Birinchi Yevropa va Osiyo mamlakatlari iste'molchilari forumi
O'zbekiston iste'molchilar huquqlarini ximoya kilish jamiyatlari  federatsiyasi, Xalqaro iste'molchilar Konfederatsiyasi xamda “Yuksalish”  umummilliy xarakati tashabbusi bilan Xalqaro iste'molchilar tashkiloti  (Consumers International) xamkorligida 2020 yilning 15-18 yanvar kunlari  Respublikamizning Toshkent va Samarxand shaxarlarida “Birinchi Yevropa va  Osiyo mamalakatlari iste'molchilari Forumi” bulib o'tmoqda.
Xalqaro Forumdan ko'zlangan asosiy maqsad - iste'molchilar huquqlarini ximoya qiluvchi xalqaro tashkilotlar,  fuqarolik jamiyatining turli institutlari martabali vakillari, davlat va  jamoat arboblari, yetakchi ekspertlar ishtirokida iste'molchilar  huquqlarini ximoya xilishning dolzarb muammolari, yangicha tamoyillar,  elektron tijorat va turizm soxalarida iste'molchi huquqlarini ximoya  xilish masalalarini muxokama etish, globalizatsiya sharoitida soxaga doir  xalqaro xamkorlik istixbollarini o'rganish, o'zaro tajriba almashish, qator  muxim taklif va tashabbuslarni ilgari surishdan iborat.
Forum doirasida o'tadigan yalpi majlislarda “Turizm soxasida  iste'molchilar xukuklarini ximoya kilish”, “Elektron tijorat va rakamli  tovarlar savdosi soxasida iste'molchilar huquqlarini ximoya kilish”,  “Barkaror iste'mol madaniyati” kabi mavzular muxokamalar markazida  buladi.
Ushbu Forumning ochilish marosimida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish bo'yicha maslahat kengashi raisi, Inson huquqlari Milliy markazi direktori Akmal Saidov so'zga chiqdi.

Первый Форум потребителей Европы и Азии
Федерация обществ защиты прав потребителей Узбекистана, Международная Конфедерация обществ потребителей (КонфОП), Общенациональное движение «Юксалиш» 15-18 января 2020 года проводят Первый форум стран Европы и Азии по защите прав потребрителей в Ташкенте и Самарканде.
Основная цель международного Форума - обсуждение актуальных вопросов защиты прав потребителей, новых принципов, защиты прав потребителей в области электронной коммерции и туризма с участием международных организаций по защите прав потребителей, институтов гражданского общества, государственных и общественных деятелей и ведущих экспертов. Кроме того, обсуждаются перспективы международного сотрудничества по защите прав потребителей в условиях глобализации. В рамках Форума обсуждаются преимущества и практические аспекты укрепления международных связей Федерации ассоциации прав потребителей Узбекистан.
На Форуме обсуждаются такие темы, как «Защита потребителей в туризме», «Защита потребителей в электронной коммерции и цифровых товарах», «Устойчивая культура потребителей».
Председатель Консультативного совета по развитию гражданского общества при Президенте Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов выступил с речью на церемонии открытия Форума.