Senator inson huquqlari bo‘yicha tashkil qilingan seminarda ishtirok etdi
O‘tgan haftada Toshkent viloyatida vazirlik va davlat idoralari masʼul xodimlari uchun “Inson huquqlari bo‘yicha barcha mexanizmlar tavsiyalarini bajarish yuzasidan hisobot berish va kelgusi choralar bo‘yicha milliy mexanizmni mustahkamlash, shu jumladan, Tavsiyalarni kuzatish bo‘yicha milliy maʼlumotlar bazasidan foydalanish to‘g‘risida” seminar bo‘lib o‘tdi.
Unda Oliy Majlisi Senati va Qonunchilik palatasi vakillari, yigirmaga yaqin davlat tashkilotlari, Oliy sud, Bosh prokuratura, Bola huquqlari bo‘yicha vakil instituti va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazining masʼul xodimlari ishtirok etdi.
Muhokama doirasida Oliy Majlis Senati Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasida doimiy tarzda ishlovchi senator Gulnora Marufova o‘z maʼruzasida BMT shartnomaviy qo‘mitalari yakuniy xulosalarini hamda milliy harakatlar rejasini ishlab chiqish, qabul qilish va monitoring qilishda parlamentning tutgan o‘rni borasida batafsil maʼlumot berib o‘tdi.
Seminar yakunida Inson huquqlari sohasidagi tavsiyalarni kuzatish bo‘yicha milliy maʼlumotlar bazasini to‘liq ishga tushirish, universal davriy hisobot doirasida O‘zbekistonning To‘rtinchi milliy maʼruzasi ko‘rib chiqilishi yakunlari yuzasidan har 6 oyda umumlashtirilgan hisobot taqdim qilish taklifi ham ko‘rib chiqildi.

Сенатор приняла участие в семинаре, посвященном правам человека
На прошлой неделе в Ташкентской области для ответственных работников министерств и госучреждений проведен семинар «Отчетность по выполнению рекомендаций всех механизмов по правам человека и укрепление национального механизма по будущим мерам, в том числе использование Национальной базы данных по отслеживанию рекомендаций».
В нем приняли участие представители Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, около двадцати государственных организаций, ответственные работники Верховного суда, Генеральной прокуратуры, Института Уполномоченного по правам ребенка и Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
В рамках дискуссии Гулнара Маруфова, сенатор, работающая на постоянной основе в Комитете Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, в своем выступлении дала подробную информацию о роли парламента в разработке, принятии и мониторинге окончательных выводов договорных комитетов ООН, а также Национального плана действий.
По завершении семинара также рассмотрено предложение о полноценном запуске Национальной базы данных по отслеживанию рекомендаций в области прав человека, представлении каждые 6 месяцев обобщенного отчета по итогам рассмотрения Четвертого национального доклада Узбекистана в рамках универсального периодического отчета.