Kelgusi yilga mo‘ljallangan makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar va davlat byudjeti parametrlari muhokama qilindi
27 oktyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida bo‘lib o‘tgan kengaytirilgan yig‘ilishda joriy yilda iqtisodiyotda kutilayotgan natijalar va 2026 yil uchun mo‘ljallangan asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar muhokama qilindi.
Joriy yilning yanvar-sentyabr oylarida iqtisodiyotimiz prognozdan ancha yuqori sur’atda – 7,6 foizga o‘sdi. Sanoat hajmi 6,8 foiz, qurilish – 14,2 foiz, xizmatlar – 14 foiz, qishloq xo‘jaligi – 4,1 foizga oshdi.
Oltin-valyuta zaxiralari o‘tgan yilga nisbatan 35 foizga ko‘payib, 55 milliard dollarga yetdi. Nufuzli xalqaro reyting agentliklari mamlakatimiz iqtisodiy istiqbollarini yuqori baholamoqda. “Fitch Ratings” ilk bor mamlakatimiz suveren reytingini bir pog‘onaga oshirgan bo‘lsa, “Moody’s” va “S&P Global” o‘z kutilmasini “barqaror”dan “ijobiy”ga o‘zgartirdi.
– Eng muhimi, erishilgan natijalar aholi farovonligini oshirishga xizmat qilyapti, – dedi davlatimiz rahbari.
Aholi daromadlari 18,4 foizga, omonatlar 35,3 foizga, o‘rtacha ish haqi esa 19,2 foizga o‘sdi. So‘rovlar aholi va biznes o‘rtasida ishonch muhiti kuchayganini, yangi ish o‘rinlari va daromad manbalari kengayayotganini ko‘rsatmoqda.
Prezident yuqori o‘sish sur’atlarini yil yakunigacha saqlab qolib, yalpi ichki mahsulot hajmini 135 milliard dollardan oshirish iqtisodiy kompleksning asosiy vazifasi bo‘lishini qayd etdi.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda kelgusi yil uchun asosiy rejalar ko‘rib chiqildi.
Mutasaddilar kelgusi yilda o‘sish sur’atini 6,6 foiz darajasida ta’minlab, yalpi ichki mahsulot hajmini 150 milliard dollardan oshirish, iqtisodiyotga barcha manbalardan kamida 400 trillion so‘m yo‘naltirish, inflyatsiyani 7 foizdan ortiq bo‘lmagan darajada saqlab qolish prognoz qilingani yuzasidan axborot berdi.
Prezidentimiz bu rejalarga erishish uchun barcha imkoniyat va sharoit mavjudligini ta’kidlab, har bir vazirlik, tarmoq va hudud rahbarlari jiddiy e’tibor qaratishi zarur bo‘lgan muhim masalalarni ko‘rsatib o‘tdi.
2026 yilgi byudjet loyihasida asosiy soliq stavkalari o‘zgarishsiz qolayotgan sharoitda byudjet daromadlarini izchillik bilan oshirib borish, shu bilan birga, xarajatlar qismining samarali sarflanishi ustidan qat’iy nazorat o‘rnatish shartligi qayd etildi.
Prezident ta’kidlaganidek, kelgusi yilda xarajatlarni keskin qisqartirish va samaradorlikni oshirish barcha darajadagi rahbarlar uchun asosiy mezon bo‘ladi.
Bunda strategik tarmoqlarda tannarxni kamaytirish va raqobatbardoshlikni oshirish, xususiy sektor ishtirokini kengaytirish, davlat ishtirokidagi korxonalarning dividend siyosatini tartibga solish, subsidiya va imtiyozlarning natijadorligini tahlil qilib, samarasi past bo‘lganlarini bekor qilish, yashirin iqtisodiyot ulushini qisqartirish, tuman va shahar byudjetlarining daromadlarini ko‘paytirish borasidagi ishlarning samaradorligini oshirish yuzasidan aniq vazifalar belgilab berildi.
Xalqaro moliya tashkilotlari mablag‘lari ishtirokidagi loyihalarni jadallashtirish, bundan buyon mavjud loyihalarni oxiriga yetkazibgina yangi loyihalarga resurs jalb qilish tizimiga o‘tish zarurligi qayd etildi.
Vazirlik va idoralarning byudjetdan tashqari jamg‘armalarida to‘plangan qoldiqning yarmini alohida jamg‘armaga o‘tkazish va ushbu mablag‘larni maktablar qurilishiga va tibbiyotga yo‘naltirish topshirildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalardan kelib chiqib, 2026 yilgi Davlat byudjeti loyihasining asosiy yo‘nalishlari belgilab olindi.

Обсуждены макроэкономические показатели и параметры государственного бюджета на будущий год
27 октября под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось расширенное совещание по рассмотрению ожидаемых результатов экономического развития в текущем году и основных макроэкономических показателей на 2026 год.
За январь–сентябрь текущего года экономика страны выросла на 7,6 процента, что значительно превышает прогнозные показатели. Объем промышленного производства увеличился на 6,8 процента, строительных работ – на 14,2 процента, сферы услуг – на 14 процентов, сельского хозяйства – на 4,1 процента.
Золотовалютные резервы выросли на 35 процентов по сравнению с прошлым годом и достигли 55 миллиардов долларов. Авторитетные международные рейтинговые агентства высоко оценивают экономические перспективы нашей страны. Так, агентство Fitch Ratings впервые повысило суверенный рейтинг Узбекистана на одну ступень, а Moody’s и S&P Global изменили ожидания со «стабильного» на «положительный».
– Самое главное, достигнутые результаты служат повышению благосостояния народа, – отметил глава государства.
Доходы населения увеличились на 18,4 процента, объем депозитов – на 35,3 процента, а средняя заработная плата – на 19,2 процента. Опросы показывают, что растет уверенность среди населения и бизнеса, расширяются возможности для трудоустройства и увеличения доходов.
Президент подчеркнул, что сохранение высоких темпов роста до конца года и доведение объема ВВП до более чем 135 миллиардов долларов является одной из главных задач экономического комплекса.
На совещании, проходившем в критическом духе, были рассмотрены основные планы на будущий год.
Ответственные лица сообщили, что в 2026 году планируется обеспечить темпы роста экономики на уровне 6,6 процента, довести объем ВВП до более чем 150 миллиардов долларов, направить в экономику не менее 400 триллионов сумов из всех источников и удержать уровень инфляции не выше 7 процентов.
Президент отметил, что для достижения этих целей имеются все необходимые возможности и условия, обозначив важные вопросы, требующие повышенного внимания со стороны руководителей министерств, отраслей и регионов.
В проекте бюджета на 2026 год предусматривается сохранение действующих налоговых ставок. Подчеркнуто, что в этих условиях необходимо последовательно увеличивать доходы бюджета и установить строгий контроль над эффективным расходованием бюджетных средств.
Как отметил глава государства, в следующем году сокращение издержек и повышение эффективности станут главным критерием работы руководителей всех уровней.
Были поставлены конкретные задачи по снижению себестоимости и повышению конкурентоспособности в стратегических отраслях, расширению участия частного сектора, упорядочению дивидендной политики предприятий с государственным участием, анализу результативности субсидий и льгот с отменой неэффективных, сокращению доли теневой экономики, а также повышению доходной базы районных и городских бюджетов.
Отмечено, что необходимо ускорить реализацию проектов с участием средств международных финансовых институтов и перейти к системе, при которой новые проекты будут финансироваться только после завершения текущих.
Дано поручение направить половину остатков внебюджетных фондов министерств и ведомств в специальный фонд и использовать эти средства для строительства школ и развития здравоохранения.