Toshkent shahrida Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha milliy komissiya tomonidan Xalqaro migratsiya tashkiloti va BMTning Migratsiya agentligi bilan hamkorlikda “Odam savdosiga qarshi kurashda global chaqiriqlar: jamiyatning roli va xalqaro hamkorlik” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazildi.
30 iyul – Butunjahon odam savdosiga qarshi kurashish kuni munosabati bilan tashkil etilgan ushbu anjumanda davlat idoralari, fuqarolik jamiyati institutlari, ilmiy doiralar, diplomatik vakolatxonalar va xalqaro tashkilotlardan 110 dan ortiq mutaxassis va ekspertlar ishtirok etdi.
Tadbirni Senatning Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi raisi Alisher A’zamxo‘jayev, ichki ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ayubxon Rahmatullayev hamda Xalqaro migratsiya tashkiloti/BMT Migratsiya agentligining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Endryu Grey rasman ochib berdi.
Bugungi globallashuv sharoitida odam savdosi jinoyati nafaqat ayrim shaxslar, balki butun jamiyat xavfsizligi va barqarorligiga tahdid solayotgani, dunyo bo‘yicha har yili millionlab insonlar odam savdosining qurboniga aylanayotgani va raqamlar oshib borayotgani alohida ta’kidlandi.
O‘zbekistonda ushbu illatga qarshi kurashish borasida ham huquqiy, ham tashkiliy jihatdan tizimli ravishda salmoqli ishlar amalga oshirib kelinayotgani qayd etildi.
Xususan, “Odam savdosiga qarshi kurash to‘g‘risida”gi qonun yangi tahrirda qabul qilindi, odam savdosiga oid jinoyatlar, bolalar mehnati va majburiy mehnat uchun javobgarlik choralari kuchaytirildi. Milliy darajada odam savdosidan jabrlangan shaxslarni identifikatsiya qilish va qayta yo‘naltirish tizimi joriy etildi, O‘zbekistonda odam savdosiga qarshi kurashish konsepsiyasi va uni amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” tasdiqlandi hamda ijro etilmoqda.
Mazkur sohada erishilgan yutuqlarda xalqaro tashkilotlar, xususan, BMT Migratsiya agentligining ham hissasi borligi, kelgusida ham yangi loyiha va tashabbuslarni ilgari surish bo‘yicha o‘zaro manfaatli hamkorlikni izchil davom ettirish zarurligi ta’kidlab o‘tildi.
Konferensiya doirasida “Odam savdosi: zamonaviy tahdidlar va tendensiyalar”, “Odam savdosiga qarshi kurashishda xalqaro hamkorlikning o‘rni”, “Odam savdosiga qarshi kurashish va jabrlanuvchilarni himoya qilishda fuqarolik jamiyati institutlarining ahamiyati” mavzularida sessiyalar o‘tkazildi.
Muhokamalar chog‘ida ishtirokchilar tomonidan bugungi kunda raqamli muhitning odam savdosi shakllariga ta’siri ortib borayotgani, ushbu illatga qarshi kurashishda transchegaraviy muvofiqlashtirishning zarurligi, odam savdosidan jabrlanuvchilarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashda nodavlat tashkilotlarining roli muhim ekaniga alohida e’tibor qaratildi.
Anjumanda odam savdosiga qarshi kurashish sohasidagi milliy yutuqlar sarhisob qilinishi bilan bir qatorda, ilg‘or xorijiy tajriba bilan o‘rtoqlashildi hamda ustuvor vazifalar belgilab olindi.

Роль общества и международного сотрудничества в борьбе с торговлей людьми
Национальная комиссия по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда совместно с Международной организацией по миграции провела в Ташкенте международную конференцию на тему «Глобальные вызовы в противодействии торговле людьми: роль общества и международное сотрудничество».
В конференции, приуроченной к 30 июля – Всемирному дню борьбы с торговлей людьми, приняли участие свыше 110 специалистов и экспертов государственных органов, институтов гражданского общества, научных кругов, дипломатических миссий и международных организаций.
Мероприятие официально открыли председатель Комитета Сената по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Алишер Аъзамхужаев, первый заместитель министра внутренних дел Аюбхон Рахматуллаев и глава Представительства Международной организации по миграции в Узбекистане Эндрю Грей.
Было отмечено, что в современных условиях глобализации преступление торговли людьми угрожает безопасности и стабильности не только отдельных лиц, но и всего общества. Ежегодно жертвами торговли людьми становятся миллионы людей по всему миру, и эта проблема усугубляется.
Было подчеркнуто, что в Узбекистане проводится значительная системная работа как в правовой, так и в организационной сферах, направленная на противодействие данному негативному явлению.
В частности, принят Закон «О противодействии торговле людьми» в новой редакции, усилены меры ответственности за преступления, связанные с торговлей людьми, детским и принудительным трудом. На национальном уровне внедрена система выявления и перенаправления жертв торговли людьми, утверждена и активно реализуется Концепция по борьбе с торговлей людьми в Узбекистане.
Был особо отмечен вклад международных организаций, в частности Международной организации по миграции, в достижение успехов в этой области, а также подчеркнута необходимость последовательного продолжения взаимовыгодного сотрудничества в продвижении новых проектов и инициатив в данном направлении.
В рамках конференции состоялись сессии, посвященные таким актуальным темам, как «Торговля людьми: современные угрозы и тенденции», «Роль международного сотрудничества в борьбе с торговлей людьми», «Роль институтов гражданского общества в борьбе с торговлей людьми и защите пострадавших».
В ходе дискуссий участники уделили особое внимание растущему влиянию цифровой среды на различные формы торговли людьми, необходимости трансграничной координации в борьбе с этим злом и роли неправительственных организаций в оказании всесторонней поддержки жертвам торговли людьми.
На конференции были проанализированы национальные достижения в борьбе с торговлей людьми, состоялся обмен передовым опытом и обозначены приоритетные задачи.