21-noyabr kuni Rossiya Fanlar akademiyasida RFAning yangi xorijiy a’zolariga tantanali ravishda diplom topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Xitoy va O‘zbekistonning yetakchi huquqshunos olimlari – professor Mo Szixun va akademik Akmal Saidov ushbu yuksak unvonga sazovor bo‘ldilar.
Rossiya Fanlar akademiyasi prezidenti o‘rinbosari, RFA Ijtimoiy fanlar bo‘limi akademik-kotibi Taliya Xabriyeva tantanali marosimni ochar ekan, huquqiy tafakkur rivojiga qo‘shgan hissasi yuksak e’tirofga loyiq bo‘lgan hamda  o‘z ilmiy-amaliy faoliyati bilan adolatli va barqaror dunyo tartibini barpo etishda huquqning o‘sib borayotgan rolini yorqin aks ettirib kelayotgan taniqli huquqshunos olimlarni taqdim etdi. RFA xorijiy tarkibi yangi a’zolarining jamoatchilikka tanishtirilishi nafaqat ushbu mashhur olimlarning shaxsiy yutuqlarini e’tirof etish, balki davlat chegaralarini bilmaydigan bilimlarning universalligini tasdiqlashning o‘ziga xos ifodasi ham ekani ta’kidlandi.
Xitoyning yetakchi huquqshunoslaridan biri, Xitoy Ijtimoiy fanlar akademiyasi Huquq instituti direktori, professor Mo Szixun RFAning xorijiy a’zosi diplomi va faxriy nishoni bilan taqdirlandi. U konstitutsiyaviy mantiqning noyob usuli muallifi sifatida tanilgan va o‘n yildan ortiq vaqt davomida Yevroosiyo korrupsiyaga qarshi kurash forumi ishida faol ishtirok etib kelmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi a’zosi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, tajribali parlament a’zosi, BMTning Inson huquqlari qo‘mitasi va Xalqaro konstitutsiyaviy huquq assotsiatsiyasi a’zosi Akmal Saidovga ham RFAning xorijiy a’zosi unvoni berildi.
Diplomlarni RFA vitse-prezidenti, akademik Vladislav Panchenko topshirdi. U bugungi kunda ilmiy-texnikaviy hamkorlikning millatlararo dasturlarini huquqiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash har qachongidan ham muhimligini qayd etdi. "Milliy qonunchiliklarimiz sezilarli darajada farq qilgani uchun ularni uyg‘unlashtirishimiz lozim. Bu qo‘shma loyihalarni eng samarali tarzda tashkil etish va global muammolarga umumiy yechim topish uchun zarur", – dedi akademik V. Panchenko.
Xorijlik olimlar RFA a’zolari va Ijtimoiy fanlar bo‘limiga ishonch va rag‘bat uchun minnatdorchilik bildirdilar. Xususan, "RFA jahon ilmiy hamjamiyati uchun noyob maydon hisoblanadi, binobarin, uning a’zosi bo‘lish men o‘z zimmamga olgan va vijdonan bajarishga va’da bergan katta mas’uliyatdir," – dedi akademik A. Saidov.

В РАН вручили дипломы новым иностранным членам Академии
Сегодня, 21 ноября, в Российской академии наук состоялась торжественная церемония вручения дипломов новым иностранным членам РАН. Высокое звание получили ведущие правоведы из Китая и Узбекистана — профессор Мо Цзихун и академик Акмаль Саидов.
Открывая торжественную церемонию, заместитель президента РАН, академик-секретарь Отделения общественных наук РАН Талия Хабриева представила выдающихся учёных-юристов, чей вклад в развитие правовой мысли заслуживает высокого признания и символизирует возросшую роль права для построения справедливого и стабильного миропорядка. «Наша церемония позволяет публично представить новых членов корпуса иностранных членов Российской академии наук <…> Это не только признание личных заслуг выдающихся учёных, но и подтверждение универсальности знаний, которые не знают государственных границ», — сказала она.
Диплома и почётного знака иностранного члена РАН удостоены профессор Мо Цзихун — один из ведущих правоведов Китая, директор Института права Китайской академии общественных наук. Он известен как автор уникального метода конституционной логики и на протяжении более десяти лет активно участвует в работе Евразийского антикоррупционного форума.
Звания иностранного члена РАН также удостоен член Академии наук Республики Узбекистан Акмаль Саидов — директор Национального центра по правам человека и опытный парламентарий, член Комитета ООН по правам человека и Международной ассоциации конституционного права.
Дипломы вручил вице-президент РАН академик Владислав Панченко. Он отметил, что сегодня как никогда важна юридическая поддержка межнациональных программ научно-технического сотрудничества. «Поскольку наше национальное законодательство заметно отличается, нам необходимо провести его синхронизацию. Это нужно для того, чтобы наиболее эффективно организовывать совместные проекты и находить общее решение глобальных проблем», — сказал академик.
Иностранные учёные выразили признательность членам РАН и Отделению общественных наук за доверие и поддержку. «РАН является уникальной площадкой для мирового научного сообщества, поэтому быть её членом — это большая ответственность, которую я принимаю и обязуюсь добросовестно выполнять», — подчеркнул Акмаль Саидов.