O‘zbekiston Xotin-qizlar maqomi bo‘yicha komissiyaning yubiley sessiyasida ishtirok etmoqda
BMT Xotin-qizlar maqomi bo‘yicha komissiyasining yubiley sessiyasida O‘zbekiston delegatsiyasi ishtirok etmoqda. Delegatsiyamiz tarkibi – senator Gulnora Ma’rufova, Oliy sud raisi o‘rinbosari Malika Qalandarova, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Mukarram Nurmatova, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz direktori o‘rinbosari Dilnoza Muratovadan iborat.
Sessiyani ochar ekan, BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish kamsituvchi huquqiy tizimlarni yo‘q qilish o‘ta muhim ekanini ta’kidladi. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yilda ham ayollar erkaklarga berilgan qonuniy huquqlarning atigi 64 foiziga egadir. Bosh kotib hukumatlarni bu sohadagi islohotlarni jadallashtirishga chaqirib, hozirgi sur’atlar bilan to‘liq tenglikka faqat yarim asrdan so‘ng erishish mumkinligini qayd etdi.
“BMT-ayollar” tuzilmasi ijrochi direktori Sima Baxus “jabrlanuvchilarga yo‘naltirilgan odil sudlov” tizimini yaratishga e’tibor qaratdi. U ixtisoslashtirilgan sudlarni tashkil etishga va onlayn zo‘ravonlikdan himoya qiluvchi raqamli vositalarni joriy etishga da’vat qildi.
Sessiyaning birinchi kuni ikki haftalik muhokamalarga zamin yaratdi. Delegatlarning asosiy xulosasi bir ovozdan qabul qilindi, ya’ni: siyosiy iroda va huquqiy islohotlarni davlat tomonidan to‘g‘ridan to‘g‘ri moliyalashtirmasdan turib, taraqqiyotga erishib bo‘lmaydi.
Birinchi kun nihoyasida “Inklyuziv va adolatli huquqiy tizimlarni yaratishga ko‘maklashish, kamsituvchi qonunlar, siyosat va amaliyotlarni bartaraf etish hamda tizimli to‘siqlarni yo‘q qilish orqali barcha xotin-qizlarning odil sudlovdan foydalanishini ta’minlash va uning imkoniyatlarini kengaytirish” nomli yakuniy hujjat qabul qilindi.

Узбекистан представлен на юбилейной сессии Комиссии по положению женщин
9 марта 2026 года, в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке стартовала юбилейная 70-я сессия Комиссии по положению женщин (CSW70). В центре внимания глобального сообщества в этом году — укрепление доступа к правосудию для женщин и девочек.
В торжественной части мероприятия выступили Генеральный секретарь ООН А. Гутерриш, исполнительный директор структуры «ООН-женщины» С. Бахус, председатель CSW70 М. Вальверде, а также и представители гражданского общества.
В юбилейной сессии Комиссии ООН по положению женщин, проходящей в Нью-Йорке, принимает участие делегация Узбекистана, в состав которой вошли сенатор Гульнара Маруфова, заместитель председателя Верховного суда Малика Каландарова, заместитель председателя Комитета по делам семьи и женщин Мукаррам Нурматова, заместитель директора Национального центра по правам человека Дильноза Муратова.
Открывая сессию, Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш подчеркнул критическую необходимость демонтажа дискриминационных правовых систем. По данным ООН, в 2026 году женщины всё еще обладают лишь 64% юридических прав, доступных мужчинам. Генсек призвал правительства ускорить реформы, отметив, что при нынешних темпах полное равенство наступит лишь через полвека.
Директор-исполнитель структуры «ООН-женщины» Сима Бахус акцентировала внимание на создании «правосудия, ориентированного на пострадавших», призвав к внедрению специализированных судов и цифровых инструментов защиты от онлайн-насилия.
Первый день сессии заложил основу для двухнедельных дискуссий. Основной посыл делегатов был единогласен: без политической воли и прямого государственного финансирования юридических реформ прогресс невозможен.
В завершении первого дня работы сессии принят итоговый документ «Обеспечение и расширение доступа к правосудию для всех женщин и девочек, в том числе путем содействия созданию инклюзивных и справедливых правовых систем, ликвидации дискриминационных законов, политики и практики, а также устранения структурных барьеров».