Akmal Saidov Xitoy delegatsiyasi rahbari bilan uchrashdi
19-avgust kuni Toshkent shahrida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov 14-chaqiriq Umumxitoy qo‘mitasi Xalq siyosiy maslahatlashuv kengashining doimiy a’zosi, Milliy va diniy ishlar bo‘yicha komissiya boshlig‘ining o‘rinbosari, Xitoy inson huquqlarini o‘rganish bo‘yicha jamiyatining ijrochi vitse-prezidenti Tsyan Tsyanguo bilan uchrashdi. Uchrashuv XXR delegatsiyasining mamlakatimizga tashrifi doirasida bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida Xitoy delegatsiyasi a’zolariga O‘zbekistonning milliy qonunchiligi va inson huquqlarini ta’minlash sohasidagi asosiy o‘zgarishlar haqida batafsil ma’lumot berildi. Xususan, Inson huquqlari bo‘yicha 2030-yilgacha mo‘ljallangan milliy strategiya loyihasi ishlab chiqilgani, bu borada milliy harakatlar rejalari va strategiyalarni tayyorlash hamda amalga oshirish borasida tajriba almashish muhimligi ta’kidlandi.
O‘z navbatida, Xitoyda amalga oshirilgan izchil islohotlar va ochiqlik siyosati natijasida oliy qadriyat hisoblanuvchi inson huquqlarini himoya qilish borasida muhim natijalarga erishilgani qayd etildi. Bunda davlat tizimining dasturilamal g‘oyalari, asosiy faoliyati va vazifalari xalqning o‘zini o‘zi boshqarish, vatanparvarlik, qonun ustuvorligi, inson huquqlarini hurmat qilish va kafolatlash tamoyillariga yo‘naltirilgani alohida ahamiyat kasb etadi.
Xitoyning inson huquqlariga yondashuvi Xitoy Kommunistik partiyasi mafkurasi va siyosatini rivojlantirishni yorqin ifoda etadi. Xitoy inson huquqlarining ham umumbashariyligini, ham o‘ziga xosligini tan oladi. Odamlarning turmush darajasini yaxshilash sharoitlarida Xitoy demokratiyani rivojlantirish, tinchlikni saqlash, taraqqiyot jarayonida inson huquqlarini himoya qilishni rag‘batlantirish hamda inson huquqlarini xalqaro himoya qilishning dasturlarini kengaytirish tarafdoridir.
Szyan Szyango O‘zbekistonning inson huquqlari sohasida erishgan taraqqiyotini yuqori baholar ekan, bu boradagi shiddatli va qamrovdor islohotlarni – beqiyos yangilanishlar, deb ta’rifladi. O‘zbekiston Respublikasining xalqaro tashabbuslari asosida, xususan, BMT Bosh Assambleyasining 15 ta rezolyutsiyasi qabul qilingani e’tirof etildi.
Bu boradagi natijador qadamlar, o‘z navbatida, mamlakatning xalqaro maydondagi obro‘si tobora oshib borayotganini yaqqol ko‘rsatmoqda. Ayniqsa, Xitoy Xalq Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi hamkorlikda ishlab chiqqan "Sivilizatsiyalararo muloqot xalqaro kuni" nomli rezolyutsiyaning BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilinganiga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston bilan Xitoyning inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari o‘rtasidagi ikki tomonlama aloqalar izchil rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Hamkorlikni yanada chuqurlashtirish maqsadida bir qator aniq rejalar, xususan:
• inson huquqlari sohasidagi milliy strategiyalar va harakatlar rejalarini amalga oshirishga yondashuvlarni o‘rganish;
• inson huquqlari bo‘yicha xalqaro va milliy kun tartibining dolzarb masalalari, shu jumladan raqamli makonda huquqlarni himoya qilish va qulay atrof-muhitga bo‘lgan huquqni ta’minlash kabi zamonaviy tahdidlar bo‘yicha muntazam qo‘shma seminarlar va konferensiyalar o‘tkazish yuzasidan o‘zaro kelishib olindi.
Tomonlar ushbu kelishuvlarning amalga oshirilishi ikki tomonlama muloqotni mustahkamlash, ilg‘or tajribalar almashinuvini ta’minlash va har ikki davlatda inson huquqlarini himoya qilishning samarali mexanizmlarini rivojlantirishga xizmat qilishiga ishonch bildirdilar.
Uchrashuvda XXRning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Yuy Szyun, Xitoy delegatsiyasi a’zolari, shuningdek, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari Mirzatilla Tillaboyev, “Demokratlashtirish va inson huquqlari” jurnali bosh muharriri Erkin Ernazarov va boshqalar ishtirok etdi.

Акмаль Саидов встретился с главой китайской делегации
19 августа в Ташкенте член Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов провел встречу с постоянным членом Народного политического консультативного совета Всекитайского комитета 14-го созыва, заместителем председателя Комиссии по национальным и религиозным делам, исполнительным вице-президентом Китайского общества по изучению прав человека Цзян Цзянго.
Переговоры состоялись в рамках визита делегации во главе с Ц. Цзяньго в Узбекистан.
В ходе беседы членам китайской делегации была представлена подробная информация о ключевых изменениях в национальном законодательстве и в сфере обеспечения прав человека. В частности, было отмечено о разработке проекта Национальной стратегии по правам человека до 2030 года, а также подчеркнута важность обмена опытом в вопросах подготовки и реализации национальных планов действий и стратегий в данной области.
В свою очередь, было отмечено, что в результате последовательных реформ и политики открытости в Китае достигнуты значительные результаты в защите прав человека, которые считаются высшей ценностью. При этом особое значение имеет то, что программные идеи, основная деятельность и задачи государственной системы ориентированы на принципы самоуправления народа, патриотизма, верховенства закона, уважения и гарантирования прав человека.
Подход Китая к правам человека ярко отражает развитие идеологии и политики Коммунистической партии Китая. Китай признает как универсальность, так и специфичность прав человека. В условиях улучшения уровня жизни людей Китай выступает за развитие демократии, сохранение мира, поощрение защиты прав человека в процессе развития и расширение программ международной защиты прав человека.
Вице-президент Цзян Цзяньго высоко оценил достигнутый Узбекистаном прогресс в сфере прав человека, назвав его беспрецедентным. Особо были выделены международные инициативы Республики Узбекистан, в том числе принятие 15-ти резолюций Генеральной Ассамблеи ООН по различным аспектам прав человека, что свидетельствует о растущем авторитете страны на международной арене. В частности, принятие резолюции под названием «Международный день диалога между цивилизациями», разработанной Китайской Народной Республикой и Республикой Узбекистан.
Стороны с удовлетворением отметили поступательное развитие двусторонних связей между национальными институтами по правам человека Узбекистана и Китая. В целях дальнейшего углубления сотрудничества были согласованы конкретные планы, включая:
— создание сопоставлению подходов к реализации национальных стратегий и планов действий в области прав человека;
— проведение регулярных совместных семинаров и конференций по актуальным вопросам международной и национальной повестки прав человека, включая современные вызовы, такие как защита прав в цифровом пространстве и обеспечение права на благоприятную окружающую среду.
Стороны выразили уверенность, что реализация данных договорённостей будет способствовать укреплению двустороннего диалога, обмену передовыми практиками и развитию эффективных механизмов защиты прав человека в обоих государствах.
Во встрече приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Народной Республики в Узбекистане Юй Цзюнь, члены китайской делегации, а также Мирзатилла Тиллабаев, первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Эркин Эрназаров, главный редактор журнала «Демократизация и права человека» и другие.