Favqulodda vaziyatlarda nogironligi bo‘lgan shaxslarga yordam ko‘rsatish
18-sentyabr kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan Toshkent shahridagi Botanika bog‘ida «Favqulodda vaziyatlarda nogironligi bo‘lgan shaxslarga yordam ko‘rsatish» mavzusida amaliy seminar o‘tkazildi. Tadbir O‘zbekiston nogironlar assotsiatsiyasi va O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining o‘rinbosari Dilnoza Muratova, O‘zbekiston nogironlar assotsiatsiyasi raisi Oybek Isakov, “Veteran” faxriy jangchilar birlashmasi raisi Talat Murodov tadbirni ochib berdi.
Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyaning 11-moddasi “Tahdidli va favqulodda gumanitar vaziyatlar”ga bag‘ishlangan bo‘lib, unda ishtirok etuvchi davlatlar nogironligi bo‘lgan shaxslarni tahdidli vaziyatlarda, favqulodda gumanitar vaziyatlar va tabiiy ofatlar paytida himoya qilish va xavfsizligini ta’minlash uchun barcha zarur choralarni ko‘rishi belgilangan.
Shundan kelib chiqqan holda, ayni tadbirda pandemiya yoki boshqa favqulodda vaziyatlar davrida nogironligi bo‘lgan shaxslar va boshqa harakati cheklangan shaxslarning yashash va sog‘liqqa oid huquqlarini ta’minlash bo‘yicha qilingan ishlar muhokama etildi. Istiqboldagi rejalar belgilab olindi.
Amaliy seminarda davlat organlari xodimlari xamda nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamoat tashkilotlari va fuqarolik jamiyati institutlari vakillari ishtirok etdi.
Tadbir davomida ishtirokchilar nogironligi bo‘lgan shaxslarga favqulodda vaziyatlarda yordam berishga mo‘ljallangan eng yangi jihozlar bilan tanishdilar. Respublika tezkor xizmati va ko‘ngillilar (volontyorlar) tomonidan favqulodda vaziyatlar paytida nogironligi bo‘lgan insonlarni qutqarish ishlarini qanday amalga oshirilishi haqida zurura tushunchaga ega bo‘ldilar.
Amaliy mashg‘ulotlar davomida ishtirokchilar nafaqat nazariy ma’lumotlarga ega bo‘ldi, balki favqulodda vaziyatlarda nogiron shaxslarni qutqarish, evakuatsiya qilish va ularni xavfsiz joyga ko‘chirish jarayonlarini ham bevosita kuzatdilar.
Respublika tezkor xizmati koordinatori, Favqulodda vaziyatlarda yordam berish bo‘yicha ekspert-instruktor Lyudmila Gorenkova ishtirokida favqulodda vaziyatlarda nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish bo‘yicha davlat dasturlarini amalga oshirish mavzusida amaliy ko‘rgazmali chiqish ham bo‘lib o‘tdi.
Favqulodda vaziyatlar vazirligi tomonidan maxsus qutqaruv texnikasi va jihozlari seminar ishtirokchilariga namoyish etildi. Ular orasida nogiron shaxslarni olib chiqish uchun mo‘ljallangan maxsus transport vositalari, qutqaruv arg‘amchilari va evakuatsiya qilish uskunalari bo‘lib, bunday vaziyatlarda qo‘llaniladigan zamonaviy texnika va texnologiyalar haqida to‘liq ma’lumot berildi.
Seminar davomida tabiiy ofatlar, masalan, suv toshqini, yer qimirlashi, yong‘in yoki boshqa favqulodda vaziyatlar paytida nogiron shaxslarni qutqarish uchun maxsus jihozlar va texnikadan qanday foydalanilishi amaliyotda ko‘rsatildi. Qutqaruvchilar maxsus qurilmalar yordamida nogiron shaxslarning harakatlanishini ta’minlash, ularni xavfsiz joyga yetkazish va yordam ko‘rsatish jarayonini to‘liq ko‘rsatib berdilar.
