Prezident Shavkat Mirziyoyev 3 noyabr kuni millat genofondini giyohvandlikdan himoya qilish, kiberjinoyatlarga qarshi samarali kurashish hamda prokuror nazoratini raqamlashtirish yuzasidan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
So‘nggi yillarda narkojinoyatchilik butun insoniyat uchun yangi global xavf-xatarga aylanayotgani qayd etildi. Tahlillarga ko‘ra, dunyoda 400 milliondan ortiq odam bu illatga duchor bo‘lgan, uning oqibatida yiliga 300 mingga yaqin odam vafot etyapti.
Afsuski, mazkur illat mamlakatimizni ham chetlab o‘tayotgani yo‘q. Yil boshidan 11 mingdan ziyod narkojinoyat aniqlanib, 2,5 tonnaga yaqin giyohvand moddalar ushlab qolindi. Bunday jinoyatlarning shakl va turlari yildan yilga ko‘payib, qamrovi ortib borayotgani narkojinoyat va giyohvandlikka qarshi kurashishni kompleks ravishda tashkil qilish kechiktirib bo‘lmaydigan vazifa ekanini ko‘rsatmoqda.
Yig‘ilishda sohadagi mavjud salbiy tendensiyalar tahlil qilindi.
Jumladan, keyingi paytlarda iste’moli oson, yashirish va tarqatish qulay dori shaklidagi psixotrop va sintetik moddalar an’anaviy narkotiklar o‘rnini egallamoqda, ularning tarqalishi asosan yoshlar orasida yuz bermoqda, sintetik narkotiklar yashirin narkolaboratoriyalarda tayyorlanib, internet orqali kontaktsiz shaklda o‘tkazilmoqda, narkotiklarni tarqatish manbasi bo‘lgan uyushgan jinoyatchilik transchegaraviy xususiyatga ega.
– Shu bois, milliy qonunchiligimizga mana shunday xavf-xatarlarning oldini olish, ularga qarshi ayovsiz kurashish, bunday illatni tag-tomiri bilan yo‘qotishga qaratilgan normalarni kiritish vaqti keldi, – dedi davlatimiz rahbari.
Mutasaddilar narkotiklarning noqonuniy aylanishiga barham berish bo‘yicha reja va takliflarini taqdimot qildi. Jumladan, aholi salomatligi va millat genofondini ushbu xavfdan samarali himoya qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar hamda mexanizmlar taklif sifatida kiritildi.
Bunda o‘quvchi va talabalar orasida narkotiklarning tarqalishiga batamom chek qo‘yish, yoshlarda bu illatga murosasiz munosabatni shakllantirishga qaratilgan ta’sirchan amaliy harakatlarni amalga oshirishni barcha mas’ul organlar va tashkilotlarning ustuvor vazifalaridan biri sifatida belgilash zarurligi alohida qayd etildi.
Birinchi navbatda, yoshlar orasida narkotiklarning noqonuniy aylanmasiga jinoiy-huquqiy mexanizmlar orqali qat’iy barham berish hamda yoshlarga nisbatan sodir etiladigan narkojinoyatlar uchun javobgarlikni og‘irlashtirish, narkotiklarni internet orqali tarqatish, uyushgan guruhlar va narkolaboratoriyalar, ularga rahnamolik qilayotgan mansabdor shaxslarni aniqlash va chek qo‘yishga qaratilgan keng qamrovli tezkor-qidiruv hamda tergov faoliyatini yo‘lga qo‘yish kerakligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shuningdek, voyaga yetmagan va yoshlar orasida giyohvandlikning diagnostikasi, davolash va tibbiy-ijtimoiy reabilitatsiyasi tizimi tubdan takomillashtiriladi.
Taqdimotda 100 dan ziyod tezkor-profilaktik, tashkiliy-tarbiyaviy, targ‘ibot-tashviqot chora-tadbirlarini nazarda tutuvchi Giyohvandlik va narkojinoyatlarning barvaqt oldini olish hamda ularga qarshi kurashish bo‘yicha 2025-2026 yillarga mo‘ljallangan kompleks amaliy harakatlar milliy dasturi loyihasi davlat rahbari tomonidan ma’qullandi hamda bu borada uzluksiz ishlash tizimini joriy etish bo‘yicha tegishli topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish masalalari ham muhokama qilindi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 31 milliondan ortiq aholi internetdan foydalanmoqda. Shu bilan birga, so‘nggi besh yilda yurtimizda kiberjinoyatlar soni esa 68 barobarga ko‘paygan. Joriy yilning o‘zida 46 mingdan ortiq kiberjinoyat aniqlangan. Ular orqali jismoniy va yuridik shaxslarga yetkazilgan moddiy zarar 1,2 trillion so‘mdan oshgan.
