2020 yilda “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko'krak nishoni bilan taqdirlashga nomzodlarni tavsiya etish boshlandi
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 22 iyundagi “Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasining Milliy strategiyasini tasdiqlash to'g'risida”gi farmoni hamda Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 3 noyabrdagi qaroriga muvofiq, 2020 yilda “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko'krak nishoni bilan taqdirlash maqsadida nomzodlarni tavsiya etish tadbirlari boshlandi.
“Inson huquqlari himoyasi uchun” ko'krak nishoni to'g'risidagi Nizomga asosan, fuqarolik jamiyati institutlari, davlat organlari va tashkilotlari ko'krak nishoni bilan taqdirlash bo'yicha nomzodlarni tavsiya etadi.
Shu munosabat bilan 2020 yilda “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko'krak nishoni bilan taqdirlashga tavsiya etiladigan nomzodlarning hujjatlarini elektron va asl nusxalarda 2020 yil 20 noyabrga qadar Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markaziga taqdim etish mumkin.
Nomzod bo'yicha takliflarga nomzod haqida ma'lumotnoma, so'nggi uch yil davomida uning inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish yo'nalishida amalga oshirgan ishlari aks ettirilgan

Началось выдвижение кандидатов на награждение нагрудным знаком “За защиту прав человека” за 2020 год
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 22 июня 2020 года «Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека» и Постановлением Кабинета Министров от 3 ноября 2020 года начался процесс выдвижения кандидатов на награждение нагрудным знаком “За защиту прав человека” за 2020 год.
Согласно Положению о нагрудном знаке «За защиту прав человека» институты гражданского общества, государственные органы и организации предоставляют своих кандидатов на награждение.
В связи с этим, документы кандидатов на награждение 2020 году (электронные и подлинные) могут быть предоставлены в Национальный центр по правам человека Республики Узбекистан до 20 ноября 2020 года.
К предложениям по кандидатуру должно прилагается справка о кандидате и  характеристика, отражающая его работу в области защиты прав и свобод человека за последние три года.