BMTning Ichki nazorat xizmatlari boshqarmasi rahbari bilan uchrashuv
27-avgust kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida Markaz direktori o‘rinbosari Dilnoza Muratova va BMTning Ichki nazorat xizmatlari boshqarmasi boshlig‘i Shrilata Rao o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv Sh.Raoning O‘zbekistonga tashrifi doirasida tashkil etildi. Muloqot asnosida BMT Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasining O‘zbekistondagi faoliyati nechog‘lik dolzarb va samarador ekanligi yuzasidan maslahatlashuvlarga asosiy e’tibor qaratildi.
Sh.Rao ta’kidlaganidek, O‘zbekiston terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashda salmoqli natijalarga erishgan davlatdir. Bu, o‘z navbatida, BMT Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi faoliyatini baholash doirasida ma’lumotlar to‘plash maqsadida tanlangan besh mamlakat qatoriga O‘zbekistonni ham qo‘shish uchun muhim sabab bo‘ldi.
Uchrashuv yakunida 2020-yildan 2024-yilgacha bo‘lgan davrda O‘zbekiston bilan BMT Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi o‘rtasidagi hamkorlikning asosiy natijalari sarhisob etildi. Tomonlar, shuningdek, kelgusidagi hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qildilar.

Встреча с руководителем отдела Управления служб внутреннего надзора ООН
27 августа 2024 г. в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялась встреча заместителя директора Центра Дилнозы Муратовой с руководителем отдела Управления служб внутреннего надзора ООН Шрилатой Рао.
Встреча организована в рамках визита Ш. Рао в Узбекистан, целью которого является проведение консультаций по вопросам актуальности и эффективности деятельности Контртеррористического управления ООН (КТУ ООН) в Узбекистане.
Как подчеркнула в ходе общения Ш. Рао, Узбекистан является страной, в которой достигнуты значительные результаты по противодействию терроризму и экстремизму, что и послужило причиной выбора данной страны в числе пяти других для сбора данных в рамках оценки деятельности КТУ ООН.
По итогам встречи сторонами были подведены основные результаты сотрудничества с КТУ ООН за период с 2020 по 2024 гг., а также обсуждены возможные направления дальнейшего сотрудничества.