Oliy sud raisi Baxtiyor Islomov O‘zbekistonga tashrif buyurgan BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining Munosib turar joy masalalari bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Balakrishnan Rajagopal bilan uchrashdi.
Mehmonga mamlakatimizda inson qadrini ulug‘lagan holda uning huquq va erkinliklari, xalq manfaatini ta’minlashga qaratilgan keng qamrovli islohotlar amalga oshirilayotgani hamda odil sudlov sohasida yuz bergan o‘zgarishlar haqida ma’lumot berildi.
Ta’kidlanganidek, amalga oshirilayotgan islohotlarning asosiy maqsadi sud hokimiyatining mustaqilligi, fuqarolar huquq va erkinliklarining ishonchli himoyasini ta’minlash hamda odil sudlovga erishish darajasini oshirishdan iborat.
Jamiyatimizning barcha sohalarida izchillik bilan amalga oshirilayotgan islohotlar davomida fuqarolarning shaxsiy huquq va erkinliklari, shu jumladan, turar joyga bo‘lgan huquqlarini ta’minlash borasida institutsional asoslar yaratilgani alohida qayd etildi.
Konstitutsiyamizda fuqarolarning turar joyga bo‘lgan huquqlari kafolatlarini milliy qonunchiligimizga implementatsiya qilish jarayonida xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish masalasiga alohida ahamiyat berildi.
Shuningdek, turar joyga bo‘lgan huquq to‘g‘risidagi qonun normalarini qo‘llashda yagona sud amaliyotini shakllantirish masalasida qabul qilingan Oliy sud plenumining “Xususiylashtirilgan turar joylarga egalik qilish, ulardan foydalanish va ularni tasarruf qilish bilan bog‘liq ishlar bo‘yicha sud amaliyoti haqida”, “Fuqarolik kodeksini tatbiq qilishda sud amaliyotida vujudga keladigan ayrim masalalar to‘g‘risida” va “Uy-joy nizolari bo‘yicha sud amaliyoti haqida”gi qarorlarini amaldagi qonunchilik hujjatlariga kiritilayotgan o‘zgartirish va qo‘shimchalarga muvofiqlashtirish ishlari amalga oshirildi.
B.Rajagopal mamlakatimizda munosib turar joyga bo‘lgan huquqni ta’minlash sohasida olib borilayotgan ishlar haqida o‘zining ijobiy fikrlarini bildirib, bu boradagi xalqaro andozalar va jahon amaliyoti asosida o‘z tavsiyalarini berdi.
O‘z navbatida, B.Islomov O‘zbekiston BMTning qonun ustuvorligi va inson huquqlarini, ayniqsa, fuqarolarning munosib turar joyga bo‘lgan huquqi kafolatlarini ta’minlashga qaratilgan barcha sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.
Muloqotda O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi va BMT o‘rtasida keng ko‘lamli hamkorlik munosabatlari o‘rnatilgani ta’kidlanib, olib borilayotgan o‘zaro hamkorlik kelgusida ham samarali natijalar ko‘rsatishiga ishonch bildirildi.

Спецдокладчик ООН посетил Верховный суд
Председатель Верховного суда Бахтиер Исламов встретился с прибывшим в Узбекистан Специальным докладчиком ООН по праву на достаточное жилище Совета ООН по правам человека Балакришнаном Раджагопалом.
Гостя проинформировали об осуществляемых в стране масштабных реформах, направленных на обеспечение прав и свобод человека, интересов народа, а также об изменениях в сфере правосудия.
Как отмечалось, основная цель реализуемых реформ – обеспечение независимости судебной власти, надежная защита прав и свобод граждан, повышение уровня достижения правосудия.
Особо отмечалось, что в ходе реформ, последовательно реализуемых во всех сферах жизни нашего общества, созданы институциональные основы обеспечения личных прав и свобод граждан, в том числе их права на жилище.
В процессе имплементации в национальное законодательство закрепленных в нашей Конституции гарантий прав граждан на жилище особое внимание было уделено вопросу гармонизации таких норм с международными стандартами.
Также проведена работа по приведению в соответствие с вносимыми в законодательство изменениями и дополнениями постановлений пленума «О судебной практике по делам, связанным с владением, пользованием и распоряжением приватизированными жилыми помещениями», «О некоторых вопросах, возникающих в судебной практике в связи с применением Гражданского кодекса» и «О судебной практике по жилищным спорам», принятых в вопросе формирования единой судебной практики при применении норм законодательства о праве на жилище.
Б.Раджагопал положительно оценил работу, проводимую в сфере обеспечения права на достойное жилье в нашей стране, и дал свои рекомендации, основанные на международных стандартах и мировой практике.
В свою очередь Б.Исламов подчеркнул, что Узбекистан поддерживает все усилия ООН, направленные на обеспечение верховенства закона и прав человека, особенно гарантий права граждан на достойное жилье.
В ходе диалога было отмечено, что между Верховным судом Республики Узбекистан и ООН установлены широкомасштабные связи сотрудничества. Стороны также выразили уверенность в том, что осуществляемое взаимное сотрудничество покажет эффективные результаты в будущем.