Avval xabar berganimizdek, Toshkent shahrida Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasi bo‘lib o‘tmoqda.
Taʼkidlanganidek, Parlamentlararo ittifoq dunyo mamlakatlarining qonun chiqaruvchi organlari uchun global muloqot maydoni hisoblanib, uning doirasida muhokama qilingan masalalar jahon hamjamiyati eʼtiboriga yetkaziladi.
Parlamentlar o‘rtasidagi aloqalarni rag‘batlantirish va tinchlik hamda hamkorlikni mustahkamlash ishida birgalikda faoliyat ko‘rsatish uchun ularni birlashtirish Parlamentlararo ittifoqning asosiy vazifalaridan biridir.
Bugun, 6-aprel kuni Assambleya doirasida Boshqaruv Kengashi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unga Parlamentlararo ittifoqning Prezidenti Tuliya Ekson raislik qildi.
Tadbirning kun tartibiga 150-yubiley assambleya Prezidenti lavozimiga Oliy Majlis Senati Raisi nomzodi ilgari surildi hamda Kengash aʼzolari bir ovozdan Tanzila Narbayevani Assambleya Prezidenti etib saylashdi.
O‘z navbatida Oliy Majlis Senati Raisi Boshqaruv kengashi aʼzolariga ishonch bildirib, tarixiy 150-Assambleya Prezidenti etib saylagani uchun o‘z minnatdorchiligini bildirdi.

Какие вопросы обсуждались на заседании Управляющего совета?
Отмечалось, что Межпарламентский союз является глобальной площадкой для диалога законодательных органов стран мира, а обсуждаемые в ее рамках вопросы доводятся до сведения мирового сообщества.
Одной из основных задач Межпарламентского союза является стимулирование межпарламентских связей и объединение их для совместной работы по укреплению мира и сотрудничества.
Сегодня, 6 апреля, в рамках Ассамблеи прошло заседание Управляющего совета под председательством Президента Межпарламентского союза Тулии Эксон.
В рамках повестки дня мероприятия была выдвинута кандидатура Председателя Сената Олий Мажлиса на должность Президента 150-й юбилейной Ассамблеи и члены Совета единогласно избрали Президентом Танзилу Нарбаеву.
В свою очередь, Председатель Сената Олий Мажлиса выразила благодарность членам Управляющего совета за оказанное доверие и избрание ее Президентом исторической 150-й Ассамблеи.