O‘zbekistonda fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar soni izchil kamaymoqda
17-sentyabr kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori o‘rinbosari D.Muratova bilan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Qochqinlar bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi Markaziy Osiyo vakolatxonasi vakili vazifasini bajaruvchi D.Lipkanu o‘rtasida amaliy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda D.Lipkanu Inson huquqlari bo‘yicha milliy markazga faol va samarali hamkorlik uchun minnatdorlik bildirib, 2024-yilga mo‘ljallangan Qo‘shma ish rejasi doirasida o‘zaro hamkorlikda amalga oshirilayotgan tadbirlarning muhimligini ta’kidladi. Binobarin, bu tadbirlar nafaqat Toshkent shahri, balki mamlakatimiz viloyatlarini ham qamrab olgani qochqinlar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning huquqlarini himoya qilish sohasidagi dolzarb muammolarni yanada samarali hal etishga xizmat qilmoqda.
BMT Qochqinlar bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi vakili mamlakatimizning fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar sonini kamaytirish borasida erishgan muvaffaqiyatlarini yuqori baholadi. Ayniqsa, O‘zbekiston Markaziy Osiyoda fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar soni har yili muntazam kamayib borayotgan yagona davlat bo‘lib qolayotgani alohida ta’kidlandi. Ushbu ijobiy voqelik mamlakatning inson huquqlari bo‘yicha xalqaro majburiyatlariga qat’iy sodiqligini ko‘rsatadi.
Muloqot ishchan ruhda o‘tdi. Bu, shubhasiz, tomonlar fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar va qochqinlar huquqlarini himoya qilish sohasidagi umumiy maqsadlar ijobatidan manfaatdorligining amaldagi yana bir tasdig‘i bo‘ldi.
Uchrashuv yakunida hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha 2025-yilga mo‘ljallangan Qo‘shma ish rejasini ishlab chiqish yuzasidan kelishib olindi.

Узбекистан демонстрирует ежегодное сокращение числа лиц без гражданства
17 сентября 2024 года состоялась рабочая встреча заместителя директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Д. Муратовой с исполняющим обязанности представителя Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) в Центральной Азии Д. Липкану.
В ходе встречи Д. Липкану выразил признательность Национальному центру по правам человека за активное и плодотворное сотрудничество, отметив значимость совместных мероприятий, реализуемых в рамках Совместного рабочего плана на 2024 год. Он подчеркнул, что данные мероприятия охватывают не только Ташкент, но и регионы страны, что способствует более эффективному решению актуальных проблем в сфере защиты прав беженцев и лиц без гражданства.
Представители УВКБ ООН высоко оценили успехи страны в сфере сокращения безгражданства, особо отметив, что Узбекистан остается единственным государством в Центральной Азии, демонстрирующим ежегодное сокращение числа лиц без гражданства. Этот факт свидетельствует о твердой приверженности страны международным обязательствам в области прав человека.
По итогам встречи стороны договорились о начале разработки Совместного рабочего плана на 2025 год, направленного на дальнейшее укрепление сотрудничества. Встреча прошла в конструктивном духе, демонстрируя приверженность сторон общим целям в области защиты прав лиц без гражданства и беженцев.