Indoneziya parlamenti Vakillar palatasining parlamentlararo hamkorlik qo'mitasi delegatsiyasi bilan uchrashuv
O'zbekiston Respublikasi inson huquqlari Milliy markazi direktori Akmal Saidov joriy yilning 28 yanvar kuni bo'lib o'tgan Indoneziya parlamenti Vakillar palatasining parlamentlararo hamkorlik qo'mitasi delegatsiyasi bilan muzokaralar chog'ida inson huquqlarini himoya qilish sohasida har tomonlama va ko'p qirrali O'zbekiston-Indoneziya hamkorligini chuqurlashtirish va kengaytirish yo'llarini muhokama qildi.
Indoneziya tomoni O'zbekistonni Bmtning nufuzli xalqaro tashkiloti hisoblanmish - Bmtning Inson huquqlari bo'yicha Kengashi a'zoligiga qo'shilganligi bilan tabrikladi, bu O'zbekistonda inson huquqlari sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning xalqaro miqyosda e'tirof etilishi bo'ldi.
Uchrashuv davomida delegatsiya a'zolari uchrashuv tashkil etilgani uchun o'z minnatdorchiligini bildirib, O'zbekistonni BMT inson huquqlari Kengashiga 2021-2023-yillarga saylangani bilan tabrikladi.
Uchrashuv davomida tomonlar, shuningdek, fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish, COVID-19 pandemiyasiga qarshi kurash, pandemiya davrida inson huquqlari va erkinliklarini ta'minlashda parlamentning roli to'g'risida fikr almashdilar.
Shu nuqtai nazardan Indoneziya tomoni O'zbekistonning BMT Bosh Assambleyasining barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish va inson huquqlarini ta'minlashda parlament rolini oshirish bo'yicha maxsus rezolyutsiyasini qabul qilish borasidagi tashabbuslarini ma'qulladi.
Indoneziya tomoni, ayniqsa, O'zbekiston xotin-qizlar va bolalar huquqlariga rioya yetish va himoya qilishni ta'minlash, fuqarolik jamiyati institutlarining rivojlanishini qo'llab-quvvatlash borasidagi tajribasiga o'z qiziqishini bildirdi.
Indoneziya tomoni samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi va o'zlarning faoliyatlarii to'g'risida qisqacha ma'lumot berib o'tdilar. Parlamentlarining maqsadi qonun ustuvorligini himoya qilishga, iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlarni amalga oshirishga ko'maklashish ekanligini ta'kidladilar. Shu nuqtai nazardan, Indoneziya parlamenti a'zolari inson huquqlari, parlamentarizmni rivojlantirish va fuqarolik jamiyati institutlarining ijtimoiy va siyosiy qurilishdagi rolini oshirish sohasidagi qo'shma tadbirlarni amalga oshirishning yaxshi istiqbollariga e'tibor qaratdilar.
Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A. Saidov ikki tomonlama, mintaqaviy va xalqaro aloqalarni rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar mavjudligini ta'kidlab, O'zbekiston va Indoneziya o'rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlarini birgalikda tahlil qilish uchun onlayn shaklda parlament a'zolari va inson huquqlari bo'yicha Milliy institutlar yig'ilishini o'tkazishni taklif qildi.

Встреча с делегацией Комитета межпарламентского сотрудничества Палаты представителей парламента Индонезии
Пути углубления и расширения всестороннего и многопланового узбекско-индонезийского сотрудничества в области защиты прав и свобод человека обсудил директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов в ходе переговоров с делегацией Комитета межпарламентского сотрудничества Палаты представителей парламента Индонезии, состоявшихся 28 января т.г.
Индонезийская сторона поздравила Узбекистан со вступление в членство авторитетного международного органа ООН – Совета ООН по правам человека, что явилось международным признанием реформ, проводимых в Узбекистан в области прав человека.
В ходе встречи члены делегации выразили признательность за организацию встречи и поздравили с избранием Узбекистана в Совет ООН по правам человека на 2021-2023гг.
В ходе встречи стороны также обменялись мнениями по вопросам развития институтов гражданского общества, борьбы с пандемией COVID-19, ролью парламента в обеспечении права и свобод человека в период пандемии.
В этом контексте индонезийская сторона приветствовала инициативы Узбекистана о принятии специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН о повышении роли парламентом в достижении Целей устойчивого развития и обеспечении прав человека.
Особый интерес у индонезийской стороны вызвал опыт Узбекистана по обеспечению соблюдения и защиты прав женщин, прав детей, поддержка развития институтов гражданского общества.
Индонезийская сторона выразила благодарность за теплый прием и кратко проинформировали о своей деятельности. Подчеркнув, что цель их Парламента продвижение защиты верховенства закона, оказание содействия в реализации экономических, социальных и культурных прав. В этом контексте члены парламента Индонезии указали на хорошие перспективы реализации совместных мероприятий в области прав человека, развития парламентаризма, повышении роли институтов гражданского общества в общественно-политическом строительстве.
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидов особо подчеркнул большой потенциал развития двусторонних, региональных и международных связей и предложил провести встречу членов парламентов и национальных институтов по правам человека Узбекистана и Индонезии в он-лайн формате для совместного предметного анализа перспективных направлений сотрудничества Узбекистана и Индонезии.