Buyuk Britaniya bilan inson huquqlari sohasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
15 oktyabr kuni Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazida Buyuk Britaniya Birlashgan Qirolligi Oliy apellyatsiya sudining xalqaro munosabatlar bo'yicha Bosh sud`yasi Piter Gross bilan uchrashuv bo'ldi.
Uchrashuvda Buyuk Britaniyaning O'zbekistondagi Elchisi Tim Torlou ham ishtirok etdi.
Muloqot chog'ida Markaz direktorining birinchi o'rinbosari Mirzatilla Tillaboev Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazining asosiy vazifalari va vakolatlari, mamlakat qonun chiqaruvchi hokimiyati va sud-huquq sohalarida amalga oshirilayotgan tizimli islohotlar, O'zbekistonda olib borilayotgan inson huquqlarini ta'minlash va unga rioya etish borasidagi siyosatning ustuvor yo'nalishlari haqida so'zlab berdi.
Piter Gross keyingi yillarda O'zbekistonda demokratik yangilanishlarni joriy etish, fuqarolik jamiyati qurish hamda inson huquqlari va erkinliklarini ta'minlash borasida amalga oshirilayotgan izchil ishlarni alohida ta'kidladi.
Shuningdek, mehmon o'z faoliyati bo'yicha jinoyat huquqi, tijorat huquqi va sud nazorati sohalariga ixtisoslashganini qayd etdi. Xuddi shu sohalarda o'zaro hamkorlikka shayligini ma'lum qildi.
Muloqot davomida mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlarning inson huquqlariga ko'rsatadigan ta'siri yuzasidan ham fikr almashildi. Odam savdosi va shu kabi boshqa illatlarga qarshi kurashishga qaratilgan chora-tadbirlar samaradorligi borasida so'z yuritildi.

Обсуждены перспективы сотрудничества с Великобританией в области прав человека
В Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) 15 октября 2019 года состоялась встреча с Главным судьёй по международным отношениям Высшего апелляционного суда Соединенного Королевства Великобритании Питером Гроссом.
Во встрече также принял участие Посол Великобритании в Узбекистане Тим Торлоу.
В ходе общения первый заместитель директора НЦПЧ Мирзатилла Тиллабаев ознакомил гостей с основными функциями и направлениями деятельности Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, об осуществляемых системных реформах в законодательной и судебно-правовой сфере, приоритетных направлениях политики Узбекистана в обеспечении и соблюдении прав человека.
Питер Гросс в ходе встречи особо отметил предпринимаемые в Узбекистане в последние годы меры по проведению демократических преобразований, построению гражданского общества и обеспечению прав и свобод человека.
Он также подчеркнул,  что в своей работе специализируется на уголовном праве, коммерческом праве и судебном контроле, и готов сотрудничать по данным направлениям.
В ходе встречи обсуждены также вопросы о влиянии осуществляемых в стране реформ на права человека, реализации мер по противодействию торговле людьми и другие.
Сторонами была выражена готовность к развитию двустороннего сотрудничества в сфере защиты прав человека.