O'zbekiston va Niderlandiya parlamentlararo hamkorlikni yanada faollashtirish tarafdori
AMSTERDAM, 5-iyul. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi spikerining birinchi o'rinbosari Akmal Saidov Niderlandiya Bosh shtatlari (parlamenti) Vakillar palatasining Tashqi ishlar qo'mitasi raisi Raymond de Run bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Muloqot chog'ida tomonlar O'zbekiston–Niderlandiya parlamentlararo hamkorligining bugungi holati va istiqbollarini muhokama qildilar.
Raymond de Run O'zbekiston va Niderlandiya o'rtasidagi parlamentlararo aloqalar dinamikasi oshib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Niderlandiya tomoni O'zbekiston Prezidenti rahbarligida amalga oshirilayotgan islohotlar, demokratlashtirish va kuchli fuqarolik jamiyatini shakllantirish jarayonlariga katta qiziqish bildirdi.
Tomonlar, shuningdek, parlamentning davlat organlari tizimidagi rolini oshirish, inson huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish borasidagi ishlar yuzasidan fikr almashdilar.
O'zbekiston–Niderlandiya parlamentlararo aloqalarini ikki va ko'p tomonlama, jumladan, Parlamentlararo ittifoq hamda Yevropa parlamenti doirasida rivojlantirish muhimligi ta'kidlandi.

Узбекистан и Нидерланды выступают за дальнейшую активизацию межпарламентских связей
АМСТЕРДАМ, 5 июля. /ИА «Дунё»/. В рамках рабочего визита в Гаагу первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана Акмал Саидов провел встречу с председателем Комитета по иностранным делам Палаты представителей Генеральных штатов (Парламент) Нидерландов Раймондом де Руном, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы узбекско-нидерландского межпарламентского сотрудничества.
Раймонд де Рун с удовлетворением отметил растущую динамику взаимодействия между Узбекистаном и Нидерландами во всех областях, включая межпарламентские связи.
Нидерландская сторона проявила большой интерес к проводимым в нашей стране под руководством Президента страны реформам и преобразованиям, процессам демократизации и формирования сильного гражданского общества.
Состоялся также обмен мнениями об осуществляемой работе по повышению роли и места парламента в сфере защиты прав и законных интересов человека.
Стороны подчеркнули важность развития и укрепления межпарламентских связей между Узбекистаном и Нидерландами на двустороннем и многостороннем уровнях, в том числе в рамках Межпарламентского союза и Европейского парламента.