“O‘zbekiston — 2030” strategiyasi ustuvor maqsadlariga erishish va inson huquqlarini ta’minlash istiqbollari
6-aprel kuni Inson huquqlari uyida bo‘lib o‘tgan davra suhbati shu mavzuga bag‘ishlandi. Muloqot davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 16-fevralda qabul qilingan “Mamlakat taraqqiyotining 2030-yilgacha mo‘ljallangan ustuvor yo‘nalishlari doirasida islohotlarni izchil davom ettirish va yangi bosqichga olib chiqishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni mazmun-mohiyatini keng targ‘ib qilish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Tadbirda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi mas’ul xodimlari, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti doktorantlari, O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasining “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” magistratura bosqichi tinglovchilari, shuningdek, inson huquqlari sohasida ilmiy tadqiqot olib boruvchi doktorantlar, mustaqil izlanuvchilar qatnashdi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori akademik Akmal Saidov davra suhbati ishtirokchilari e’tiborini “O‘zbekiston — 2030” strategiyasida belgilangan ustuvor yo‘nalishlar va maqsadlarga erishishda inson huquqlarini ta’minlash masalasi hal qiluvchi ahamiyatga ega ekanligiga qaratdi. Yangi O‘zbekistonda inson qadri, huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish davlat siyosatining asosiy ustuvor yo‘nalishi sifatida izchil amalga oshirilayotgani ta’kidlandi.
Tadbirda, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti direktori professor Murodjon Turg‘unov, Davlat va huquq instituti bo‘lim boshlig‘i, professor Mirodiljon Baratov so‘zga chiqib,  “O‘zbekiston — 2030” strategiyasining mazmun-mohiyati, maqsad va vazifalari haqida so‘z yuritdi. Yangi O‘zbekistonda har bir fuqaroning huquq va erkinliklarini ta’minlash, aholining huquqiy ongi va madaniyatini yuksaltirish hamda ijtimoiy adolatni qaror toptirish ushbu Strategiyaning muhim yo‘nalishlaridan biri ekani qayd etildi.
Munozaralar davomida “O‘zbekiston — 2030” strategiyasi mamlakat taraqqiyotining yangi bosqichini belgilash, islohotlar samaradorligini oshirish va aholi farovonligini yuksaltirishga xizmat qilishi qayd etildi. Strategiyaning boshqa strategik hujjatlar bilan uyg‘unligi, o‘z navbatida, ularning izchil va samarali amalga oshirilishini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega ekaniga e’tibor qaratildi.
Davra suhbati yakunida keyingi to‘qqiz yilda Yangi O‘zbekistonda taraqqiyot strategiyalari va yuksalish dasturlarini ishlab chiqish, qabul qilish hamda ijro etish borasida ibratli tajriba to‘plangani va muayyan maqbul amaliyot shakllangani e’tirof etildi. Xususan, yangilangan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasida 2026-yilda “Inson huquqlari – 2030” strategiyasini ishlab chiqish belgilangani juda muhimdir.
Yangi O‘zbekistonning Inson huquqlari bo‘yicha ikkinchi milliy strategiyasi hisoblanadigan mazkur hujjat loyihasi yuzasidan ham taklif va mulohazalar bildirildi.

Перспективы достижения приоритетных целей стратегии «Узбекистан — 2030» и обеспечения прав человека
В Доме прав человека 6 апреля состоялся «круглый стол» на тему «Перспективы достижения приоритетных целей стратегии «Узбекистан — 2030» и обеспечения прав человека».
В ходе встречи особое внимание было уделено вопросу широкого распространения содержания и сути Указа Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по последовательному продолжению и выведению на новый этап реформ в рамках приоритетных направлений развития страны до 2030 года», принятого 16 февраля 2026 года.
В мероприятии приняли участие сотрудники и докторанты Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, докторанты Института Государство и право Академии наук Республики Узбекистан, слушатели магистратуры «Международное право в области прав человека» Академии правоохранительных органов Республики Узбекистан.
Академик Акмал Саидов, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, обратил внимание участников «круглого стола» на решающее значение обеспечения прав человека в достижении приоритетов и целей, изложенных в стратегии «Узбекистан — 2030». Было отмечено, что в Новом Узбекистане защита человеческого достоинства, прав, свобод и законных интересов последовательно реализуется, как главный приоритет государственной политики.
В мероприятии также приняли участие профессор Муроджон Тургунов, директор Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан, профессор Миродилжон Баратов, заведующий кафедрой Института государства и права, которые рассказали о сути, целях и задачах стратегии «Узбекистан — 2030». Было отмечено, что обеспечение прав и свобод каждого гражданина, повышение правовой осведомленности и культуры населения, а также установление социальной справедливости относятся к важным направлениям этой стратегии в Новом Узбекистане.
В ходе обсуждений было отмечено, что стратегия «Узбекистан – 2030» служит для обозначения нового этапа в развитии страны, повышения эффективности реформ и улучшения благосостояния населения. Было подчеркнуто, что согласованность стратегии с другими стратегическими документами, в свою очередь, имеет большое значение для обеспечения их последовательной и эффективной реализации.
В завершении «круглого стола» было признано, что за прошедшие девять лет в разработке, принятии и реализации стратегий развития и программ совершенствования в Новом Узбекистане накоплен хороший опыт, и сформированы определенные передовые практики. В частности, очень важно, чтобы разработка стратегии «Права человека – 2030» планировалась на 2026 год в рамках обновленной стратегии «Узбекистан – 2030».
Также были высказаны предложения и замечания по проекту этого документа, который является второй национальной стратегией по правам человека Нового Узбекистана.