Milliy markazning bolalar huquqlarini milliy darajada ta’minlashdagi o‘rni e’tirof etildi
8-aprel kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A. Saidov BMT Bola huquqlari qo‘mitasi raisi o‘rinbosari S.Kiladze bilan uchrashdi.
Uchrashuvning asosiy maqsadi inson huquqlarini himoya qilish sohasida hamkorlik va tajriba almashishni chuqurlashtirishdan iborat   bo‘ldi. Bunda bolalar huquqlariga alohida e’tibor qaratildi.
Muhokama Toshkentda Parlamentlararo Ittifoqning 150-yubiley assambleyasi o‘tkazilayotgani fonida bo‘lib o‘tdi. Har ikki tomon ayni voqeaning inson huquqlari bo‘yicha xalqaro muloqot uchun muhim ahamiyatga egaligini ta’kidladi.
Ishtirokchilar, shuningdek, BMTning Inson huquqlari qo‘mitasi va Bola huquqlari qo‘mitasi doirasidagi faoliyati bo‘yicha fikr almashdilar. Bu, o‘z navbatida, ushbu tuzilmalar faoliyati haqida yanada chuqur tushuncha hosil qilish imkonini berdi.
Suhbat davomida bola huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro standartlarni samarali joriy etishda inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarning ahamiyati ta’kidlandi. O‘zbekistonda Milliy markazining bu boradagi faoliyati, bolalar huquqlarini milliy darajada ta’minlashdagi o‘rni va ta’lim sohasidagi tashabbuslariga alohida e’tibor qaratildi.
Markazning parlament a’zolari va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari kabi asosiy guruhlar orasida bola huquqlari to‘g‘risida xabardorlikni oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlari, xususan, xalqaro ekspertlar ishtirokidagi ixtisoslashtirilgan seminarlarni tashkil etish orqali amalga oshirilayotgan ishlari yuqori baholandi.
BMT uchun milliy ma’ruzalar tayyorlash bo‘yicha Milliy markazning faoliyati, davlat organlari va fuqarolik jamiyati bilan hamkorlikda xalqaro tavsiyalarning bajarilishini muvofiqlashtirish, ilg‘or tajribalarni almashish uchun xalqaro hamkorlikni rivojlantirish jarayonlari to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi. Bunda Milliy markazning bolalar huquqlarini milliy darajada ta’minlashdagi roli va ta’lim sohasidagi tashabbuslariga alohida ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar bolalar huquqlariga alohida e’tibor qaratgan holda inson huquqlarini himoya qilish sohasida muloqotni davom ettirish va hamkorlikni mustahkamlashdan o‘zaro manfaatdor ekanligini bildirdilar.
Uchrashuvda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori o‘rinbosari D.Muratova va Milliy markazning Inson huquqlari bo‘yicha xalqaro hamkorlik bo‘limi yetakchi mutaxassisi A.Homidov ham ishtirok etdi.

Обсужден опыт в сфере защиты прав человека с акцентом на права детей
Углубление сотрудничества и обмен опытом в сфере защиты прав человека обсуждены в ходе встречи 8 апреля директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаля Саидова и заместителя председателя Комитета ООН по правам ребёнка Софии Киладзе.
Обсуждение с особым акцентом на права детей прошло на фоне проведения в Ташкенте 150-й юбилейной ассамблеи Межпарламентского союза. Это событие было отмечено сторонами как имеющее важное значение для международного диалога по правам человека.
Участники также обменялись опытом работы в рамках Комитета ООН по правам человека и Комитета ООН по правам ребёнка, соответственно, углубив понимание деятельности этих структур.
В ходе беседы была подчеркнута важность национальных правозащитных институтов для эффективной имплементации международных стандартов прав ребенка. Особое внимание было уделено деятельности Национального центра Узбекистана, его роли в обеспечении прав детей на национальном уровне, а также образовательным инициативам.
Высоко оценены усилия Центра по повышению осведомленности о правах ребенка среди ключевых групп, таких как парламентарии и сотрудники правоохранительных органов, в частности, через организацию специализированных семинаров с участием международных экспертов.
Была представлена информация о работе Национального центра по подготовке национальных докладов для ООН, координации выполнения международных рекомендаций в сотрудничестве с государственными органами и гражданским обществом, а также о развитии международного партнерства для обмена лучшими практиками.
Сторонами выражена взаимная заинтересованность в укреплении сотрудничества по обсужденным направлениям.