BMT Bosh kotibining maxsus vakili O‘zbekistonga tashrifi yakunlari bo‘yicha maktub yo‘lladi
Bosh kotibning Bolalarga nisbatan zo‘ravonlik masalalari bo‘yicha maxsus vakili Najat Maalla Mjid O‘zbekistonga rasmiy tashrifi yakunlari yuzasidan 2025-yil 19-may kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidovga maktub yo‘lladi.
Maxsus vakilning O‘zbekistonga tashrifi joriy yilning 6-10-aprel kunlari amalga oshirildi.
Maktubda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi faoliyati, uning mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlarni qo‘llab-quvvatlashdagi o‘rni, shuningdek, ushbu o‘zgarishlarning natijalari bilan tanishish imkoniyati yaratilgani uchun samimiy minnatdorlik bildirilgan.
Najat Maalla Mjid Milliy markazning bola huquqlarini himoya qilish, ilgari surish va ta’minlashdagi sezilarli hissasini e’tirof etdi.
"Ishonchim komilki, BMT Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mitasining 2 va 5-sonli umumiy sharhlariga muvofiq, Milliy markazning huquqiy va institutsional bazasini yanada mustahkamlash inson huquqlarini himoya qilish milliy tizimini, ayniqsa, bolalar huquqlariga rioya etilishi qismini takomillashtirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ladi.
Shu munosabat bilan Milliy markazning Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar global alyansidan (GANHRI) olingan tavsiyalarni amalga oshirish orqali o‘z maqomini B toifasidan A toifasiga ko‘tarish yo‘lidagi keyingi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashimni bildirmoqchiman," – deb ta’kidladi BMT Bosh kotibining maxsus vakili o‘z maktubida.

Спецпредставитель Генсека ООН направила письмо по итогам своего визита в Узбекистан
Специальный представитель Генерального секретаря по вопросу о насилии в отношении детей Наджат Маалла Мджид, по итогам своего официального визита в Узбекистан, прислала 19 мая 2025 года письмо в адрес директора Национального центра по правам человека Акмаля Саидова.
Визит Спецпредставителя в Узбекистан проходил 6-10 апреля т. г.
В письме выражена искренняя признательность за предоставленную возможность ознакомиться с деятельностью Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, его ролью в сопровождении проводимых реформ, а также работой по мониторингу их реализации.
Наджат Маалла Мджид отметила значительный вклад Центра в защиту, продвижение и обеспечение прав ребёнка.
«Уверена, что дальнейшее укрепление правовой и институциональной базы Центра в соответствии с Общими комментариями № 2 и № 5 Комитета ООН по правам ребёнка станет важным шагом на пути совершенствования национальной системы защиты прав человека, особенно в части соблюдения прав детей.
В этой связи хотела бы выразить поддержку дальнейшим усилиям Центра по реализации рекомендаций, полученных от Глобального альянса национальных институтов по правам человека (GANHRI), на пути к повышению его статуса с категории B до категории A», — отмечает в своем письме Спецпредставитель Генсека ООН.