O‘zbekiston Jenevada inson huquqlari universalligi muhokamasining hamtashkilotchisi bo‘ldi
Jeneva shahrida BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 62-sessiyasi doirasida BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi hamda mintaqaviy huquqni himoya qilish tizimlari ishtirokida “Turli mintaqalarda inson huquqlarining universalligi va zamonaviy chaqiriqlar” mavzusida parallel tadbir o‘tkazildi. O‘zbekiston Respublikasi Hukumati hamtashkilotchilardan biri sifatida ishtirok etdi.
Shuningdek, hamtashkilotchilar qatoridan BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi, Yevropa Kengashi, Afrika Ittifoqi, Amerika davlatlari tashkiloti, Inson huquqlari bo‘yicha Arab xartiyasi qo‘mitasi o‘rin oldi.
Tadbir geosiyosiy keskinlik, normalarni tanlab talqin qilish va fuqarolik makonining torayishi sharoitida inson huquqlarining universalligi, bo‘linmasligi hamda o‘zaro bog‘liqligi tamoyilini tasdiqlashga bag‘ishlangan panel muhokamasi shaklida o‘tdi.
Ishtirokchilar universallik bir xillikni anglatmasligini ta’kidladilar. Ya’ni, universal standartlar turli huquqiy tizimlar va institutsional an’analar orqali amalga oshirilib, legitimlik va samaradorlikka erishadi. Mintaqaviy mexanizmlar esa global tizim hamda milliy voqeliklar o‘rtasida “ko‘prik” vazifasini o‘taydi.
Inson huquqlarini himoya qilish, milliy institutlarni mustahkamlash hamda xalqaro va mintaqaviy huquqni himoya qilish mexanizmlari bilan konstruktiv hamkorlikni rivojlantirish sohasidagi keng ko‘lamli islohotlarni izchil amalga oshirayotgan O‘zbekiston Respublikasining tajribasi universal xalqaro standartlarni amaliyotga tatbiq etishning muvaffaqiyatli namunalaridan biri sifatida qayd etildi.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari o‘rinbosari Ava Dabo inson huquqlarining universalligi BMT Nizomi, Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi, shuningdek Vena deklaratsiyasi va Harakatlar dasturida mustahkamlangan xalqaro huquqni himoya qilish tizimining asosi ekanligini ta’kidladi. U BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining global va mintaqaviy tizimlar o‘rtasidagi bog‘lovchi bo‘g‘in sifatidagi rolini uqtirib, universal me’yorlarni parchalash va nisbiylashtirish tendensiyalaridan ogohlantirdi.
Yevropa Kengashi Bosh kotibining BMTdagi maxsus vakili, Yevropa Kengashining Jenevadagi doimiy kuzatuvchisi, elchi Miroslav Papa Yevropa mintaqaviy tizimi tajribasini, jumladan, Inson huquqlari bo‘yicha Yevropa konvensiyasi va Inson huquqlari bo‘yicha Yevropa sudining yurisprudensiyasini mintaqaviy darajada universal normalarni joriy etish namunasi sifatida taqdim etdi.
Afrika va Amerika mintaqalari vakillari o‘z chiqishlarida inson huquqlarining universalligi milliy o‘ziga xosliklar va mintaqaviy tajribani hisobga olgan holda eng samarali tarzda ro‘yobga chiqarilishini alohida ta’kidladilar.
BMTning Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Filipp Jaffe bola huquqlarining universalligini shartnomaviy organ nuqtayi nazaridan tahlil qildi. U universal standartlar turli madaniy-huquqiy sharoitlarda qay tarzda izchil qo‘llanilishiga e’tiborni qaratdi.
Tinch yig‘ilishlar va birlashmalar erkinligi huquqi bo‘yicha sobiq maxsus ma’ruzachi Kleman Nyaletsossi Vule fuqarolik makonining torayib borayotganiga hamda yagona huquqni himoya qilish tizimining ajralmas qismi bo‘lgan asosiy erkinliklarni – tinch yig‘ilishlar va birlashish huquqini – universal himoya qilish muhimligi haqida so‘z yuritdi.
Interfaol sessiya davomida davlatlar, mintaqaviy tashkilotlar va fuqarolik jamiyati vakillari bilan global hamda mintaqaviy inson huquqlari mexanizmlarining o‘zaro hamkorligiga doir amaliy jihatlar yuzasidan fikr almashildi.