Nogiron shaxslar favqulodda vaziyatlarda evakuatsiya qilinganidan so‘ng ularni vaqtinchalik boshpana va xavfsizlik choralari bilan ta’minlash muhim hisoblanadi. Amaliy mashg‘ulotlarda favqulodda vaziyatlarda maxsus tashkil qilingan vaqtinchalik boshpanalar qanday jihozlangani, nogiron shaxslar uchun qulay sharoitlar yaratish, ularning sog‘lig‘ini nazorat qilish va tezkor tibbiy yordam ko‘rsatish tartiblari to‘g‘risida tushuntirishlar berildi.
Bunday vaqtinchalik boshpana joylarida nogiron shaxslarga zarur tibbiy yordamni tezkor ko‘rsatish, ularning ehtiyojlariga muvofiq sharoitlar yaratish bo‘yicha davlat tomonidan amalga oshiriladigan choralar batafsil muhokama qilindi. Ko‘ngillilar va qutqaruvchilar nogiron shaxslarning xavfsizligini ta’minlash uchun amalga oshiriladigan chora-tadbirlar haqida o‘z bilimlarini baham ko‘rdilar.
Ushbu amaliy ko‘rgazma nogiron shaxslarni qutqarishda qanday zamonaviy texnik vositalar qo‘llanilishi, ularning xavfsizligini ta’minlash uchun qanday taktikalardan foydalanish kerakligi bo‘yicha ishtirokchilarga keng ma’lumotlar berishga imkon yaratdi. Amaliy mashg‘ulotlar davomida nogiron shaxslarning ehtiyojlarini tushunish va ularga nisbatan ehtiyotkorlik bilan yondashish muhimligi alohida ta’kidlandi.
Shuningdek, nogiron shaxslarga yordam berish bo‘yicha respublika darajasidagi tezkor qutqaruv xizmatlarining salohiyati va imkoniyatlari namoyish etildi.
Respublika tezkor xizmati tomonidan oliy ta’lim muassasalarida favqulodda vaziyatlar vaqtida fuqarolar, shu jumladan nogironligi bo‘lgan shaxslarning evakuatsiyasini ta’minlash bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazilayotganligi haqida ma’lum qilindi. Bunday darslar nogiron shaxslar bilan ishlash tajribasiga ega bo‘lgan malakali mutaxassislar tomonidan o‘tkaziladi va bu ularga favqulodda vaziyatlarda o‘zini qanday tutish kerakligi bo‘yicha aniq ko‘nikmalarni shakllantirishga yordam beradi.
Tadbir yakunida «Favqulodda vaziyatlarda nogiron shaxslarga yordam ko‘rsatish» bo‘yicha tavsiyalardan iborat maxsus risola taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Ushbu kitobcha nogiron shaxslarni himoya qilish bo‘yicha qo‘llanmalar va favqulodda vaziyatlarda ularga yordam berish usullari haqida batafsil ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan.
Ishtirokchilar ushbu seminar nogiron shaxslarning huquqlarini himoya qilish va ularga xavfsiz muhit yaratish yo‘lida muhim qadam ekanini e’tirof etdilar. Kelajakda hamkorlikni yanada mustahkamlash va bunday tadbirlarni muntazam ravishda tashkil etish zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
Aslida ham, bu kabi amaliy tadbirlar nafaqat nogiron shaxslarga yordam ko‘rsatish borasidagi bilim va ko‘nikmalarni oshirishga qaratilgan, balki favqulodda vaziyatlarda ularning huquqlarini himoya qilish uchun xalqaro standartlar asosida bajarilishi zarur bo‘lgan chora-tadbirlarni aniqlash hamda rivojlantirishda muhim rol o‘ynaydi.

Помощь лицам с инвалидностью при чрезвычайных ситуациях
18 сентября Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с Ассоциацией инвалидов Узбекистана и Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан провели в Ботаническом саду Ташкента практический семинар на тему «Помощь людям с ограниченными возможностями в чрезвычайных ситуациях».
Семинар открыли заместитель директора Национального центра по правам человека Дилноза Муратова, председатель Ассоциации инвалидов Узбекистана Ойбек Исаков и председатель объединения «Veteran» Талат Мурадов.
Статья 11 Конвенции ООН о правах инвалидов «Ситуации риска и чрезвычайные гуманитарные ситуации» предусматривает, что государства-участники принимают все необходимые меры для обеспечения защиты и безопасности лиц с ограниченными возможностями в чрезвычайных и гуманитарных ситуациях, а также стихийных бедствиях.
