O‘zbekiston MDH hududidagi huquqiy muloqotda ishtirok etadi
13-may kuni Minsk shahrida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligining 35-yilligiga bag‘ishlangan xalqaro huquqiy forum bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston nomidan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov videomurojaat bilan so‘zga chiqdi.
Tadbirda Hamdo‘stlikka a’zo davlatlarning davlat organlari, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, ilmiy va ekspert doiralari vakillari ishtirok etdi.
A. Saidov o‘z nutqida MDH davlatlari o‘rtasida o‘zaro anglashuv, ishonch va hamkorlikni mustahkamlashning muhim mexanizmi sifatida xalqaro huquqiy muloqotning alohida ahamiyatini ta’kidladi. Hamdo‘stlik hududida inson huquqlari sohasidagi o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish dolzarb ekanini qayd etdi.
Tadbir ishtirokchilari xalqaro huquqning barqaror rivojlanishni ta’minlash, tinchlik va xavfsizlikni saqlash, shuningdek, inson huquqlari, qonun ustuvorligi va adolatning umume’tirof etilgan tamoyillarini ilgari surishdagi o‘rniga e’tibor qaratdilar. Milliy huquqiy tizimlarni takomillashtirish, huquqiy ma’rifatni yoyish hamda inson huquq va erkinliklarini himoya qilish mexanizmlarini institutsional jihatdan mustahkamlash borasida tajriba almashish va sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish muhimligi alohida ta’kidlandi.
Forum MDH doirasida ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish bilan bog‘liq dolzarb huquqiy masalalarni muhokama qilish, shuningdek, huquq va inson huquqlarini himoya qilish sohalaridagi zamonaviy muammolarni hal etish bo‘yicha umumiy yondashuvlarni ishlab chiqish uchun muhim maydon bo‘ldi.

Узбекистан участвует на правовом диалоге на пространстве СНГ
В городе Минске 13 мая состоялся международно-правовой форум Содружества Независимых Государств, приуроченный к 35-летию СНГ. От Узбекистана на нём выступил с видеообращением директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов.
В мероприятии приняли участие представители государственных органов, международных и региональных организаций, научного и экспертного сообщества государств-участников Содружества.
А. Саидов в своём выступлении подчеркнул особую значимость международно-правового диалога как важного механизма укрепления взаимопонимания, доверия и сотрудничества между государствами СНГ, а также отметил актуальность дальнейшего развития правозащитного взаимодействия на пространстве Содружества.
Участники мероприятия обратили внимание на роль международного права в обеспечении устойчивого развития, поддержании мира и безопасности, а также в продвижении универсальных принципов прав человека, верховенства закона и справедливости. Отдельно была отмечена важность обмена опытом и координации усилий в сфере совершенствования национальных правовых систем, правового просвещения и институционального укрепления механизмов защиты прав и свобод человека.
Проведение форума стало значимой площадкой для обсуждения актуальных правовых вопросов, связанных с дальнейшим развитием многостороннего сотрудничества в рамках СНГ, а также для выработки общих подходов к решению современных вызовов в правовой и правозащитной сферах.