Koʻp sohalarda ilm real hayotdan uzoqlashib ketgani, qishloq va suv xoʻjaligida ham ayrim yirik loyihalarni amalga oshirishda ilmiy asoslash va ekspertizaga yetarlicha eʼtibor qaratilmayotgani, olimlar va tadqiqotchilarning salohiyatidan toʻliq foydalanilmayotgani qayd etildi. Natijada baʼzi loyihalar kutilgan samarani bermayotgani taʼkidlandi.
Hozirgi kunda “Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” milliy tadqiqot universitetida 11 mingdan ortiq talaba tahsil olmoqda, 7 ta fakultet, 37 ta kafedra va 38 ta taʼlim yoʻnalishi faoliyat yuritmoqda. Bitiruvchilarning bandlik darajasi 93 foizni tashkil etadi. Universitetda xorijlik talabalar va professor-oʻqituvchilarning soni ham izchil oshib bormoqda.
Shu bilan birga, muhandis kadrlarni tayyorlashda nazariya va amaliyot uygʻunligini taʼminlash maqsadida dual taʼlim tizimini keng joriy etish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Taklif etilgan yangi tizimga koʻra, talabalar 4 kun nazariy bilim oladi, 2 kun ishlab chiqarish korxonalarida haq toʻlanadigan amaliyot oʻtaydi. Jumladan, suv xoʻjaligi yoʻnalishida suvni tejash va sugʻorishni samarali tashkil etish, gidrotexnika va gidroenergetika sohasida kanallarni betonlash, smeta tuzish va kichik gidroelektr stansiyalar qurilishida ishtirok etish, qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash yoʻnalishida texnikalarni tayyorlash va hosilni yigʻishtirish ishlarida qatnashish imkoniyati yaratiladi.
Mamlakatimiz suv resurslarining katta qismi transchegaraviy manbalarga bogʻliqligi koʻrsatib oʻtildi. Shu bois, suv resurslari sohasida diplomat kadrlarni tayyorlash muhim strategik vazifalardan biri ekani taʼkidlandi.
Universitetda tashkil etilgan “Xalqaro suv diplomatiyasi” magistratura dasturini kengaytirish va davlat granti asosidagi qabul oʻrinlarini koʻpaytirish taklifi maʼqullandi. Bu dastur orqali qo‘shni davlatlar uchun yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash koʻzda tutilgan.
Taqdimotda universitetning ilmiy-innovatsion salohiyatini kuchaytirishga qaratilgan yangi tashabbuslar ham maʼlum qilindi. Xususan, dronlardan foydalanib, ekin maydonlarini monitoring qilish, hosildorlikni prognozlashtirish, zararkunandalarga qarshi kurashish kabi xizmatlarni, kosmik monitoring maʼlumotlari asosida ilmiy tavsiyalar ishlab chiqishni yoʻlga qoʻyish rejalashtirilgan.
Shu maqsadda universitetda dronlarni boshqarishga oʻqitish kurslari joriy etiladi, kosmik tadqiqotlar va sunʼiy yoʻldoshlar laboratoriyasi, kompleks ilmiy-tadqiqot laboratoriyalari tashkil etiladi.
Bundan tashqari, universitetda raqamli boshqaruv va KPI tizimlarini joriy etish, taʼlimning uzluksiz “maktab – texnikum – universitet – ishlab chiqarish” zanjiri asosida kadrlar tayyorlash tizimini shakllantirish boʻyicha rejalar ham maʼlum qilindi.
Taqdimot yakunida davlatimiz rahbari qishloq va suv xoʻjaligi sohalari uchun muhandis kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish, ilm-fan va amaliyot uygʻunligini taʼminlash hamda ilgʻor texnologiyalarni keng joriy etish boʻyicha mutasaddilarga tegishli koʻrsatmalar berdi.

Отмечено, что в ряде сфер наука постепенно отдаляется от практики. В частности, при реализации некоторых крупных проектов в сельском и водном хозяйстве недостаточное внимание уделяется научному обоснованию и экспертизе, не в полной мере используется потенциал ученых и исследователей. В результате отдельные проекты не дают ожидаемого эффекта.
В настоящее время в Национальном исследовательском университете «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» обучается более 11 тысяч студентов, действуют 7 факультетов, 37 кафедр и 38 направлений образования. Уровень занятости выпускников составляет 93 процента. Также последовательно растет число иностранных студентов и профессоров-преподавателей.
Вместе с тем отмечена необходимость широкого внедрения системы дуального образования в целях обеспечения взаимосвязи теории и практики при подготовке инженерных кадров.
Согласно предложенной новой системе, студенты будут четыре дня получать теоретические знания, а два дня – проходить оплачиваемую практику на производственных предприятиях. В частности, в направлении водного хозяйства им предоставят возможность участвовать в проектах по водосбережению и эффективной организации орошения, в сфере гидротехники и гидроэнергетики – в бетонировании каналов, составлении смет и строительстве малых гидроэлектростанций, а в области механизации сельского хозяйства – в подготовке техники и сборе урожая.
Указано, что значительная часть водных ресурсов страны зависит от трансграничных источников. В этой связи подчеркнуто, что подготовка дипломатических кадров в сфере водных ресурсов является одной из важных стратегических задач.
Одобрено предложение о расширении организованной в университете магистерской программы «Международная водная дипломатия» и увеличении квоты приема на основе государственного гранта. На основе этой программы предусматривается подготовка высококвалифицированных специалистов для Центральной Азии и Афганистана.
На презентации также представлены новые инициативы, направленные на укрепление научно-инновационного потенциала университета. В частности, планируется наладить предоставление таких услуг, как мониторинг посевных площадей с использованием дронов, прогнозирование урожайности, борьба с вредителями, а также разработку научных рекомендаций на основе данных космического мониторинга.
С этой целью в университете запустят курсы по обучению управлению дронами, создадут лабораторию космических исследований и спутников, а также комплексные научно-исследовательские лаборатории.
Кроме того, представлены планы по внедрению в университете систем цифрового управления и KPI, а также формированию системы подготовки кадров на основе непрерывной образовательной цепочки «школа – техникум – университет – производство».
В завершение глава нашего государства дал ответственным лицам поручения по совершенствованию системы подготовки инженерных кадров для сфер сельского и водного хозяйства, обеспечению взаимосвязи науки и практики, а также широкому внедрению передовых технологий.