Pokiston OAV: Yangi tahrirdagi O‘zbekiston Konstitutsiyasi inson huquqlari, demokratiya, tenglik va taraqqiyot tamoyillariga asoslangan davlat qurish yo‘llarini ochib berdi
ISLOMOBOD, 1-dekabr. /“Dunyo” AA/. Pokistonning ommabop “Daily The Spokesman” gazetasi va “Islamabadpost” elektron nashrida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, akademik Akmal Saidovning “Yangi O‘zbekiston: konstitutsiyaviy islohotlardan – konstitutsiyaviy barqarorlik sari” sarlavhali maqolasi eʼlon qilindi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Muallif yozganidek, O‘zbekistonda o‘tkazilgan so‘nggi konstitutsiyaviy o‘zgarishlar mazmun-mohiyatini muxtasar tahlil etadigan bo‘lsak, mazkur jarayonda xalqning keng ishtiroki – konstitutsiyaviy islohotlarning birinchi o‘ziga xos xususiyati hisoblanadi. Keng jamoatchilik ishtiroki va mazmunli munozaralar taʼminlangan ochiq va erkin jamoatchilik muhokamasidan keyingina Konstitutsiyaga tegishli o‘zgartirishlar ishlab chiqildi.
“Yangilangan O‘zbekiston Konstitutsiyasida inson huquqlarini himoya qiluvchi organlarning konstitutsiyaviy-huquqiy maqomi belgilangan. Parij prinsiplari, Vena deklaratsiyasi va Harakatlar dasturi tavsiyalariga muvofiq O‘zbekistonda inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar tashkil etilgan. Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar yaratildi. Konstitutsiyaviy islohotlar natijasida O‘zbekiston dunyoda inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarning konstitutsiyaviy maqomini mustahkamlagan to‘rtinchi (Meksika, Marokash va Misrdan keyin) davlatga aylandi”, – deyilgan maqolada.
Shuningdek, inson huquqlari va erkinliklarini samarali himoya qilish kafolatlari kuchaytirildi. O‘zbekistonda 2020-yildan boshlab Inson huquqlari bo‘yicha Milliy strategiya amalga oshirilmoqda. Ushbu Strategiyada konstitutsiyaviy shikoyat institutini joriy etish, Konstitutsiyaviy sudda masalalarni ko‘tarish huquqiga ega bo‘lgan subyektlar doirasini kengaytirish vazifalari ham qamrab olingan.
Hozirda 2030-yilgacha mo‘ljallangan yangi Strategiya ishlab chiqilmoqda. Unda yangi tahrirdagi Konstitutsiya normalarini hisobga olgan holda asosiy huquqlarni himoya qilish ustuvor yo‘nalish bo‘ladi.
Akademik Akmal Saidov qayd etganidek, Prezident Shavkat Mirziyoyevning “Yangi tahrirdagi Konstitutsiya bizga inson huquqlari, demokratiya, erkinlik, barqarorlik, tenglik va taraqqiyot tamoyillariga asoslangan huquqiy va adolatli davlat qurish yo‘llarini keng ochib berdi”, deb taʼkidlagani zamirida g‘oyat ulug‘vor haqiqatlar mujassam. Chunki, O‘zbekiston Konstitutsiyasida davlat va jamiyat taraqqiyotining huquqiy mafkurasi, xalqimiz Yangi O‘zbekistonni bunyod etish yo‘lida tayanadigan konstitutsiyaviy qadriyatlar va tamoyillar qatʼiy belgilab berilgani bu fikrning yaqqol isbotidir.
Nashrda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi 2025-yilda o‘zining o‘ttiz yilligini nishonlayotgani maʼlum qilingan. Taʼkidlash joizki, 1990-yildayoq, bundan 35 yil oldin O‘zbekiston Respublikasida konstitutsiyaviy nazorat to‘g‘risidagi birinchi qonun qabul qilingan va Konstitutsiyaviy nazorat qo‘mitasi tashkil etilgan edi.
