Prezident Shavkat Mirziyoyev yirik energetika loyihalarini amalga oshirish, energiya tizimi barqarorligini ta’minlash va energiya samaradorligini oshirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Tanqidiy tahlil ruhida o‘tgan yig‘ilishda qayd etilganidek, mamlakatimizda elektr energiyasi bo‘yicha jami generatsiya quvvatlari 25,8 ming megavattga yetdi. Shundan quyosh, shamol va gidroenergetika 8 ming megavattni, ya’ni umumiy hajmning 31 foizini tashkil etmoqda. 2026-yilda elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmini 90 milliard kilovatt-soatga yetkazish rejalashtirilgan bo‘lib, bu 2020-yilga nisbatan 40 foiz o‘sish demakdir.
Joriy yilda iqtisodiy o‘sish hamda tarmoqlarda ishlab chiqarish hajmlarining oshishi hisobiga elektr iste’moli yana 1 milliard kilovatt-soatga ortishi kutilmoqda. Shu munosabat bilan aholi va iqtisodiyot ehtiyojlariga mos ravishda energiya resurslarini uzluksiz yetkazib berish, tarmoqlarni yangilash, investitsiyalarni ko‘paytirib, yirik loyihalarni o‘z vaqtida ishga tushirish birinchi navbatdagi vazifa sifatida belgilandi.
Bugungi kun holatiga ko‘ra, yoqilg‘i-energetika majmuidagi investitsiya portfeli 133 ta loyihani qamrab olgan bo‘lib, umumiy qiymati 51,4 milliard dollarni tashkil etmoqda. Shundan 43 milliard dollarlik 73 ta yirik loyiha bo‘yicha tizimli yondashuv qilib, yil yakuniga qadar 6 ming 770 megavatt yangi quvvatlarni ishga tushirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Bu 2,8 ming megavatt quyosh, 2,5 ming megavatt issiqlik, 470 megavatt shamol, 68 megavatt gidroenergetika quvvatlari hamda 884 megavatt energiya saqlash tizimlaridir.
Biroq ayrim loyihalarni kelishish va yer ajratish bilan bog‘liq jarayonlarda turli sustkashliklarga yo‘l qo‘yilayotgani oqibatida mavjud loyihalarni kengaytirish hamda yangilarini boshlash orqaga surilayotgani tanqid qilindi. Mutasaddilarga yer ajratish va toifasini o‘zgartirish ishlarini tezlashtirish topshirildi.
Umuman, joylarda energetikani rivojlantirish va energotejamkorlikni ta’minlashda Energetika vazirligi hamda hokimliklar yaqin hamkorlik va muvofiqlashuv asosida ishlashi zarurligi qayd etildi.
Loyihalarni amalga oshirishda mahalliy ishlab chiqaruvchilar va mahsulotlar ishtirokini yanada kengaytirish muhim ekani ta’kidlandi. 2025-yilda investitsiya loyihalarida mahalliy komponent ulushi 737 million dollarni tashkil etgan bo‘lsa, 2026-yilda bu ko‘rsatkichni 1 milliard dollardan oshirish maqsad qilingan.
Jumladan, o‘tgan yili transformator ishlab chiqarish zavodi ishga tushdi. Joriy yilda yangi turdagi kabel va muftalarni, shamol elektr stansiyalari minoralari va parraklarini mahalliylashtirish loyihalarini ishga tushirish, energiya saqlash tizimlarini mahalliylashtirish loyihasini boshlash rejalashtirilgan.
Elektr energiyasini ishlab chiqarish hajmi ortayotgan sharoitda uni iste’molchilarga o‘z vaqtida yetkazib berish masalasi dolzarb ekani, lekin qo‘shimcha yuqori kuchlanishli magistral tarmoqlari qurilmasa, generatsiya quvvatlarining iste’mol hajmidan oshib ketishi xavfi mavjudligi ko‘rsatib o‘tildi. O‘tgan yili elektr tarmoqlarini rivojlantirishga ajratilgan mablag‘larni o‘zlashtirish sur’ati yetarli emasligi qayd etildi.
Shu munosabat bilan yaqin yillarda jami 602 kilometr uzunlikdagi “Tolimarjon – So‘g‘diyona”, “Sirdaryo – Halqa” va “Qorako‘l – Nurobod” liniyalarini, 2030-yilga qadar “Yangi Angren – Namangan” tarmog‘i hamda “Namangan” nimstansiyasini qurish rejalari haqida axborot berildi. Toshkent shahrida 75 kilometr yuqori kuchlanishli tarmoqlar va 5 ta nimstansiya qurish, 69 kilometr tarmoq hamda 18 ta nimstansiyani modernizatsiya qilish, 638 kilometr past kuchlanishli tarmoqlar va 161 ta transformator shoxobchalarini modernizatsiya qilish topshirildi.
Qo‘shni davlatlar bilan energetika tizimlarini integratsiya qilish hisobiga vodiy viloyatlarida elektr ta’minotini yaxshilash rejalari ham muhokama qilindi. “Surxon – Puli-Xumri” yuqori kuchlanishli tarmog‘i va uning nimstansiyalari qurilishini jadallashtirish vazifasi qo‘yildi.
Energiya samaradorligi borasida hali ko‘p ishlar qilinishi shartligi qayd etildi.
Soha va tarmoqlarda 2026-yilda elektr 4 milliard 378 million kilovatt-soat elektr energiyasi, 2 milliard 840 million kub metr tabiiy gaz tejash uchun tizimli va manzilli choralar ko‘rish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Yirik korxonalarda ishlab chiqarish hajmini o‘zgartirmasdan energiya sarfini kamida 10 foizga kamaytirish, tarmoqlar va ijtimoiy ob’ektlarda energiya samaradorligini oshirish uchun 200 million dollar resurs jalb etish choralari belgilandi.