Fuqarolarning shaxsiy ma’lumotlari, bank kartalari va elektron imzolari bo‘yicha amalga oshirilayotgan firibgarliklar soni keskin ortib bormoqda. Jinoyatlarning katta qismi internet orqali amalga oshirilib, eng ko‘p tarqalgan usullardan biri – bank kartalari orqali sodir etilayotgan kiberfiribgarlik hisoblanadi.
Shaxsiy ma’lumotlar himoyasi bo‘yicha aniq mexanizm mavjud emas, ayrim tadbirkorlik sub’ektlari mijozlarning ma’lumotlarini ochiq bazalarda saqlamoqda. Davlat xizmatlari sohasida ham biometrik identifikatsiya va elektron raqamli imzolardan foydalanishda kiberxavfsizlik bo‘yicha yetarli kafolatlar ta’minlanmagan.
Shuningdek, bank tizimida kiberhujumlarning oldini olish, shubhali pul operatsiyalarini aniqlash va tezkor chora ko‘rish mexanizmlari yetarli darajada samarali ishlamayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Shu bois, taqdimotda sohaning huquqiy, texnologik va ilmiy-uslubiy asoslarini tubdan takomillashtirish zarurligi qayd etildi. Mutasaddilar bu borada ishlab chiqilgan yechimlarni bayon qildi.
Shaxsga doir ma’lumotlar bilan ishlashda kiberxavfsizlik talabini, bunday ma’lumotlarni shifrlab saqlash tartibini joriy etish, ma’lumotga ishlov beruvchi shaxslarning reyestrini yuritish, sohadagi huquqbuzarliklar uchun jazo choralarini kuchaytirish muhimligi qayd etildi.
Bank sohasida onlayn-mikroqarz ajratishda firibgarlar ta’sirini cheklovchi zamonaviy himoya tizimlarini joriy etish, firibgarlik natijasida jabrlanuvchining nomiga olingan mikroqarzni undan undirmaslik, shubhali bank hisobvaraqlarini bloklashni tunu kun rejimda yo‘lga qo‘yishning mexanizmlari taklif qilindi.
Kiberjinoyatchilikning yangi turlari – smart qurilmalarga hujumlar, kriptoaktivlarni noqonuniy egallash kabi tahdidlarning oldini olish bo‘yicha ilmiy tadqiqotlarni yo‘lga qo‘yish zarurligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari takliflarni ma’qullab, Ichki ishlar vazirligi Kiberxavfsizlik markazining salohiyatini oshirish va kiberjinoyatlarga qarshi kurashish samaradorligini kuchaytirish, jumladan, ularni tezkor fosh etish bo‘yicha 7 turdagi yangi ekspertizani yo‘lga qo‘yish bo‘yicha aniq topshiriqlar berdi.
Soha va tarmoqlarni raqamlashtirishdan asosiy maqsad – byurokratiya va korrupsiyani kamaytirish, ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash.
Masalan, davlat xaridlarida tanlov va tenderlar raqamlashgani uchun shu yilning o‘zida 7,5 trillion so‘m tejaldi. Bugun aholi va tadbirkorlarga 1 mingga yaqin davlat xizmatlari masofadan turib ko‘rsatilmoqda.
Shu bilan birga, yil boshidan buyon davlat organlari tomonidan 7 mingdan ziyod qonunga zid hujjatlar qabul qilingani, shuningdek, nazorat idoralarining faoliyatida 12,5 ming nafar tadbirkorning huquqi buzilgani ko‘rsatib o‘tildi.
Shu munosabat bilan qonunlar ijrosi ustidan masofaviy nazorat tizimini yaratish, davlat idoralarida qabul qilinayotgan qarorlarning qonuniyligini tekshirish jarayonlarini to‘liq raqamlashtirish zarur.