Konstitutsiyaviy sudning o‘ttiz yilligi munosabati bilan "Konstitutsiyaviy sud to‘g‘risida"gi Konstitutsiyaviy qonunga kiritilgan o‘zgartirishlarni ham taʼkidlash lozim, zero ayni yangilanishlarning poydevori 2023-yilgi konstitutsiyaviy islohotlar asnosida qo‘yilgan edi. Eng muhimi, Konstitutsiyaviy sud maqomi va tartib-taomillari masalalariga taalluqli o‘zgartirishlar ko‘p yillik milliy amaliyot va ijobiy xalqaro tajribani inobatga olgan holda ishlab chiqilgan.
Shunday qilib, Konstitutsiyaviy qonunga kiritilgan o‘zgartirishlar natijasida tugatish prinsipi shikoyatni ish yuritishga qabul qilishga yondashuvning asosi etib belgilandi. Unga ko‘ra, shikoyatni ish yuritishga qabul qilish uchun arizachi sud himoyasining barcha ichki davlat vositalarini tugatishi lozim bo‘ladi.
Muallif xulosasida yozganidek, “Konstitutsiya – doimo harakatdagi muhim siyosiy-huquqiy hujjat. Yaʼni, u hayot jo‘shqinligi va o‘zgarishlarini o‘zida yaqqol aks ettiradi. Hozirgi kunda konstitutsiyaviy vatanparvarlikni shakllantirish – ustuvor vazifa”.

Пакистанские СМИ: Новая редакция Конституции Узбекистана раскрыла пути построения государства, основанного на принципах прав человека, демократии, равенства и развития
ИСЛАМАБАД, 29 ноября. /ИА «Дунё»/. В популярной пакистанской газете «Daily The Spokesman» и на электронном портале «Islamabadpost» опубликована статья депутата Законодательной палаты Олий Мажлиса, академика Акмала Саидова под заголовком «Новый Узбекистан: от конституционных реформ – к конституционной стабильности», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Автор пишет, что если кратко проанализировать содержание последних конституционных преобразований в Узбекистане, то одним из их ключевых особенностей является широкое участие народа в этом процессе. Внесение изменений в Конституцию было подготовлено только после открытого и свободного общественного обсуждения, обеспечившего широкий охват населения и содержательные дискуссии.
«В обновлённой Конституции Узбекистана закреплён конституционно-правовой статус органов, защищающих права человека. В соответствии с Парижскими принципами, Венской декларацией и Программой действий в Узбекистане созданы национальные правозащитные институты. В результате конституционных реформ Узбекистан стал четвёртым государством в мире, закрепившим конституционный статус национальных институтов по правам человека», - говорится в статье.
Также были усилены гарантии эффективной защиты прав и свобод человека. С 2020 года в Узбекистане реализуется Национальная стратегия по правам человека. В неё включены задачи по внедрению института конституционной жалобы и расширению круга субъектов, имеющих право обращаться в Конституционный суд.
Академик Акмал Саидов подчёркивает, что Конституция Узбекистана чётко определяет правовую идеологию развития государства и общества, а также конституционные ценности и принципы, на которые опирается наш народ в строительстве Нового Узбекистана.
В публикации также сообщается, что Конституционный суд Узбекистана в 2025 году отмечает своё тридцатилетие. Следует отметить, что ещё в 1990 году, 35 лет назад, в Узбекистане был принят первый закон о конституционном контроле и создан Комитет конституционного надзора.
В связи с тридцатилетием Конституционного суда особо выделяются изменения, внесённые в Конституционный закон «О Конституционном суде», фундамент которых был заложен в ходе конституционных реформ 2023 года. Наиболее важно то, что изменения, касающиеся статуса и процедур Конституционного суда, были разработаны с учётом многолетней национальной практики и передового международного опыта.
Таким образом, в результате внесённых поправок в Конституционный закон принцип исчерпания средств правовой защиты стал основным критерием для принятия жалобы к рассмотрению. Согласно этому принципу, заявитель обязан полностью исчерпать все доступные внутренние государственные механизмы судебной защиты, прежде чем его обращение будет принято к производству.
В заключение автор пишет, что Конституция - это важнейший политико-правовой документ, находящийся в постоянном движении. Иными словами, она ярко отражает динамику жизни и происходящих изменений. В настоящее время формирование конституционного патриотизма является приоритетной задачей».