizimi yo‘lga qo‘yiladi, “mahalla yettiligi”ga mehnat qilish imkoniyati cheklangan va og‘ir hayotiy vaziyatdagi oilalarni Ijtimoiy reyestrga kiritish huquqi beriladi.
Shuningdek, reyestrga kiritilgan oilalarning daromadini oshirish, sog‘liqni saqlash, bandlik, uy-joy va boshqa yo‘nalishlarda ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish, mehnatga layoqatli a’zolarni bandlikka jalb qilish hamda tadbirkorlikka yo‘naltirish choralari ko‘riladi.
Hududlarda ehtiyojmand aholiga kompleks ijtimoiy va reabilitatsiya xizmatlarini ko‘rsatishni kengaytirish maqsadida hududiy ijtimoiy xizmatlar markazlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish taklif etildi. 2026-2027 yillarda 20 ta shunday markazlarini tashkil etish rejalashtirilgan. Markazlarda qarab turish, parvarishlash, abilitatsiya, reabilitatsiya va ta’lim bilan bog‘liq kompleks xizmatlar ko‘rsatiladi.
Markazlar orqali nogironligi bo‘lgan shaxslar, o‘zgalar parvarishiga muhtoj fuqarolar, hamda yolg‘iz shaxslarni qamrab olish, kunduzgi xizmatlar hisobiga ularning ijtimoiy muassasalarga doimiy joylashtirilishini qisqartirish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, xizmatlardan foydalanish jarayonlarini raqamlashtirish, elektron yo‘llanmalarni joriy etish hamda ko‘rsatilayotgan xizmatlar monitoringini ta’minlash belgilangan.
Prezidentimizga 2026–2030 yillarda bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish bo‘yicha ishlab chiqilgan strategiya to‘g‘risida axborot berildi.
Strategiya bolalar uchun zo‘ravonlikdan holi muhit yaratish, zo‘ravonlik xavfi ostidagi bolalarni barvaqt aniqlash hamda jabrlanuvchi yoki guvoh bo‘lgan bolalarga kompleks xizmatlar ko‘rsatishni asosiy maqsad qilib olgan.
Mazkur hujjat doirasida bolalarga nisbatan zo‘ravonlik holatlarining oldini olish, xavf ostidagi bolalar bilan erta bosqichda ishlash, bolalar va ularning oilalariga ijtimoiy, psixologik, ta’lim va huquqiy xizmatlarni taqdim etish bo‘yicha ustuvor yo‘nalishlar belgilangan.
Strategiyada bolalar bilan ishlashda ijtimoiy yondashuvga asoslangan kichik hajmli, ochiq formatdagi markazlar faoliyatini yo‘lga qo‘yish, har bir bola bo‘yicha individual ish rejalarini shakllantirish hamda bolaning ta’lim olishi va jamiyatga integratsiya qilinishiga qaratilgan choralar nazarda tutilgan.
Shuningdek, bolalarning huquqiy himoyasini ta’minlash maqsadida protsessual harakatlarda bolalar manfaatlarini kafolatlash, bolalar bilan ishlaydigan mutaxassislarni maxsus tayyorgarlikdan o‘tkazish hamda bolalarga oid ishlarda idoralararo hamkorlikni kuchaytirish vazifalari belgilangan.
Strategiya doirasida ijtimoiy xavfli bolalarni ta’lim bilan qamrab olish imkoniyatlarini kengaytirish, muqobil joylashtirish mexanizmlarini rivojlantirish, kasbga yo‘naltirish hamda bolalarni jamiyatga moslashtirishga qaratilgan choralar ko‘zda tutilgan.
Oilalar bilan ishlash yo‘nalishida esa bolaga nisbatan zo‘ravonlik xavfini kamaytirish, ota-onalarni qo‘llab-quvvatlash, psixologik va ijtimoiy xizmatlarni tashkil etish bo‘yicha alohida vazifalar belgilangan.
Shu bilan birga, bolalarni ijtimoiy himoya qilish sohasidagi ma’lumotlarni yagona elektron platforma asosida yuritish, bolalarga nisbatan zo‘ravonlik holatlari bo‘yicha yagona hisob va monitoring tizimini joriy etish strategiyaning muhim yo‘nalishlaridan biri etib belgilangan.
