Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi joriy yilning 30 may kuni Andijon shahar Ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi 4-sonli ichki ishlar bo'limi xodimlari tomonidan, ish yurituvidagi ariza yuzasidan ichki ishlar bo'limiga olib kelingan fuqaro A. Abdukarimov Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi Andijon filialiga yotqizilgani va vrachlar tomonidan ko'zdan kechirish davomida uning badanida og'ir tan jarohatlari mavjudligi aniqlangani, unga shifokorlar tomonidan zarur tibbiy yordam ko'rsatilgan bo'lishiga qaramasdan, 11 iyun kuni vafot etgani bilan bog'liq holatni qat'iy qoralaydi.
Marhumning oila a'zolariga chuqur hamdardlik bildiramiz. Mas'ul vazirlik va tashkilotlardan kelajakda  jinoyatchilikning  oldini olish bo'yicha aniq choralar ko'rilishini  talab qilamiz.
Bu fojiali holat haqida OAV va Internetda xabar tarqalgani zahoti Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi O'zbekiston Respublikasi Bosh prokurori N.T.
Yo'ldoshevga va O'zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri P.R. Bobojonovga rasmiy xat bilan murojaat qildi.
Bu qayg'uli holat avvalo navqiron bir insonning umriga zomin bo'lgani va marhumning oila a'zolarini cheksiz motamu ayriliq g'amiga duchor etgani bilan har birimizni aslo befarq qoldirmaydi.
Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan Andijon shahrida sodir bo'lgan mazkur holat qat'iy nazoratga olingan. Biz adolat to'liq qaror topishini, bunday fojealar boshqa takrorlanmasligini ta'minlash uchun barcha imkoniyatlarimizni ishga solamiz.

Национальный центр по правам человека решительно осуждает действия сотрудников органов внутренних дел Андижанcкой области
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека решительно осуждает действия сотрудников ОВД г. Андижана в отношении жителя города А.Абдукаримова, приведших к его гибели.
В результате действий осуществленных сотрудниками ОВД в отношении задержанного ими 30 мая т.г. А.Абдукаримова, он был госпитализирован в Андижанское отделение Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи, где в ходе осмотра врачами на его теле были обнаружены тяжелые травмы. В результате причиненных травм А.Абдукаримов, несмотря на оказанную помощь, скончался 11 июня т.г.
Выражаем глубочайшие соболезнования членам семьи погибшего. Мы настоятельно призываем ответственные министерства и организации принять конкретные меры для восстановления справедливости и законности, предотвращения подобных преступлений в будущем.
Как только появилась информация о данной трагедии в СМИ и в Интернете, Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека обратился с официальным письмом к Генеральному прокурору Республики Узбекистан Н.Т. Юлдашеву и Министру внутренних дел Республики Узбекистан П.Р. Бободжонову.
Эта трагедия никого из нас не оставляет равнодушным, поскольку она в первую очередь унесла жизнь молодого человека и вызвала бесконечную скорбь у членов семьи погибшего.
Данный трагический инцидент, произошедший в г.Андижане, взят под строгий контроль Национального центра Республики Узбекистан по правам человека. Мы задействуем все свои возможности для того, чтобы добиться справедливости и чтобы подобные трагедии больше не повторялись.