Ushbu majmua aholiga barcha zarur tibbiy xizmatlarni bir joyning o‘zida ko‘rsatish imkonini yaratishi bilan katta ahamiyatga ega. Loyiha viloyatda tashkil etilayotgan tibbiyot klasterining dastlabki bosqichi hisoblanadi.
Zamonaviy tibbiyotda bunday klasterli yondashuv tezkor diagnostika, yuqori texnologiyali davolash va shifo istaganlar uchun byurokratik jarayonlarni kamaytirishning eng samarali modeli sifatida tan olingan.
Davlatimiz rahbariga muassasa imkoniyatlari haqida ma’lumot berildi. Prezident bemorlarni davolash, shifokorlarning samarali ishlashi uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Markaz zamonaviy yetti qavatli binoda joylashgan bo‘lib, kuniga 400 nafargacha bemorni qabul qilish quvvatiga ega. Statsionar o‘rinlari 344 ta bo‘lgan markazga umumiy qiymati 100 milliard so‘mdan ortiq zamonaviy jihozlar – MRT, MSKT, laboratoriya komplekslari hamda yuqori texnologiyali jarrohlik uskunalari o‘rnatilgan.
Poliklinika, radiologiya, kardioxirurgiya, neyroxirurgiya, oftalmologiya va urologiya kabi bo‘limlarning bir majmuada joylashgani tibbiy xizmat ko‘rsatishni tezlashtiradi, shifokorlar o‘rtasidagi hamkorlik va bemorlar harakatini yengillashtiradi. Ayniqsa, yangi imkoniyatlar tufayli yuqori texnologiyali operatsiyalar uchun navbatlarning qisqarishi loyihaning eng katta ijtimoiy samarasidir.
Markaz ishga tushishi natijasida Jizzax aholisining respublika shifoxonalari yoki qo‘shni viloyatlarga qatnashi 75-80 foizga kamayadi.
Tibbiyot klasterida Qozon federal universiteti bilan mahalliy mutaxassislar uchun malaka oshirish, ilg‘or diagnostika va davolash usullarini joriy etish, zamonaviy tibbiy standartlarni o‘zlashtirish imkoniyatini beruvchi uzoq muddatli hamkorlik o‘rnatiladi.
Prezidentimiz sog‘liqni saqlash mas’ullari va xodimlari bilan muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari tibbiyot klasterlari va ko‘p tarmoqli klinikalar boshqaruvida eskicha yondashuvlardan chekinib, yangi mexanizmlarni joriy qilish, jumladan, tibbiyotning har bir yo‘nalishi bo‘yicha xorijdan xalqaro ekspertlar va yetakchi menejerlarni jalb qilib, mahalliy mutaxassislarni o‘zimizda, bevosita muassasalarda o‘qitish, malakasini oshirish, raqamlashtirish hamda sun’iy intellektdan foydalanishni kengaytirish zarurligini ta’kidladi. Bu Jizzax tajribasi bo‘lishi kerakligi qayd etildi.
Prezidentimiz aholining tibbiy xizmatlardan roziligi masalasiga alohida to‘xtaldi. Sohada amalga oshirilayotgan har qanday o‘zgarishda, eng avvalo, inson qadri ustuvor bo‘lishi zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
– Odamlarimizni ko‘proq bino, undagi sharoit emas, xizmatning sifati, shifokorning bilimi, malakasi, halolligi o‘ylantiradi. Shifoxonaga kelgan odam avvalo e’tibor va to‘g‘ri tashxis, tez va sifatli davolanishni istaydi. Shuning uchun eng katta vazifa – aholiga chin dildan xizmat qiladigan, yuksak malaka va kompetensiyaga ega bo‘lgan tibbiyot tizimini yaratishdir, – dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerning o‘zida Qozon tibbiyot universitetining Jizzax filiali o‘qituvchilari va talabalari bilan suhbat bo‘lib o‘tdi. O‘quv jarayonida amaliy darslarni ko‘paytirish, talabalarni jahon tibbiyotining yutuqlari va ilg‘or tajribasi bilan doimiy tanishtirib borish muhim ekani ta’kidlandi.

В Жиззахе начинает работу многопрофильный медицинский центр с современными возможностями
Президент Шавкат Мирзиёев посетил вновь построенный многопрофильный медицинский центр Джизакской области.
Комплекс важен тем, что позволяет оказывать населению все необходимые медицинские услуги в одном месте. Проект является первым этапом формирования медицинского кластера в регионе.
Кластерный подход, применяемый в современной медицине, признан наиболее эффективной моделью для быстрой диагностики, внедрения высокотехнологичных методов лечения и сокращения бюрократических процедур для пациентов.
Главе нашего государства представили информацию о возможностях учреждения. Президент ознакомился с условиями, созданными для лечения пациентов и эффективной работы врачей.
Центр размещен в современном семиэтажном здании и способен ежедневно принимать до 400 пациентов. В стационаре предусмотрено 344 стационарных коек. На сумму свыше 100 миллиардов сумов закуплено современное оборудование – МРТ, МСКТ, лабораторные комплексы и высокотехнологичная хирургическая аппаратура.
Размещение в одном комплексе поликлиники, отделений радиологии, кардиохирургии, нейрохирургии, офтальмологии и урологии ускорит процесс диагностики и лечения, облегчит взаимодействие врачей и передвижение пациентов. Особенно важно, что благодаря новым возможностям существенно сократятся очереди на высокотехнологичные операции – это одно из ключевых социальных эффектов проекта.
С запуском центра необходимость жителей Джизакской области обращаться в республиканские клиники или соседние регионы сократится на 75-80 процентов.
В рамках медицинского кластера будет налажено долгосрочное сотрудничество с Казанским федеральным университетом для повышения квалификации местных специалистов, внедрения передовых методов диагностики и лечения, освоения современных медицинских стандартов.
Президент побеседовал с руководителями и сотрудниками системы здравоохранения.
Глава государства подчеркнул необходимость отказа от устаревших подходов в управлении медицинскими кластерами и многопрофильными клиниками, внедрения новых механизмов, включая привлечение международных экспертов и ведущих менеджеров по каждому направлению медицины, обучение и повышение квалификации специалистов непосредственно на месте, расширение цифровизации и применения искусственного интеллекта. Было отмечено, что именно Джизак должен стать примером такого нового подхода.
Отдельное внимание уделено вопросу удовлетворенности населения качеством медицинских услуг. Президент подчеркнул, что в основе любых реформ должны стоять честь и достоинство человека.
– Людей волнует не столько здание или условия, сколько качество услуг, знания, профессионализм и честность врача. Пациент, приходя в больницу, прежде всего ждет внимания, точного диагноза, быстрого и качественного лечения. Поэтому главная задача – создать такую медицинскую систему, где людям служат от чистого сердца, специалисты обладают высокой квалификацией и компетенциями.
Здесь же состоялась беседа с преподавателями и студентами Джизакского филиала Казанского федерального университета. Было подчеркнуто, что необходимо увеличивать количество практических занятий, постоянно знакомить студентов с достижениями мировой медицины и передовым опытом.