Taqdimotda Bosh prokuratura tizimida raqamli prokuror nazoratini joriy etish, tekshiruvlar va monitoring jarayonini avtomatlashtirish bo‘yicha takliflar haqida axborot berildi. Bu orqali qonun buzilishlarini erta aniqlash, mas’ul shaxslarning harakatlarini real vaqt rejimida kuzatish hamda prokuror nazoratini shaffof va samarali tashkil etishning imkoni yaratiladi.
Hozirda tergovchilarning ishini baholash bo‘yicha yagona tizimning yo‘qligi, hisobotlarning “qo‘lda” yuritilayotgani, jinoyat ishlarining hali ham qog‘oz shaklida saqlanayotgani ish samaradorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Hisobot tayyorlash jarayoni bir haftagacha vaqt olmoqda.
Yil boshidan buyon tergov organlari tomonidan 1300 ta qarorni qabul qilishda protsessual tartiblarga amal qilinmagani, kamchiliklar tufayli 637 ta jinoyat ishining materiallari sudlar tomonidan tergovga qaytarilgani ma’lum qilindi.
Shu bois, jinoyat haqida xabar kelib tushganidan tortib, sud qarori ijrosigacha bo‘lgan barcha jarayonlarni raqamlashtirish, tergov faoliyatiga sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy qilish vazifasi belgilandi. Bu tizim tergov jarayonini tezlashtiradi, inson omilini kamaytiradi va mas’uliyatni oshiradi.
Shuningdek, raqamli texnologiyalar orqali sodir etilayotgan jinoyatlarning oldini olish uchun sun’iy intellekt, kiberhuquq va raqamli huquq yo‘nalishlarida kadrlar tayyorlashni boshlash vazifasi qo‘yildi. Bu orqali sohada zamonaviy tahlil usullaridan foydalana oladigan, raqamli xavf-xatarlarni oldindan aniqlaydigan va ularga samarali javob berishga qodir professionallar qatlamini shakllantirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.

Будет повышена эффективность работы по борьбе с наркопреступностью, в сферах кибербезопасности и прокурорского надзора
Президент Шавкат Мирзиёев 3 ноября ознакомился с презентацией предложений по защите генофонда нации от наркомании, повышению эффективности борьбы с киберпреступностью, а также цифровизации системы прокурорского надзора.
В последние годы наркопреступность превращается в одну из глобальных угроз для человечества. По данным аналитиков, более 400 миллионов человек в мире страдают от наркозависимости, ежегодно около 300 тысяч человек умирают от последствий употребления наркотиков.
К сожалению, эта угроза не обходит и нашу страну. С начала года выявлено более 11 тысяч наркопреступлений, изъято около 2,5 тонны наркотических средств. С каждым годом появляются новые формы и способы наркопреступлений, растет их охват, что свидетельствуют о необходимости неотложной комплексной организации потиводействия наркопреступности и наркомании.
На совещании были рассмотрены негативные тенденции, наблюдаемые в данной сфере.
В частности, все более широкое распространение получают психотропные и синтетические вещества в виде лекарственных форм, удобных для хранения и сбыта, особенно среди молодежи. Производство синтетических наркотиков налажено в подпольных лабораториях, сбыт осуществляется преимущественно через интернет в бесконтактной форме, а источником распространения становятся транснациональные преступные группировки.
– Поэтому пришло время внести в национальное законодательство нормы, направленные на предупреждение подобных угроз, бескомпромиссную борьбу с ними и полное искоренение этого зла, - отметил глава государства.
Ответственные лица представили предложения по ликвидации незаконного оборота наркотиков. Предложены комплексные меры и механизмы по обеспечению эффективной защиты здоровья населения и генофонда нации от этой угрозы.
Указано, что реализация действенных практических мер, направленных на пресечение распространения наркотиков среди учащихся и студентов, формирование у молодежи нетерпимого отношения к этому явлению должно быть определено одной из приоритетных задач всех органов и организаций.
Подчеркнута необходимость искоренить незаконный оборот наркотиков, прежде всего среди молодежи, применяя более строгие уголовно-правовые механизмы, ужесточить ответственность за наркопреступления, совершаемые в отношении молодежи, организовать масштабную оперативно-розыскную и следственную деятельность по выявлению и пресечению действий интернет-сбытчиков, организованных групп и нарколабораторий, а также должностных лиц, оказывающих им покровительство.
Также будет коренным образом усовершенствована система диагностики, лечения и реабилитации несовершеннолетних и молодых людей, страдающих наркотической зависимостью.
