Milliy markazda Shvetsiya parlamenti delegatsiyasi bilan uchrashuv
7-aprel kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A. Saidov Shvetsiya parlamenti – Riksdag deputati L. Yunsson boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda inson huquqlarini himoya qilish va parlamentarizmni rivojlantirish sohasida tajriba almashish hamda kelajakdagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Muloqot davomida inson huquqlari sohasidagi hamkorlik va parlamentarizmni rivojlantirish bilan bog‘liq keng ko‘lamli masalalar ko‘rib chiqildi. Bunda inson huquqlarini ta’minlash tajribasi va parlamentlarning xalqaro shartnomaviy organlar bilan hamkorlik mexanizmlariga alohida e’tibor qaratildi.
Inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarni bajarish bo‘yicha amalga oshirilayotgan sa’y-harakatlar, jumladan, BMTning shartnomaviy organlari bilan o‘zaro hamkorlik mexanizmlari va bu jarayonga parlament a’zolarini jalb etish to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Suhbat chog‘ida xalqaro tavsiyalarni amalga oshirish uchun milliy strategiyalar va "Yo‘l xaritalari"ni ishlab chiqish hamda joriy etish masalalari yuzasidan ham fikr almashildi. Shuningdek, bola huquqlari, gender tenglik va nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarni inobatga olgan holda qabul qilingan qonunchilik tashabbuslaridan misollar keltirildi.
Tomonlar ochiq muloqotni davom ettirish muhimligini ta’kidlab, o‘zaro manfaatli barcha masalalar bo‘yicha hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyorligini bildirdi.

Встреча с делегацией Швеции в Национальном центре по правам человека
7 апреля состоялась встреча директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидова с делегацией парламента Швеции (Риксдага) во главе с депутатом Риксдага Л. Юнссон.
Цель встречи – обмен опытом и обсуждение перспектив дальнейшего сотрудничества в сфере защиты прав человека и развития парламентаризма.
В ходе встречи состоялось обсуждение широкого круга вопросов, касающихся взаимодействия в области прав человека и развития парламентаризма, с особым акцентом на обмене опытом в сфере обеспечения прав человека и механизмов сотрудничества парламентов с международными договорными органами.
Представлена информация о предпринимаемых усилиях по выполнению международных обязательств в области прав человека, включая механизмы взаимодействия с договорными органами ООН и вовлечение парламентариев в этот процесс.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями относительно разработки и реализации Национальных стратегий и «Дорожных карт» для имплементации международных рекомендаций. Были также приведены примеры законодательных инициатив, принятых с учетом международных стандартов в области прав ребенка, гендерного равенства и прав лиц с инвалидностью.
В завершении встречи подчеркнута важность продолжения открытого диалога и выражена готовность к дальнейшему развитию сотрудничества по всем вопросам, представляющим взаимный интерес.
По итогам встречи делегации был передан экземпляр книги, освещающей парламентскую деятельность на международной арене.