Prezidentimiz belgilangan vazifalarni amalga oshirishda ijtimoiy himoya va bolalarni himoya qilish sohalarida tizimli yondashuvni ta’minlash, ko‘zda tutilgan chora-tadbirlar ijrosini doimiy nazoratda ushlash bo‘yicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

Рассмотрены вопросы расширения охвата социальных услуг в регионах и защиты детей
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с предложениями по дальнейшему совершенствованию системы поддержки социально уязвимых слоев населения, расширению в регионах комплексных социальных и реабилитационных услуг, а также защите детей от всех форм насилия.
Были рассмотрены меры по выявлению малообеспеченных семей и семей, находящихся в зоне риска бедности, а также по организации социальной помощи и услуг на основе единой системы с учетом реальных потребностей населения.
За прошедший период в рамках Единого реестра социальной защиты проведена оценка социального положения 1,8 миллиона семей, из которых 739 тысяч, в том числе малообеспеченные и находящиеся на грани бедности, включены в реестр. Им назначены пособия и различные виды материальной помощи.
В целях дальнейшего совершенствования этой работы предусмотрено формирование Социального реестра на основе Единого реестра социальной защиты и Реестра бедных семей. В нем семьи будут классифицироваться по социально-экономическому положению на семьи, находящиеся на государственном обеспечении, малообеспеченные семьи и семьи, находящиеся на грани бедности. Для каждой категории будут определены соответствующие меры поддержки и виды социальных услуг.
Социальная поддержка будет осуществляться на основе дифференцированного подхода с учетом уровня доходов населения и возможностей занятости.
В частности, для отдельных категорий семей с ограниченными возможностями предусматривается предоставление социальной помощи без требования обязательной занятости. При этом «махаллинской семерке» будет предоставлено право включать в Социальный реестр семьи, члены которых ограничены в трудоспособности или находятся в сложной жизненной ситуации.
Кроме того, для семей, включенных в реестр, предусматриваются меры по повышению доходов, предоставлению социальных услуг в сферах здравоохранения, занятости, жилищного обеспечения и других направлениях, вовлечению трудоспособных членов семей в занятость и предпринимательскую деятельность.
В целях расширения в регионах комплексных социальных и реабилитационных услуг для нуждающегося населения предложено создать территориальные центры социальных услуг. В 2026–2027 годах планируется открытие 20 таких центров. В них будут предоставляться комплексные услуги по уходу, присмотру, абилитации, реабилитации и обучению.
Через деятельность центров предполагается охват лиц с инвалидностью, граждан, нуждающихся в постороннем уходе, а также одиноких лиц. За счет развития дневных форм обслуживания планируется сократить их постоянное размещение в социальных учреждениях.
Одновременно предусматриваются цифровизация процессов получения услуг, внедрение электронных направлений и обеспечение постоянного мониторинга качества оказываемой помощи.
Президенту также была представлена информация о стратегии на 2026–2030 годы по защите детей от всех форм насилия.
Основной целью стратегии является создание безопасной и свободной от насилия среды для детей, раннее выявление детей, находящихся в группе риска, а также предоставление комплексной помощи детям, ставшим жертвами или свидетелями насилия.
В рамках стратегии определены приоритетные направления по профилактике насилия в отношении детей, ранней работе с семьями и детьми из группы риска, а также оказанию детям и их семьям социальных, психологических, образовательных и правовых услуг.
Документ предусматривает внедрение малоформатных «открытых» центров работы с детьми, разработку индивидуальных планов по каждому ребенку, а также меры по обеспечению доступа к образованию и социальной интеграции детей.
Для усиления правовой защиты детей обозначены задачи по гарантированию интересов ребенка в процессуальных действиях, специальной подготовке специалистов, работающих с детьми, и укреплению межведомственного взаимодействия по вопросам защиты детства.
Кроме того, стратегией предусмотрено расширение охвата социально уязвимых детей образованием, развитие механизмов альтернативного размещения, профориентация и меры по социальной адаптации детей.
В работе с семьями определены отдельные задачи по снижению рисков насилия в отношении детей, поддержке родителей, организации психологической и социальной помощи.
Важным направлением стратегии также обозначено формирование единой электронной платформы в сфере социальной защиты детей, а также внедрение единой системы учета и мониторинга случаев насилия в отношении детей.
Президент поручил ответственным ведомствам обеспечить системный подход в реализации намеченных задач в сферах социальной защиты и защиты детей, а также держать под постоянным контролем исполнение предусмотренных мер.