Rossiya Fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti va O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti o‘rtasida ilmiy hamkorlik to‘g‘risida bitim imzolandi
2025-yil 22-oktyabr kuni Rossiya Fanlar akademiyasining Davlat va huquq institutida Rossiya Fanlar akademiyasining Davlat va huquq instituti va O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Davlat va huquq instituti o‘rtasida ilmiy hamkorlik to‘g‘risida bitim imzolandi.
Hujjat Rossiya Fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti direktori, Rossiya Fanlar akademiyasi akademigi, yuridik fanlar doktori, professor A.N.Savenkov va O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti direktori, yuridik fanlar doktori, professor M.T.Turg‘unov tomonidan tantanali ravishda imzolandi.
Bitimda yuridik fanlar sohasida ilmiy hamkorlikni rivojlantirish, qonun ustuvorligini ta’minlash, aholining huquqiy madaniyati va huquqiy ongini oshirish rejalari belgilangan; u umumiy ilmiy makonni rivojlantirish va mustahkamlashga, qonun ijodkorligi va ilmiy kadrlar tayyorlash sohasida qo‘shma ilmiy tadqiqotlarni tashkil etish va o‘tkazishga qaratilgan.
Tadbirda Rossiya Fanlar akademiyasi a’zolari - Rossiya Fanlar akademiyasi akademigi, yuridik fanlar doktori, professor A.N. Savenkov, Rossiya Fanlar akademiyasi akademigi, yuridik fanlar doktori, professor A.G. Lisitsin-Svetlanov, O‘zbekiston Respublikasi elchixonasi vakillari, shuningdek, Rossiya Fanlar akademiyasining xorijiy a’zosi, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi, yuridik fanlar doktori, professor, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.X. Saidov ishtirok etdi.
Shuni ham mamnuniyat bilan ta’kidlash lozimki, ushbu uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, akademik A.X. Saidov Rossiya fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti 100 yilligiga bag‘ishlab chiqarilgan faxriy medal bilan taqdirlandi, mazkur mukofot tantanali ravishda unga topshirildi.

Подписано Соглашение о научном сотрудничестве между Институтом государства и права РАН и Институтом государства и права Академии наук Республики Узбекистан
22 октября 2025 года в Институте государства и права Российской академии наук состоялось подписание соглашения о научном сотрудничестве между Институтом государства и права Российской академии наук и Институтом государства и права Академии наук Республики Узбекистан.
В торжественной обстановке документ подписали Директор Института государства и права Российской академии наук, академик РАН, доктор юридических наук, профессор А.Н. Савенков и Директор Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан доктор юридических наук, профессор М.Т. Тургунов.
Соглашением определены планы развития научного сотрудничества в области юридических наук, обеспечения верховенства закона, повышения правовой культуры и правосознания населения; оно направлено на развитие и укрепление общего научного пространства, организatsiю и проведение совместных научных исследований в сфере законотворчества и подготовки научных кадров.
В мероприятии приняли участие члены Российской академии наук – академик РАН, доктор юридических наук, профессор А.Н. Савенков, академик РАН, доктор юридических наук, профессор А.Г. Лисицын-Светланов, представители посольства Республики Узбекистан, а также иностранный член РАН, академик Академии наук Республики Узбекистан, доктор юридических наук, профессор, Директор Нatsiонального центра Республики Узбекистан по правам человека А.Х. Саидов.
Следует также с удовлетворением отметить, что на этой встрече директор Нatsiонального центра Республики Узбекистан академик А.Х. Саидов был награжден почетной медалью, посвященной 100-летию Института государства и права Российской академии наук, которая была торжественно вручена ему.