Buxoroda davra suhbati: Lyublyana tavsiyalari haqida so'z bordi
11 oktyabr kuni Buxoro shahrida “YeXHTning Lyublyana tavsiyalari va O'zbekistonning millatlararo totuvlik sohasidagi siyosati” mavzuida davra suhbati tashkil etildi.
Ushbu tadbir bundan bir kun oldin Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining (YeXHT) O'zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi ofisi bilan hamkorlikda Toshkent shahrida tashkil etilgan amaliy muloqotning davomidir.
Davra suhbatidan ko'zlangan asosiy maqsad davlat organlari vakillari va fuqarolik jamiyati institutlari faollarini xilma-xil hamjamiyatlar integratsiyasiga ko'maklashishga qaratilgan bag'rikenglik siyosati tamoyillarini ishlab chiqish va amalga oshirish borasida xalqaro miqyosdagi rahbariy printsiplar va amaliy tavsiyalar bilan tanishtirishdan iborat.
Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi bo'lim boshlig'i Abdulhay Mo'minov, YeXHTning O'zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi ofisi vakili Il`dar Fayzullin, shuningdek, Buxoro viloyati hokimligi mutasaddisi Botir Norboev davra suhbati ishtirokchilarini qutladilar. Mamlakatimiz milliy va etnik masalalar borasida YeXHT bilan faol hamkorlik qilayotgani ta'kidlandi.
Tadbirda xorijiy ekspertlar – YeXHT Kam sonli millatlar ishi bo'yicha Oliy komissarining maslahatchisi Andrey Xanjin “Samarador integratsiya printsiplari” va Estoniyadagi Tartu universitetining Narva kolleji direktori Kristina Kallas “YeXHTning turli mamlakatlaridagi eng maqbul amaliyotlardan namunalar” mavzularida ma'ruza qildi.
So'zga chiqqanlar YeXHTning 2012 yili Lyublyana shahrida qabul qilingan «Turfa xil jamiyatlarning integratsiyasi bo'yicha Lyublyana tavsiyalari» mazmun-mohiyati va ahamiyati haqida fikr yuritishdi. O'zbekistonda amalga oshirilayotgan izchil islohotlarning hozirgi bosqichida hamda kelgusida ushbu hujjat doirasida bajariladigan ishlar muhokama qilindi.
Muzokaralarda “2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasi”da millatlararo, dinlararo totuvlik va hamjihatlikni mustahkamlash va O'zbekistonda yashaydigan barcha millatlarning manfaatlarini himoya qilishga doir ustuvor yo'nalish va vazifalar belgilab berilganiga e'tibor qaratildi. Bu boradagi keng qamrovli islohotlarda mazkur muhim hujjat dasturilamal bo'layotgani e'tirof etildi.

Обсужден опыт достижения межнационального согласия
Опыт Узбекистана в достижении межнационального согласия, лучшие международные практики и рекомендации ОБСЕ в данном направлении стали темой для обсуждения в ходе «круглого стола», состоявшегося 11 октября 2019 года в Бухаре.
Организатором «круглого стола» на тему: «Люблянские рекомендации ОБСЕ и политика Узбекистана в сфере межнационального согласия» выступил Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с офисом Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
На открытии участников встречи приветствовали представители: хокимията Бухарской области Ботир Нарбаев, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека – Абдулхай Муминов, офиса Координатора ОБСЕ в Узбекистане – Ильдар Файзуллин.
В число участников мероприятия вошли представители хокимията Бухарской области, других региональных госструктур, институтов гражданского общества. Они заслушали презентации и приняли участие в дискуссиях, посвященных признанным международным сообществом принципам и практическим рекомендациям по разработке и реализации политики, которая способствует интеграции разнообразных сообществ.
В ходе «круглого стола» прозвучали презентации «Принципы эффективной интеграции», с которой выступил старший советник Верховного комиссара ОБСЕ по делам национальных меньшинств Андрей Ханжин и «Примеры лучших практик в различных странах ОБСЕ» – директор Нарвского колледжа Тартуского университета (Эстония) Кристина Каллас.