Tadbir yakunlari O‘zbekiston uchun mamlakat vakillarining BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining shunga o‘xshash tadbirlaridagi ishtirokini davom ettirish hamda BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi va mintaqaviy inson huquqlari tizimlari bilan hamkorlikda tadbirlarni tashkil etish amaliyotini rivojlantirish maqsadga muvofiq ekanini ko‘rsatdi.
Shuningdek, O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi milliy tashabbuslarni ilgari surish uchun BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi maydonidan foydalanish ham muhim ahamiyatga ega. Inson huquqlarining universal standartlarini mustahkamlash maqsadida Yevropa Kengashi, Afrika komissiyasi va Inson huquqlari bo‘yicha Amerika davlatlararo komissiyasi bilan mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirish ham mamlakat uchun katta qiziqish uyg‘otadi.

Узбекистан стал соорганизатором обсуждения универсальности прав человека в Женеве
В г. Женеве на полях 62-й сессии Совета ООН по правам человека состоялось параллельное мероприятие на тему «Универсальность прав человека в различных регионах и современные вызовы», организованное при участии Управления Верховного комиссара ООН по правам человека и региональных правозащитных систем. Одним из соорганизаторов выступило Правительство Республики Узбекистан.
Также в число соорганизаторов вошли Управление Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ), Совет Европы, Африканский союз, Организация американских государств, Комитет по Арабской хартии прав человека.
Мероприятие прошло в формате панельной дискуссии, посвященной подтверждению принципа универсальности, неделимости и взаимозависимости прав человека в условиях геополитической напряжённости, избирательного толкования норм и сужения гражданского пространства.
Участники подчеркнули, что универсальность не означает единообразия: универсальные стандарты обретают легитимность и эффективность, реализуясь через различные правовые системы и институциональные традиции, а региональные механизмы выполняют роль «мостов» между глобальной системой и национальными реалиями.
В качестве одного из успешных примеров практического воплощения универсальных международных стандартов был отмечен опыт Республики Узбекистан, последовательно реализующей масштабные реформы в области защиты прав человека, укрепления национальных институтов и развития конструктивного сотрудничества с международными и региональными правозащитными механизмами.
Заместитель Верховного комиссара ООН по правам человека Ава Дабо подтвердила, что универсальность прав человека является основой международной правозащитной системы, закреплённым в Уставе ООН, Всеобщей декларации прав человека, а также в Венской декларации и Программе действий. Она отметила роль УВКПЧ как связующего звена между глобальной и региональными системами и предостерегла от тенденций к фрагментации и релятивизации универсальных норм.
Специальный представитель Генерального секретаря Совета Европы при ООН, Постоянный наблюдатель Совета Европы в Женеве посол Мирослав Папа представил опыт европейской региональной системы, включая Европейскую конвенцию по правам человека и юриспруденцию Европейского суда по правам человека, как пример воплощения универсальных норм на региональном уровне.
Представители африканского и американского регионов в своих выступлениях подчеркнули, что универсальность прав человека наиболее эффективно реализуется с учетом национальных особенностей и регионального опыта.
Заместитель Председателя Комитета ООН по правам ребёнка Филипп Жаффе рассмотрел универсальность прав ребёнка с точки зрения договорного органа, показав, как универсальные стандарты последовательно применяются в различных культурных и правовых контекстах.
Бывший Специальный докладчик по вопросу о праве на свободу мирных собраний и ассоциаций Клеман Ньялетсосси Вуле обратил внимание на сужение гражданского пространства и важность универсальной защиты основных свобод — права на мирные собрания и объединения — как неотъемлемого элемента единой правозащитной системы.
В ходе интерактивной сессии состоялся обмен мнениями с представителями государств, региональных организаций и гражданского общества по практическим аспектам взаимодействия глобальных и региональных правозащитных механизмов.
Как показали итоги мероприятия для Узбекистана целесообразно продолжить участие представителей страны в подобных мероприятиях Совета ООН по правам человека и развивать практику соорганизаторства совместно с УВКПЧ и региональными правозащитными системами. Также важным является использование площадки Совета ООН по правам человека для продвижения национальных инициатив Узбекистана в правозащитной сфере. Для страны представляет значительный интерес и развитие межрегионального сотрудничества с Советом Европы, Африканской комиссией и Межамериканской комиссией по правам человека в целях укрепления универсальных стандартов прав человека.