По итогам презентации Президент одобрил проект Национальной программы комплексных практических действий по предупреждению и борьбе с наркопреступлениями на 2025–2026 годы, включающую свыше 100 оперативно-профилактических, организационно-воспитательных и информационно-агитационных мероприятий. Даны соответствующие поручения по организации непрерывной работы в этом направлении.
На совещании рассмотрены также вопросы противодействия киберпреступности.
Сегодня интернетом пользуются более 31 миллиона граждан Узбекистана. За последние пять лет количество киберпреступлений увеличилось в 68 раз, только в текущем году выявлено свыше 46 тысяч фактов. Материальный ущерб, причиненный физическим и юридическим лицам, превысил 1,2 триллиона сумов.
Отмечено, что резко возросло число случаев мошенничества, связанных с персональными данными, банковскими картами и электронными подписями. Многие преступления совершаются через интернет, и одной из наиболее распространенных схем остается кибермошенничество с банковскими картами.
При этом отсутствуют надежные механизмы защиты персональных данных, а отдельные субъекты предпринимательства хранят клиентские сведения в открытых базах. Недостаточны меры кибербезопасности и при использовании биометрической идентификации и электронных подписей в сфере государственных услуг.
Указано также на недостаточную эффективность мер по предотвращению кибератак в банковской системе и выявлению сомнительных финансовых операций.
В связи с этим подчеркнута необходимость глубокого совершенствования правовой, технологической и методологической базы отрасли.
Отдельно отмечена важность внедрения обязательных требований по кибербезопасности при работе с персональными данными, созданию реестра операторов, работающих с такими данными, и ужесточению ответственности за их неправомерное использование.
Предложено внедрить современные системы защиты при выдаче онлайн-микрозаймов, предусмотреть освобождение граждан от обязательств по микрозаймам, оформленным без их ведома мошенническим путем, и обеспечить круглосуточную блокировку подозрительных банковских счетов.
Подчеркнута необходимость проведения научных исследований по предупреждению новых видов киберпреступлений — атак на смарт-устройства и незаконное завладение криптоактивами.
Президент одобрил предложения и поручил повысить потенциал Центра кибербезопасности Министерства внутренних дел, усилить эффективность борьбы с киберпреступлениями, а также внедрить семь новых видов экспертиз для оперативного раскрытия киберпреступлений.
Главная цель цифровизации отраслей и ведомств – сокращение бюрократии и коррупции, обеспечение прозрачности и открытости.
Так, благодаря цифровизации закупочных процедур в этом году сэкономлено 7,5 триллиона сумов. Населению и предпринимателям дистанционно предоставляется около тысячи видов государственных услуг.
В то же время с начала года государственными органами принято свыше 7 тысяч незаконных документов, а деятельность контрольных органов привела к нарушению прав 12,5 тысячи предпринимателей.
В этой связи необходимо создать систему дистанционного надзора за исполнением законов и полностью цифровизировать процесс проверки законности решений, принимаемых государственными ведомствами.
На презентации представлена информация о предложениях по внедрению цифрового прокурорского надзора в системе Генеральной прокуратуры, автоматизации процессов проверки и мониторинга. Это позволит оперативно выявлять нарушения закона, отслеживать действия должностных лиц в реальном времени и обеспечивать прозрачность надзорной деятельности.
Отмечено, что отсутствие единой системы оценки деятельности следователей и ведение отчетности вручную негативно влияют на эффективность работы. Подготовка отчетов занимает до недели, а большинство материалов уголовных дел все еще хранятся в бумажном виде.
С начала года в 1 300 случаях при принятии решений следователями были допущены процессуальные нарушения, а 637 дел возвращены судами на доследование из-за недостатков расследования.
В этой связи поставлена задача цифровизировать весь процесс – от момента поступления сообщения о преступлении до исполнения судебного решения, а также внедрить технологии искусственного интеллекта следственную деятельность. Это позволит ускорить следственные действия, снизить влияние человеческого фактора и повысить ответственность сотрудников.
Также поручено начать подготовку кадров в направлениях искусственного интеллекта, кибер- и цифрового права для повышения потенциала правоохранительных органов в предупреждении и расследовании цифровых преступлений. Указано, что результатом должно стать формирование класса профессиональных кадров, способных применять современные методы анализа, заблаговременно выявлять и эффективно реагировать на цифровые риски и угрозы.
По итогам обсуждения Президент дал конкретные поручения ответственным руководителям по реализации поставленных задач.