Исходя из этого, в период пандемии или других чрезвычайных ситуаций обсуждались действия и предпринимались меры для обеспечения прав на жизнь и здоровье лиц с ограниченными возможностями и других лиц с ограниченной мобильностью.
В практическом семинаре приняли участие сотрудники государственных органов, представители общественных организаций лиц с инвалидностью и институтов гражданского общества.
В ходе мероприятия участники ознакомились с новейшим оборудованием, предназначенным для помощи людям с ограниченными возможностями в чрезвычайных ситуациях. Они получили расширенное представление о том, как экстренные службы республики и волонтёры выполняют спасательную работу для людей с ограниченными возможностями во время чрезвычайных ситуаций.
В ходе практических занятий участники не только получили теоретическую информацию, но и непосредственно наблюдали процессы спасения, эвакуации и перемещения инвалидов в безопасное место при чрезвычайных ситуациях.
При участии Людмилы Горенковой, координатора оперативной службы республики, эксперта-инструктора по оказанию помощи в чрезвычайных ситуациях, проведена практическая демонстрация на тему реализации государственных программ по снижению риска стихийных бедствий для населения, в том числе лиц с инвалидностью, в чрезвычайных ситуациях.
Участникам семинара продемонстрировали специальную спасательную технику и оборудование. Среди них специальные автомобили для эвакуации инвалидов, спасательные тросы и эвакуационное оборудование. Была дана полная информация о современной технике и технологиях, применяемых в таких ситуациях.
В ходе семинара было продемонстрировано на практике, как использовать специальное оборудование и технику для спасения лиц с инвалидностью во время стихийных бедствий, таких как наводнения, землетрясения, пожары и другие чрезвычайные ситуации. Спасатели продемонстрировали полный процесс обеспечения передвижения инвалидов с помощью специальных устройств, доставки их в безопасное место и оказания помощи.
Важно обеспечить временное жилье и меры безопасности лицам с инвалидностью после экстренной эвакуации. На практических занятиях даны разъяснения о том, как оборудовать специально организованные временные приюты для экстренных ситуаций, как создать комфортные условия для людей с ограниченными возможностями, как следить за их здоровьем и оказывать оперативную медицинскую помощь.
Подробно обсуждались меры, реализуемые государством по оперативному оказанию необходимой медицинской помощи лицам с инвалидностью и созданию соответствующих их потребностям условий в подобных временных приютах. Волонтеры и спасатели поделились знаниями о мерах по обеспечению их безопасности.
Практический тренинг позволил предоставить участникам обширную информацию о том, какие современные технические средства используются при спасении лиц с ограниченными возможностями, какую тактику следует использовать для обеспечения их безопасности. В ходе практических занятий была подчеркнута важность понимания потребностей такой категории граждан и внимательного подхода к ним.
Также были продемонстрированы потенциал и возможности служб быстрого спасения на республиканском уровне по оказанию помощи лицам с инвалидностью.
Как сообщили в Министерстве по чрезвычайным ситуациям, в высших учебных заведениях проводятся тренинги по обеспечению эвакуации граждан, в том числе лиц с ограниченными возможностями, при ЧС. Такие занятия проводят квалифицированные специалисты, имеющие опыт работы с такой категорией граждан, и это помогает студентам выработать конкретные навыки поведения в чрезвычайных ситуациях.
В завершение мероприятия была презентована специальная брошюра с рекомендациями «Помощь лицам с инвалидностью в чрезвычайных ситуациях». Этот буклет содержит подробную информацию о том, как защитить людей с ограниченными возможностями и как помочь им в чрезвычайной ситуации.
Участники признали, что данный семинар является важным шагом на пути защиты прав людей с ограниченными возможностями и создания для них безопасной среды. Особое внимание было уделено необходимости дальнейшего укрепления сотрудничества и регулярной организации подобных мероприятий.
Фактически, такая практическая деятельность не только направлена на повышение знаний и навыков по оказанию помощи лицам с инвалидностью, но и играет важную роль в определении и разработке мер, которые необходимо реализовать на основе международных стандартов для защиты их прав в чрезвычайных ситуациях.