Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi milliy strategiyasi jamoatchilik muhokamasida
Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi milliy strategiyasi loyihasi 2020 yil 28 fevral kuni tashkil etilgan milliy maslahatlashuvlarda muhokama qilindi.
Loyiha bo'yicha BMTning O'zbekiston Respublikasidagi doimiy koordinatori hamda BMTning Agentliklari, BMTning Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyodagi mintaqaviy bo'limi, Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo'yicha byurosi o'z taklif-mulohazalarini taqdim qildi.
Shuningdek, loyiha bo'yicha fuqarolik jamiyati institutlari, davlat organlari, diplomatik korpus vakillari o'z takliflarini bildirishdi.

Общественное обсуждение проекта Национальной стратегии Республики Узбекистн по правам человека продолжается
Проект Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека обсуждён в рамках национальных консультаций состоявшихся 28 февраля 2020 года.
По проекту Стратегии поступили комментарии и предложения от Постоянного координатора ООН и Агентств ООН в Республике Узбекистан, Регионального отделения Управления Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии, а также Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека.
В ходе Национальных консультаций по проекту представили свои предложения представители гражданского общества, государственных органов и дипломатического корпуса.