Aholining zaif qatlamlari huquqlari va imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan loyiha yakunlandi
Joriy yilning 12-iyun kuni Toshkent shahrida Yevropa komissiyasi tomonidan moliyalashtirilayotgan hamda Minority Rights Group Europe (MRGE),     Fuqarolik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash markazi” (FTQM) va Oliy Majlis Senati bilan  hamkorlikda amalga oshirilayotgan “Samarali va barqaror fuqarolik jamiyatini barpo etish orqali aholining zaif qatlamlari huquqlari va imkoniyatlarini kengaytirish” loyihasi doirasida yakuniy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyada Senatning Yoshlar, xotin-qizlar, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasi aʼzosi Malika Kadirxanova, xalqaro tashkilotlar, nodavlat notijorat tashkilotlari hamda ekspertlar hamjamiyati vakillari ishtirok etdi.
Tadbir davomida O‘zbekistonda aholi zaif guruhlarining huquqlarini himoya qilish sohasida erishilgan yutuqlar, mavjud muammolar va tavsiyalar muhokama qilindi.
Anjuman doirasida aholi zaif guruhlarining huquqlarini himoya qilish, gender tengligi, shaxsning bir necha identifikatsiyasi kesishuvi hamda milliy madaniy markazlarning millatlararo totuvlikni mustahkamlashdagi roliga oid masalalarga alohida eʼtibor qaratildi.

Завершен проект, направленный на расширение прав и возможностей уязвимых слоев населения
12 июня текущего года в городе Ташкент состоялась итоговая конференция в рамках проекта «Расширение прав и возможностей уязвимых сообществ посредством создания эффективного и устойчивого гражданского общества», финансируемого Европейской комиссией и реализуемого совместно с организацией Minority Rights Group Europe (MRGE), Центром поддержки гражданских инициатив (ЦПГИ) и Сенатом Олий Мажлиса.
В работе конференции приняли участие член Комитета Сената по вопросам молодежи, женщин, культуры и спорта Малика Кадирханова, представители международных организаций, негосударственных некоммерческих организаций и экспертного сообщества.
В ходе мероприятия обсуждены достижения, существующие проблемы и рекомендации в области защиты прав уязвимых групп населения в Узбекистане.
В рамках конференции особое внимание акцентировано вопросам защиты прав уязвимых групп, гендерного равенства, пересечения нескольких идентификаций личности и роли национальных культурных центров в укреплении межнационального согласия.