O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi ta’lim bo‘yicha axboroti BMT rasmiy hujjati sifatida e’tirof etildi
Inson huquqlari sohasidagi jahon ta’lim dasturining beshinchi bosqichini O‘zbekistonda amalga oshirish to‘g‘risidagi axborot BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 62-sessiyasi rasmiy hujjati sifatida e’tirof etildi. Axborot BMTning rasmiy tillarida keng tarqatildi.
Axborotda qayd etilganidek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan 2026-yil 3-martda “O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi jahon ta’lim dasturining beshinchi bosqichini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaror qabul qilingan.
Qaror bilan O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi jahon ta’lim dasturining beshinchi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha «yo‘l xaritasi» hamda Milliy komissiya tarkibi tasdiqlandi. Milliy komissiya zimmasiga inson huquqlari ta’limi sohasida erishilgan natijalarga oid axborot-tahliliy sharhlarni tayyorlash, xorijiy tillarga tarjima qilish va e’lon qilib borishni tashkil etish vazifasi yuklatilgan.
Shu ma’noda, O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi ta’lim bo‘yicha axboroti BMT rasmiy hujjati sifatida e’tirof etilgani va tarqatilgani, shubhasiz, mamlakatimizda Inson huquqlari sohasidagi jahon ta’lim dasturining beshinchi bosqichi doirasida bajarilgan amaliy ishlardan xalqaro jamoatchilikni yanada keng xabardor qilish imkonini beradi.

Информация Узбекистана об образовании в области прав человека признана официальным документом ООН
Информация о реализации в Узбекистане пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека была признана официальным документом 62-й сессии Совета ООН по правам человека. Информация была широко распространена на официальных языках ООН.
Как отмечается в документе, 3 марта 2026 года Кабинетом Министров Республики Узбекистан было принято постановление "О мерах по реализации пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан."
Постановлением утверждены "дорожная карта" по реализации пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан, а также состав Национальной комиссии. На Национальную комиссию возложена задача по подготовке информационно-аналитических обзоров о достигнутых результатах в сфере образования по правам человека, организации их перевода на иностранные языки и публикации.
В этом контексте признание и распространение информации Узбекистана об образовании в области прав человека в качестве официального документа ООН, несомненно, позволит более широко информировать международное сообщество о практической работе, проделанной в нашей стране в рамках пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека.