Qayd etilganidek, mazkur loyihalar ilgʻor xorijiy tajriba asosida mutlaqo yangi yondashuv asosida ishlab chiqildi. Ularda Prezidentimiz tomonidan belgilab berilgan joriy yildagi davlat siyosatining asosiy yoʻnalishlari va maqsadli koʻrsatkichlari hamda ularni amalga oshirishning aniq mexanizmlari belgilanmoqda.
Islohotlar dasturlari va Davlat dasturining bir-biridan farqli jihatlariga alohida toʻxtalindi.
Islohotlar dasturlari davlatimiz rahbarining xalqimiz va Oliy Majlisga Murojaatnomasida ilgari surilgan tashabbuslar va 2026-yil uchun eng ustuvor islohotlarni qamrab olgan.
Bular mahallalar infratuzilmasini takomillashtirish va ularga Yangi Oʻzbekiston qiyofasini olib kirish, iqtisodiyotni texnologik va innovatsion oʻsish modeliga oʻtkazish hamda ichki bozorda talabni ragʻbatlantirish, kasblarni rivojlantirish va yangi mehnat bozori arxitekturasini yaratish, ekologik muvozanatni taʼminlash va suvdan oqilona foydalanishni tashkil etish hamda davlat boshqaruvi va sud-huquq tizimini takomillashtirish, jamiyatda birdamlikni taʼminlash orqali uni yuksaltirish.
Bu dasturlarda “hujjat ishlab chiqish”dan “natijaga erishish” tamoyiliga oʻtilmoqda. Har bir tashabbusni amalga oshirish mexanizmlari va yil yakuniga moʻljallangan ijro natijalari boʻyicha KPI belgilangan. Dasturlar toʻgʻridan-toʻgʻri amal qilish mexanizmiga ega va ayrim tashabbuslar boʻyicha alohida hujjat qabul qilishni talab etmaydi. Har bir islohotlar dasturining ijrosi uchun shaxsan javobgar boʻlgan masʼul rahbar va muvofiqlashtiruvchi davlat tashkiloti belgilanmoqda.
“Oʻzbekiston – 2030” strategiyasini “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturida esa strategiyaning 2026-yil uchun belgilangan maqsadli koʻrsatkichlari ijrosi tashkil etiladi. Dastur bilan 337 ta banddan iborat amaliy chora-tadbirlar rejasi tasdiqlanmoqda. 2026-yilda sohalar kesimida eng muhim 59 ta normativ-huquqiy hujjat loyihasi va eng muhim strategik islohotlarni nazarda tutuvchi 12 ta normativ-huquqiy hujjat loyihasi ishlab chiqiladi.
Loyihalarni ishlab chiqishda jamoatchilik fikrini hisobga olishga alohida eʼtibor qaratilgani taʼkidlandi. Davlat dasturi keng jamoatchilik muhokamasidan oʻtkazilib, 23-yanvar – 1-fevral kunlari ommaviy axborot vositalari va internet tarmoqlarida keng targʻib qilindi. Internetda loyiha bilan 5 milliondan ziyod foydalanuvchi tanishib, 22 mingdan ziyod fikr-mulohaza va takliflar bildirildi.
Oliygohlar va davlat idoralarida 50 dan ortiq muhokama tadbirlari oʻtkazilib, 10 mingga yaqin talaba, professor-oʻqituvchilar va davlat xizmatchilari ishtirok etdi. Xorijdagi vatandoshlar bilan ham alohida muloqotlar tashkil etilib, qator qoʻshimcha tashabbuslar bildirildi.
Tahlillar natijasida konstruktiv deb topilgan 1000 ga yaqin taklif saralab olinib, Davlat dasturi loyihasiga kiritildi.
Jumladan, ayollar va bolalarga nisbatan zoʻravonlik uchun jazoni kuchaytirish, pedofiliya uchun umrbod ozodlikdan mahrum etish jazosini joriy etish, ipoteka va elektromobil xaridi uchun kredit mexanizmlarini takomillashtirish, qayta tiklanuvchi energiya manbalarining ulushini 30 foizga yetkazish, korrupsiyaga qarshi kurashishni yangi bosqichga olib chiqish, jinoyat ishlari boʻyicha sudlarda xalq vakillari hayʼati ishtirokini yoʻlga qoʻyish kabi tashabbuslar qoʻllab quvvatlandi.
Shuningdek, mahalla mablagʻlari sarfi boʻyicha ochiq hisobdorlikni kuchaytirish, mahallalarda ichki yoʻllar, piyodalar va veloyoʻlaklarni tashkil etish, biznes-inkubatorlar yaratish, sanoat zonalari huzurida kasbiy qayta tayyorlash markazlari ochish, daraxt kesish uchun javobgarlikni qatʼiylashtirish, energiya samaradorligi boʻyicha KPI joriy etish, utilizatsiya va qayta ishlash zanjirini yoʻlga qoʻyish kabi takliflar qiziqarli deb topildi.
Bundan tashqari, AQSh, Germaniya, Turkiya, Fransiya, Kanada, Koreya, Yaponiya, Shvetsiya, Portugaliya va Qozogʻistonda vatandoshlar ishtirokida muhokamalar tashkil etilib, 60 ga yaqin qoʻshimcha takliflar olindi.
Xorijdagi vatandoshlar nodavlat maktablar faoliyatini rivojlantirish uchun aniq, barqaror va shaffof litsenziyalash hamda nazorat mexanizmlarini joriy etish, amaliyot jarayonida oʻquvchilarni yoʻnaltiruvchi korxona mutaxassislari uchun ragʻbatlantirish va masʼuliyat tizimini tatbiq qilish, bachadon boʻyni va koʻkrak bezi saratoni boʻyicha xavf guruhlarini aniq belgilaydigan yagona raqamli skrining tizimini joriy etish, imtiyozli kreditlarni ajratishda “natijaga bogʻlangan imtiyoz” (performance-based subsidy) modelini, eksport qiluvchi korxonalar uchun esa “Export-as-a-service” modelini joriy qilish, yaʼni logistika, bojxona, sertifikatlash, marketing va toʻlov masalalarini yagona operator orqali kompleks xizmat sifatida taqdim etish, advokatlar uchun elektron navbat olish jarayoni boʻyicha qoʻllanma va videoyoʻriqnomalar tayyorlash kabi takliflarni bildirgan.
Dasturlar ijrosini moliyalashtirishga jami 250,5 trillion soʻm ajratilishi va 50,4 milliard dollar mablagʻ jalb qilinishi koʻzda tutilgan.
Davlat dasturi ijrosi boʻyicha Adliya vazirligi va Hisob palatasi doimiy monitoring olib boradi, Vazirlar Mahkamasi har chorakda ijroni muhokama qiladi, har yarim yilda Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga hisobot hamda har oy Prezidentga axborot kiritib boriladi.
Har bir islohotlar dasturi uchun biriktirilgan masʼullar har chorakda ijro holati yuzasidan Prezidentga axborot berib boradi. Bosh vazir islohotlar dasturlaridagi tashabbuslarning amalga oshirilishi va moliyalashtirilishini muvofiqlashtirib, ijroni qatʼiy nazoratga olish uchun masʼul boʻladi.
Davlatimiz rahbari taqdimot qilingan loyihalar bilan batafsil tanishdi, tegishli farmonni imzolab, islohotlar dasturlari va “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” davlat dasturini tasdiqladi. Barcha islohot va chora-tadbirlar, avvalo, odamlar hayotida aniq natija berishi – yangi ish oʻrinlari ko‘payishi, daromadlar oʻsishi va aholi roziligida o‘z aksini topishi zarurligi qayd etildi.

Как отмечалось, эти проекты разработаны с применением совершенно нового подхода, основанного на передовом зарубежном опыте. В них определены обозначенные Президентом нашей страны основные направления и целевые показатели государственной политики на текущий год, а также конкретные механизмы их реализации.
Особо затронуты различия между программами реформ и государственной программой.
Программы реформ включают инициативы, выдвинутые главой нашего государства в его Послании народу и Олий Мажлису, а также наиболее приоритетные реформы на 2026 год.
Это улучшение инфраструктуры махаллей и придание им облика Нового Узбекистана, перевод экономики к технологической и инновационной модели роста и стимулирование спроса на внутреннем рынке, профессиональное развитие и создание новой архитектуры рынка труда, обеспечение экологического баланса и организация рационального использования водных ресурсов, а также совершенствование государственного управления и судебной-правовой системы, обеспечение единства в обществе.
В рамках этих программ осуществляется переход от принципа «разработки документов» к принципу «достижения результата». Для каждой инициативы устанавливаются механизмы реализации и лючевые показатели эффективности (KPI) для оценки результатов по итогам года. Программы имеют механизм прямого действия и для некоторых инициатив не требуется принятие отдельного документа. По каждой программе реформ определяются ответственный руководитель, несущий персональную ответственность, и координирующая государственная организация.
Государственная программа по реализации Стратегии «Узбекистан – 2030» в «Год развития махалли и всего общества» организует исполнение целевых показателей стратегии на 2026 год. Программой утверждается план практических мероприятий, состоящий из 337 пунктов. В 2026 году будут разработаны 59 проектов важнейших нормативно-правовых актов в разрезе сфере и 12 проектов нормативно-правовқх актов, предусматривающих ключевые стратегические реформы.
Отмечено, что при разработке проектов особое внимание уделено учету общественного мнения. Государственная программа была вынесена на широкое общественное обсуждение и в период с 23 января по 1 февраля велось активное информирование в средствах массовой информации и интернете. Более 5 миллионов пользователей ознакомились с проектом в интернете, высказано более 22 тысяч мнений и предложений.
В вузах и государственных учреждениях проведено более 50 обсуждений, в которых приняли участие около 10 тысяч студентов, представителей профессорско-преподавательского состава и государственных служащих.
По итогам изучений отобраны и признаны конструктивными почти 1 тысяча предложений, которые включены в проект Государственной программы.
В частности, были поддержаны такие инициативы, как ужесточение наказания за насилие в отношении женщин и детей, введение пожизненного лишения свободы за педофилию, совершенствование кредитных механизмов по ипотеке и приобретению электромобилей, доведение доли возобновляемых источников энергии до 30 процентов, вывод сферы противодействия коррупции на новый уровень, а также внедрение института присяжных заседателей в уголовное судопроизводство.
Кроме того, сочтены интересными такие предложения, как усиление открытой подотчетности по расходованию средств, выделяемых на нужды махаллей, строительство дорог, пешеходных и велодорожек внутри махаллей, создание бизнес-инкубаторов, открытие центров профессиональной переподготовки при промышленных зонах, ужесточение ответственности за вырубку деревьев, внедрение KPI по энергоэффективности, а также формирование цепочек утилизации и переработки.
Помимо этого, в США, Германии, Турции, Франции, Канаде, Корее, Японии, Швеции, Португалии и Казахстане организованы обсуждения с участием соотечественников, в ходе которых поступило около 60 предложений.
Соотечественники за рубежом внесли такие предложения, как внедрение конкретных, устойчивых и прозрачных механизмов лицензирования и контроля для развития деятельности негосударственных школ, внедрение системы поощрений и ответственности для специалистов предприятий, курирующих практикантов, внедрение системы единого цифрового скрининга для определения групп риска по развитию рака шейки матки и молочной железы, внедрение модели «субсидия, зависящая от результатов» (performance-based subsidy) при предоставлении льготных кредитов, имплементация модели «Export-as-a-service» для предприятий-экспортеров, предоставляющей комплексные логистические, таможенные, сертификационные, маркетинговые и платежные услуги через единого оператора, подготовка инструкций и видеоруководств по работе с электронной очередью к адвокатам.
На финансирование реализации программ предусмотрено выделить 250,5 триллиона сумов и привлечь 50,4 миллиарда долларов.
Министерство юстиции и Счетная палата будут вести постоянный мониторинг исполнения Государственной программы. Кабинет Министров будет ежеквартально обсуждать ход исполнения. О ходе реализации программы каждые полгода будут отчитываться Законодательной палате Олий Мажлиса и ежемесячно докладывать Президенту.
Закрепленные за каждой программой реформ ответственные лица будут ежеквартально представлять Президенту информацию о ходе исполнения. На Премьер-министра возложена координация реализации и финансирования инициатив в рамках программ реформ и строгий контроль за их исполнением.
Подробно ознакомившись с представленными проектами, глава нашего государства утвердил программы реформ и Государственную программу в «Год развития махалли и всего общества», подписав соответствующий указ. Подчеркнуто, что все проводимые реформы и реализуемые меры должны прежде всего обеспечивать ощутимые результаты в жизни людей, выражаться в создании новых рабочих мест, росте доходов и повышении уровня удовлетворенности населения.