Senatda “Fuqarolik tashabbusi” milliy mukofoti tanlovini o‘tkazish bo‘yicha Tashkiliy qo‘mitaning birinchi majlisi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 25-avgust kuni Senat Raisi birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev boshchiligida “Fuqarolik tashabbusi” milliy mukofoti tanlovini o‘tkazish bo‘yicha Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari va Senati aʼzolari, qator vazirlik va idoralar vakillaridan iborat Tashkiliy qo‘mitaning dastlabki majlisi o‘tkazildi.
Taʼkidlash kerakki, “Fuqarolik tashabbusi” milliy mukofoti O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 26-avgustdagi “Fuqarolik jamiyati institutlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni asosida taʼsis etilgan.
“Fuqarolik tashabbusi” milliy mukofoti tanlovini mamlakatimizda erkin fuqarolik jamiyatini shakllantirish va rivojlantirishga munosib hissa qo‘shgan fuqarolik jamiyati institutlari, faol jamoatchilik vakillari hamda tashabbuskor fuqarolarni rag‘batlantirish maqsadida Oliy Majlis huzuridagi Fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi tomonidan har ikki yilda o‘tkazish nazarda tutilgan. Ushbu tanlov joriy yilda ilk marotaba tashkil etilmoqda.
Tanlovda quyidagi 8 ta nominatsiya bo‘yicha g‘oliblar aniqlanadi:
− inson huquq va erkinliklarining samarali himoyachisi;
− yoshlar siyosati sohasidagi tashabbuskor yetakchi;
− mahallalardagi jamoatchilik tuzilmalarining faoli;
− eng faol jamoatchilik nazoratchisi;
− ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish, obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish bo‘yicha faol va tashabbuskor;
− ijtimoiy innovatsiyalar va rivojlanish bo‘yicha eng faol va tashabbuskor;
− inklyuziv jamiyat barpo etish bo‘yicha eng faol tashabbuskor;
− metsenatlik faoliyati bo‘yicha eng faol va tashabbuskor.
G‘oliblar Tashkiliy qo‘mita xulosasi hamda keng jamoatchilik fikri asosida aniqlanadi hamda nominatsiyalari bo‘yicha birinchi o‘rin BHMning 50 baravari, ikkinchi o‘rin BHMning 40 baravari, uchinchi o‘rin BHMning 30 baravari miqdorida pul mukofoti, maxsus statuetka va sertifikat bilan taqdirlanishi taʼkidlandi.
Tanlovda ishtirok etish uchun 2025-yilning 1-oktabriga qadar Oliy Majlis huzuridagi Fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi va uning hududiy bo‘linmalariga so‘nggi ikki yilda faoliyat yuritayotgan fuqarolik jamiyati institutlari, faol jamoatchilik vakillari va tashabbuskor fuqarolar shaxsiy maʼlumotlari hamda faoliyati va erishgan yutuqlarini aks ettiruvchi hujjatlar bilan birga ariza topshirishlari mumkin.
Majlis yakunida tanlov haqida keng jamoatchilikni xabardor qilish, g‘oliblarni shaffof tizim orqali aniqlash hamda tanlovni o‘tkazish bilan bog‘liq boshqa tashkiliy masalalar yuzasidan kelishib olindi.

В Сенате состоялось первое заседание Организационного комитета по проведению конкурса на национальную премию «Гражданская инициатива»
25 августа текущего года под руководством первого заместителя Председателя Сената Содика Сафоева состоялось первое заседание Организационного комитета по проведению конкурса на национальную премию «Фукаролик ташаббуси» («Гражданская инициатива»), в состав которого вошли депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса, представители ряда министерств и ведомств.
Следует отметить, что национальная премия «Гражданская инициатива» учреждена на основе Указа Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственной поддержки институтов гражданского общества» от 26 августа 2024 года.
Отмечалось, что установлено проведение Общественным фондом по поддержке институтов гражданского общества при Олий Мажлисе каждые два года конкурса национальной премии «Гражданская инициатива» в целях поощрения институтов гражданского общества, представителей активной общественности и инициативных граждан, внесших достойный вклад в формирование и развитие свободного гражданского общества в стране. Этот конкурс организуется впервые в этом году.
В конкурсе будут определены победители в следующих 8 номинациях:
– эффективный защитник прав и свобод человека;
− инициативный лидер в сфере молодежной политики;
− активист общественных структур в махаллях;
− самый активный общественный контролер;
– активист и инициатор по вопросам экологии и охраны окружающей среды, благоустройства и озеленения;
− самый активный и инициативный в области социальных инноваций и развития;
− самый активный инициатор построения инклюзивного общества;
− самый активный и инициативный в меценатской деятельности.
В ходе заседания отмечалось, что победители будут определены на основе заключения Организационного комитета и мнения широкой общественности, а также награждены денежными призами в размере 50 БРВ за первое место, 40 БРВ за второе место и 30 БРВ за третье место, а также специальной статуэткой и сертификатом.
Для участия в конкурсе институты гражданского общества, активные представители общественности, инициативные граждане, осуществляющие свою деятельность в течение последних двух лет, могут до 1 октября 2025 года подать в Общественный фонд поддержки институтов гражданского общества при Олий Мажлисе и его региональные отделения заявку с приложением персональных данных и документов, отражающих их деятельность и достижения.
По завершении заседания достигнута договоренность по информированию широкой общественности о конкурсе, определению победителей через прозрачную систему и другим организационным вопросам, связанным с проведением конкурса.