Respublika hududlarida issiqlik va kogeneratsiya markazlarini qurish dasturini ishlab chiqish va amalga oshirish topshirildi. Toshkent shahrining har bir tumanida bittadan kogeneratsiya markazini tashkil etish ishlari davom ettiriladi, Yunusobod tajribasi asosida hududlarda 7 ta kogeneratsiya markazlari quriladi. Issiqlik stansiyalari kuz-qish mavsumida barqaror ishlashini ta’minlash maqsadida ular uchun suyultirilgan gazni saqlash infratuzilmasini barpo etish masalasini o‘rganib, takliflar kiritish topshirildi.
Yig‘ilish yakunida Prezidentimiz strategik loyihalarni o‘z vaqtida ishga tushirish, magistral va taqsimlovchi tarmoqlarni jadal rivojlantirish, energiya samaradorligini oshirish yuzasidan qo‘shimcha topshiriqlar berdi.

Обсуждены меры по ускорению реализации энергетических проектов
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам реализации крупных энергетических проектов, обеспечения устойчивости энергосистемы и повышения энергоэффективности.
На совещании, прошедшем в духе критического анализа, отмечено, что суммарные генерирующие мощности по электроэнергии в стране достигли 25,8 тысячи мегаватт. Из них 8 тысяч мегаватт, или 31 процент общего объема, приходятся на солнечную, ветровую и гидроэнергетику. В 2026 году планируется довести производство электроэнергии до 90 миллиардов киловатт-часов, что означает рост на 40 процентов по сравнению с 2020 годом.
В текущем году, на фоне экономического роста и увеличения объемов производства в отраслях, ожидается дополнительный прирост потребления электроэнергии еще на 1 миллиард киловатт-часов. В этой связи в качестве первоочередных задач определены бесперебойное обеспечение населения и экономики энергоресурсами, обновление сетей, наращивание инвестиций и своевременный ввод крупных объектов.
Инвестиционный портфель топливно-энергетического комплекса охватывает 133 проекта общей стоимостью 51,4 миллиарда долларов. На совещании указано, что необходимо наладить системный подход по 73 крупным проектам на 43 миллиарда долларов и до конца года ввести 6 770 мегаватт новых мощностей, включая 2,8 тысячи мегаватт солнечной генерации, 2,5 тысячи мегаватт тепловой, 470 мегаватт ветровой, 68 мегаватт гидрогенерации, а также 884 мегаватта систем накопления энергии.
Вместе с тем подвергнуты критике случаи затягивания согласований и процедур, связанных с выделением земельных участков, из-за чего откладываются расширение действующих проектов и запуск новых. Поручено ускорить решение вопросов по предоставлению земель и изменению их категорий.
Подчеркнута необходимость тесного взаимодействия и координации работы Министерства энергетики и хокимиятов в вопросах развития энергетики и энергосбережения на местах.
Отмечена важность расширения участия отечественных производителей и продукции при реализации проектов. Если в 2025 году доля местного компонента в инвестиционных проектах составила 737 миллионов долларов, то в 2026 году поставлена цель превысить 1 миллиард долларов.
В частности, в прошлом году был запущен завод по производству трансформаторов. В текущем году планируется реализовать проекты по локализации кабелей и муфт нового типа, а также башен и лопастей ветровых электростанций, начать проект по локализации систем хранения энергии.
В условиях роста объемов генерации актуальным остается своевременная доставка электроэнергии потребителям. Указано, что при отсутствии строительства дополнительных магистральных линий высокого напряжения существует риск превышения генерирующих мощностей над объемом потребления. При этом отмечена недостаточность темпа освоения средств, выделенных в прошлом году на развитие электрических сетей.
Сообщено о планах на ближайшие годы по строительству линий «Талимарджан-Сугдиёна», «Сырдарья-Халка» и «Каракуль-Нурабад» общей протяженностью 602 километра, а также о строительстве до 2030 года линии «Янги Ангрен – Наманган» и подстанции «Наманган». По Ташкенту поставлены задачи построить 75 километров линий высокого напряжения и 5 подстанций, модернизировать 69 километров сетей и 18 подстанций, а также обновить 638 километров сетей низкого напряжения и 161 трансформаторный пункт.
Также рассмотрены планы по улучшению электроснабжения областей Ферганской долины за счет интеграции энергосистем с соседними государствами. Поставлена задача ускорить строительство высоковольтной линии «Сурхан – Пули-Хумри» и ее подстанций.
Подчеркнуто, что еще многое предстоит сделать в сфере энергоэффективности.
В 2026 году необходимо, реализуя системные и адресные меры, обеспечить экономию 4 миллиардов 378 миллионов киловатт-часов электроэнергии и 2 миллиардов 840 миллионов кубометров природного газа. Определены меры по снижению энергопотребления на крупных предприятиях минимум на 10 процентов без сокращения объемов производства, а также по привлечению 200 миллионов долларов ресурсов для повышения энергоэффективности в отраслях и социальных объектах.
Поручено разработать и реализовать программу строительства тепловых и когенерационных центров в регионах. Продолжится работа по созданию по одному когенерационному центру в каждом районе Ташкента, а также начнется строительство семи центров в регионах на основе опыта Юнусабадского района. Для обеспечения устойчивой работы тепловых электростанций в осенне-зимний период поручено проработать вопрос создания инфраструктуры хранения сжиженного газа.
По итогам совещания Президент дал дополнительные поручения по своевременному вводу стратегических объектов, ускоренному развитию магистральных и распределительных сетей, а также повышению энергоэффективности.